Klimat i środowisko

Innowacyjna morska platforma wiatrowa przeszła pomyślnie pierwszy test u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, stając się tym samym obiecującym rozwiązaniem, które pozwoli na budowę bardziej zrównoważonych i przyjaznych środowisku elektrowni wiatrowych.
Mimo stu lat postępu technologicznego meteorolodzy w zasadzie nie są w stanie przewidzieć dokładnie pogody na więcej niż najbliższe dwa tygodnie. Ekspert ds. klimatu Ted Shepherd przekonuje, że wyjaśnienie przyczyn tego stanu rzeczy kryje się w teorii chaosu.
Temperatura w Arktyce może spaść nawet do -70 °C. Jednak wielu gatunkom owadów, które żyją na tych zamarzniętych obszarach, zdaje się to nie przeszkadzać. Ale jak to możliwe, że w tak skrajnych warunkach nie zamieniają się w bryłki lodu? Poprosiliśmy Terry’ego Callaghana, specjalistę z dziedziny ekologii Arktyki, aby uchylił rąbka tej „mroźnej” tajemnicy.
Architektury sieci komórkowych stają się bardziej wydajne i zrównoważone dzięki innowacyjnemu podejściu zastosowanemu w jednym z finansowanych ze środków UE projektów.
Naukowcy, których prace są finansowane ze środków UE, wykorzystują poważne gry i grywalizację, by edukować konsumentów na temat efektywności energetycznej.
Pewien unijny projekt, którego nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni współczesnego pielęgniarstwa, ma na celu opracowanie innowacyjnego zestawu narzędzi dla służb niosących pierwszą pomoc ofiarom zdarzeń nadzwyczajnych.
Rumuński uniwersytet inspiruje innych do zastąpienia paliw kopalnych poprzez energooszczędną, przystępną cenowo i niezawodną integrację odnawialnych źródeł energii.
Nadszedł czas, by myśląc o mobilności miejskiej przestać ograniczać się do samochodów, pociągów i autobusów – jej przyszłość to transport powietrzny. Tak więc gdy znowu utkniesz w korku, spójrz w niebo.
Badacze wspierani przez UE badają potencjał zasobów pokarmowych znajdujących się na głębokości do 1000 metrów pod powierzchnią morza, aby ustalić, czy będzie można je wykorzystać w sposób zrównoważony.
Czy możliwe jest bezpieczne włączenie dronów do europejskiej przestrzeni powietrznej? Projekt wspierany przez Unię Europejską pokazał, że tak.
Latem 2022 roku w ramach projektu wspieranego ze środków Unii Europejskiej studenci uniwersytetów z całej Europy zostali postawieni przed wyzwaniem poszukiwania nowatorskich zastosowań akceleratorów cząstek oraz sposobów wykorzystania ich możliwości w służbie ochrony środowiska i rozwoju społeczeństwa.
W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się bliżej planom 15 państw członkowskich dotyczącym wdrożenia nowych unijnych systemów dopłat, których celem jest przekonanie rolników do stosowania zrównoważonych praktyk.
Nowa technologia ma sprawić, że nasze ubrania będą bardziej zrównoważone.
Pewna grupa naukowców bada nowe połączenia rozwiązań elektrolitowych i materiałów elektrod w celu opracowania akumulatorów sodowo-jonowych.
Co może być czynnikiem ograniczającym osiągi i wydajność najnowocześniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych? Według wspieranych przez UE naukowców to nieregularny ruch jonów litu.
Przemysł włókienniczy i spożywczy należą do sektorów najbardziej dochodowych, ale i szkodliwych dla środowiska. Zastosowanie architektury blockchain do tworzenia skalowalnej, elastycznej platformy umożliwiającej bezpieczne przetwarzanie danych o produktach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Kilka lat temu zespół projektu Wave Scale finansowanego ze środków Unii Europejskiej opracował technologię wytwarzającą czystą energię z fal mórz i oceanów. Pionierska technologia konwersji energii fal trafiła właśnie do wybrzeży Stanów Zjednoczonych (USA).
Budynki zbudowane przez starożytnych Rzymian przetrwały tysiąclecia. Czy uda się odtworzyć przepis na superbeton, dzięki któremu nadal tu są? Temat przybliża Liberato Ferrara, ekspert w tej dziedzinie.
Badacze odkryli brakującą siłę wyjaśniającą, w jaki sposób krople wody przemieszczają się po różnych powierzchniach. Okazuje się, że jest to kwestia elektrostatyki.
Spora część tego południowego kontynentu pozostaje zamrożona w czasie, zapewniając nam wgląd w przeszłość Ziemi. Nasz ekspert, Robert Mulvaney, ujawnia, jak daleko wstecz sięgają te pozostałości po minionych czasach.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności