Gospodarka cyfrowa

Naukowcy wykorzystali impulsy laserowe, aby sprawić, że specjalna cząsteczka węgla będzie przełączać drogę elektronu w przewidywalny sposób.
Od sektora edukacji po miejsca pracy, nowe narzędzie ChatGPT niepokoi wiele osób.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE wdrażany jest system autonomicznych robotów do usuwania odpadów z powierzchni i dna oceanów.
Pewne badanie wspierane ze środków UE podważa teorie na temat mikrobiomu płodu.
Czy możliwa jest inwentaryzacja zasobów węgla zawartych we wszystkich drzewach rosnących w danym kraju? Naukowcy wspierani przez Unię Europejską wyruszyli do Rwandy, aby pokazać, że da się to zrobić.
Jak wiele wpisów w serwisie Facebook zweryfikowanych pod kątem rzetelności przekazanych informacji zniknęło? Jak dobrze archiwizowane są odnośniki prowadzące do przykładów dezinformacji? Odpowiedzi na te pytania poszukuje zespół projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Najnowsze badania pokazały, że technologia uczenia maszynowego może pomóc w lepszej kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 dzięki przewidywaniu słabszych wyników leczenia.
Czy zmiana diety może pomóc w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy finansowanego ze środków UE projektu, badając działanie dwóch różnych diet.
Studium przypadku dotyczące Szwecji podkreśla potrzebę zbudowania lepszych powiązań pomiędzy ludźmi, zwierzętami i środowiskiem naturalnym w procesie walki z pandemiami.
W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską opracowano zestaw narzędzi dla badaczy z dziedziny nauk przyrodniczych, którzy chcą udostępniać lub wykorzystywać wrażliwe dane w chmurze.
Nowe badanie słynnego obrazu Rembrandta „Straż nocna” zaowocowało niespodziewanym odkryciem pewnego związku ołowiu. Badacze próbują ustalić, jak się tam znalazł.
Personalizowana technika modelowania mózgu opracowana dzięki wsparciu finansowemu UE może pomóc w lokalizowaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za napady padaczkowe.
Pewne centrum cyfrowego dziedzictwa kulturowego udostępnia mieszkańcom i turystom przestrzeń, dzięki której mogą zapoznać się z angażującymi treściami, wymieniać się doświadczeniami oraz skorzystać z cennych źródeł i materiałów szkoleniowych.
W nowym sprawozdaniu dotyczącym polityki autorzy przyjrzeli się stosowanym w ostatnich latach przez kraje Europy praktykom, których celem było powstrzymanie osób ubiegających się o azyl od przekraczania granic Unii Europejskiej oraz ich wpływ na dostęp do azylu.
Naukowcy tworzą pneumatyczną sztuczną dłoń przy użyciu komercyjnej drukarki 3D.
Rozpocznij światowej klasy studia magisterskie w dziedzinie obliczeń wielkiej skali (HPC). Masz szczęście – właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu.
Naukowcy wytrenowali model językowy na bazach tekstów w języku maltańskim, nauczyli go rozpoznawać wydźwięk emocjonalny wypowiedzi i oznaczać w tekstach nazwy własne.
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu przygotowuje się do przetestowania nowego rozwiązania hybrydowej mikrosieci energetycznej w Hiszpanii.
Jak wynika z nowego badania, model łączący elektrokardiogram (EKG) z radiomiką pozwala na skuteczniejsze wykrywanie migotania przedsionków u kobiet.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności