Klimat i środowisko

Rumuński uniwersytet inspiruje innych do zastąpienia paliw kopalnych poprzez energooszczędną, przystępną cenowo i niezawodną integrację odnawialnych źródeł energii.
Nadszedł czas, by myśląc o mobilności miejskiej przestać ograniczać się do samochodów, pociągów i autobusów – jej przyszłość to transport powietrzny. Tak więc gdy znowu utkniesz w korku, spójrz w niebo.
Badacze wspierani przez UE badają potencjał zasobów pokarmowych znajdujących się na głębokości do 1000 metrów pod powierzchnią morza, aby ustalić, czy będzie można je wykorzystać w sposób zrównoważony.
Czy możliwe jest bezpieczne włączenie dronów do europejskiej przestrzeni powietrznej? Projekt wspierany przez Unię Europejską pokazał, że tak.
Latem 2022 roku w ramach projektu wspieranego ze środków Unii Europejskiej studenci uniwersytetów z całej Europy zostali postawieni przed wyzwaniem poszukiwania nowatorskich zastosowań akceleratorów cząstek oraz sposobów wykorzystania ich możliwości w służbie ochrony środowiska i rozwoju społeczeństwa.
W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się bliżej planom 15 państw członkowskich dotyczącym wdrożenia nowych unijnych systemów dopłat, których celem jest przekonanie rolników do stosowania zrównoważonych praktyk.
Nowa technologia ma sprawić, że nasze ubrania będą bardziej zrównoważone.
Pewna grupa naukowców bada nowe połączenia rozwiązań elektrolitowych i materiałów elektrod w celu opracowania akumulatorów sodowo-jonowych.
Co może być czynnikiem ograniczającym osiągi i wydajność najnowocześniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych? Według wspieranych przez UE naukowców to nieregularny ruch jonów litu.
Przemysł włókienniczy i spożywczy należą do sektorów najbardziej dochodowych, ale i szkodliwych dla środowiska. Zastosowanie architektury blockchain do tworzenia skalowalnej, elastycznej platformy umożliwiającej bezpieczne przetwarzanie danych o produktach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Kilka lat temu zespół projektu Wave Scale finansowanego ze środków Unii Europejskiej opracował technologię wytwarzającą czystą energię z fal mórz i oceanów. Pionierska technologia konwersji energii fal trafiła właśnie do wybrzeży Stanów Zjednoczonych (USA).
Budynki zbudowane przez starożytnych Rzymian przetrwały tysiąclecia. Czy uda się odtworzyć przepis na superbeton, dzięki któremu nadal tu są? Temat przybliża Liberato Ferrara, ekspert w tej dziedzinie.
Badacze odkryli brakującą siłę wyjaśniającą, w jaki sposób krople wody przemieszczają się po różnych powierzchniach. Okazuje się, że jest to kwestia elektrostatyki.
Spora część tego południowego kontynentu pozostaje zamrożona w czasie, zapewniając nam wgląd w przeszłość Ziemi. Nasz ekspert, Robert Mulvaney, ujawnia, jak daleko wstecz sięgają te pozostałości po minionych czasach.
Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).
Najnowszy system diagnostyczny ogranicza rozprzestrzenianie się chorób w nowoczesnych systemach produkcji zwierzęcej przy użyciu biosensorów fotonicznych, promując bezpieczeństwo zwierząt i żywności.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) ogłosiła listę laureatów konkursu Mining the Future, który organizuje w celu promowania innowacyjnych pomysłów dotyczących ponownego wykorzystania wykopanych materiałów, w szczególności molasy.
Naukowcy odkryli supergen, który umożliwia sprawne zapylanie krzyżowe kwiatów.
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki już po raz drugi z rzędu trafia do dwóch naukowców wspieranych przez Unię Europejską. Tym razem badacze otrzymali ją za przełomowe eksperymenty wykorzystujące splątane stany kwantowe.
Po około 22 000 km i 370 dniach misja, której celem było zebranie krytycznych danych oceanicznych z tropikalnych obszarów Atlantyku, kończy się sukcesem.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności