Gospodarka cyfrowa

Hybrydowy model łączący dwa symulatory kwantowe oraz dwa superkomputery toruje drogę do ery systemów post-eksaskalowych.
Przemysł włókienniczy i spożywczy należą do sektorów najbardziej dochodowych, ale i szkodliwych dla środowiska. Zastosowanie architektury blockchain do tworzenia skalowalnej, elastycznej platformy umożliwiającej bezpieczne przetwarzanie danych o produktach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
W ramach jednego z unijnych projektów badacze pracują nad godną zaufania sztuczną inteligencją, wykorzystując plan działania, w którym określono główne wyzwania badawcze, oraz podręcznik zawierający najważniejsze terminy naukowe i techniczne związane z SI.
Podejścia do lądowania na ruchliwych lotniskach mają stać się bardziej energooszczędne i mniej hałaśliwe dzięki zintegrowanemu systemowi, który pomoże pilotom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących zarządzania konfiguracją samolotu.
Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).
Według badaczy gdy plotka jest szczera, może sprzyjać współpracy między ludźmi. Jednak kiedy jesteśmy bardziej skłonni do rozpowszechniania szczerych plotek? Zespół wspieranego przez UE badania szuka odpowiedzi na to pytanie.
Czy potrafisz wyznaczyć bezpieczną trasę podróży łazika po powierzchni Srebrnego Globu? W ramach wspieranego przez UE projektu zostały ogłoszone trzy wyzwania skierowane zarówno do ekspertów, jak i amatorów. Ich cel? Zwiększanie świadomości na temat opracowywanych narzędzi naukowej eksploracji Księżyca.
Po około 22 000 km i 370 dniach misja, której celem było zebranie krytycznych danych oceanicznych z tropikalnych obszarów Atlantyku, kończy się sukcesem.
Naukowcy badają, w jakim stopniu zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia schorzeń serca i naczyń krwionośnych.
Na nowo otwartej wystawie zaprezentowano 150 dzieł autorstwa ponad 50 artystów – od malowideł naskalnych po sztukę wideo.
Naukowcy zainspirowani obserwacją płomykówek zwyczajnych opracowali innowacyjny system lokalizacji, który łączy w sobie najnowocześniejsze czujniki z neuromorficzną mapą obliczeniową opartą na rezystancyjnej pamięci o dostępie swobodnym (ang. resistive random-access memory, RRAM).
Zespół wspieranego ze środków Unii Europejskiej projektu zorganizował serię webinariów na temat systemów obliczeń wielkiej skali (HPC) oraz narzędzi przeznaczonych dla badaczy, naukowców, innowatorów i innych interesariuszy w Europie oraz Ameryce Łacińskiej.
Co mają ze sobą wspólnego łopaty turbiny górujące wysoko nad taflą oceanu i ciasne wnętrza statku towarowego? Inspekcja niezbędna do zapewnienia ich bezpieczeństwa i właściwego funkcjonowania może być niebezpieczna. Miejsca te są często niedostępne, a prowadzenie w tych warunkach działań jest zawsze skomplikowane. Jak zatem mogą pomóc w tym drony?
Opublikowane niedawno sprawozdanie pozwala prześledzić proces rozwoju innowacji w dziedzinie technologii energii odnawialnej. Dzięki zawartej w nim analizie kosztów, patentów i standardów stanowi ono niezwykle cenne źródło informacji dla decydentów.
Partnerzy wspierani ze środków UE rozpoczęli pierwszą serię próbnych lotów dronów autonomicznych na kampusie holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven (HTCE).
Wykorzystując technologie uczenia głębokiego, naukowcy zmierzyli zmiany w ludzkiej świadomości podczas snu, znieczulenia ogólnego i poważnego urazu mózgu.
Naukowcy korzystający ze wsparcia UE wykorzystali uproszczone miniaturowe modele ludzkiego mózgu, aby zrozumieć, w jaki sposób mutacje genu odpowiadającego za wysokie ryzyko wystąpienia autyzmu wpływają na rozwój mózgu.
Zestaw rewolucyjnych narzędzi pomaga zarządcom, planistom i decydentom zajmującym się energetyką wodną w efektywnym zarządzaniu osadami.
Pewne przesłanki wskazują na to, że w przypadku niejednorodnych przestrzennie systemów ziemskich zmiany klimatyczne niekoniecznie prowadzą do realizacji katastrofalnych scenariuszy. Według najnowszych badań przekroczenie punktu bez powrotu może prowadzić do znacznie mniej poważnych konsekwencji niż dotychczas sądzono.
Opracowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej sprawozdanie opisuje wpływ istniejących przepisów, zasad oraz inicjatyw na działalność i funkcjonowanie lokalnych społeczności energetycznych w Europie podkreślając potrzebę przyjęcia bardziej holistycznego podejścia do tego zagadnienia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności