Technologie kosmiczne

Prof. Richard Horne otrzymał w roku 2020 Medal Kristiana Birkelanda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nad pogodą i klimatem w przestrzeni kosmicznej.
Twórcy finansowanego przez UE projektu De-RISC opracowali pierwszą wersję systemu multiprocesorów na chipie (ang. multiprocessor system-on-a-chip, MPSoC), mając za cel wprowadzenie na rynek platformy sprzętowej/oprogramowania opartych na architekturze zestawu instrukcji RISC-V.
Pięć europejskich projektów w dziedzinie badań i innowacji, które przyczyniają się do poprawy życia społecznego, otrzymało po 10 000 euro.
Znamy już pierwsze wieści dotyczące kongresu Europlanet Science Congress. W tym roku odbędzie się on w przestrzeni wirtualnej, a uczestniczący w nim uczniowie będą mieli okazję posłuchać wystąpień, wziąć udział w warsztatach oraz zadawać pytania on-line.
W ramach nowego badania zmierzono masy grup białych karłów na Drodze Mlecznej, aby określić ich rolę jako kluczowego źródła węgla, pierwiastka niezbędnego dla wszelkiego życia.
Andrew Fabian otrzymał nagrodę Kavli w dziedzinie astrofizyki, przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury, za swoje przełomowe badania w dziedzinie astronomii rentgenowskiej.
Czy teleskopy kosmiczne mogą szybko identyfikować warunki atmosferyczne panujące na egzoplanetach podobnych do Ziemi? Nowe rozwiązanie pokazuje, że to możliwe.
Nowe badania sugerują, że hibernacja mogłaby urzeczywistnić eksplorację dalekiego kosmosu.
Dwie amerykańskie astronautki odbyły pierwszy kosmiczny spacer, w którym wzięły udział wyłącznie kobiety.
Uczeni przeprowadzili zakończone sukcesem badania procesów uprawy roślin w Antarktyce. Przetestowany przez nich projekt szklarni wesprze przyszłe załogowe misje kosmiczne.
Rezultaty przeprowadzonego niedawno badania wskazują, że inne planety w przestrzeni kosmicznej mogą być domem dla dużo lepiej rozwiniętego życia niż to występujące na Ziemi.
To prawdopodobnie jedno z najważniejszych naukowych osiągnięć dekady: pierwsze w historii zdjęcie prawdziwej czarnej dziury – powód do radości nie tylko wśród fizyków i astronomów, ale także ludzi na całym świecie, będących świadkami niesamowitego odkrycia mającego przełomowe znaczenie dla pogłębienia naszej wiedzy na temat Wszechświata.
Już wkrótce naukowcy powinni zyskać lepsze możliwości obserwacji najbardziej ekstremalnych zjawisk kosmicznych dzięki ponad 100 teleskopom o wyższej rozdzielczości, niezrównanej dokładności i czułości dziesięciokrotnie przekraczającej możliwości wykorzystywanych obecnie instrumentów.
Jeden z naszych najpopularniejszych tematów specjalnych w 2018 r. to aktywna rola Europy w odnowieniu zainteresowania świata eksploracją kosmosu, o której pisaliśmy w numerze 73. W tym miesiącu w cyklu „Dalsze losy” ponownie spotykamy się z dr Ann-Iren Kittang Jost, koordynatorką projektu TIME SCALE, jednego z projektów opisywanych w tamtym artykule, która opowiada nam o postępach swojego zespołu w tworzeniu innowacyjnych systemów podtrzymywania życia, umożliwiających uprawę roślin i glonów w środowisku kosmicznym.
NASA planuje wysłać na powierzchnię Tytana latającego robota, który zajmie się poszukiwaniem pozaziemskiego życia.
Naukowcy rozpoczęli testy innowacyjnych, opartych na grafenie systemów zarządzania temperaturą do zastosowania w technologiach kosmicznych.
Najnowsza mapa Drogi Mlecznej ujawnia, że nasza Galaktyka nie jest wcale płaska, jak do tej pory sądzono, ale posiada nietypowo skręconą strukturę.
Najnowsza mapa Drogi Mlecznej ujawnia, że nasza Galaktyka nie jest wcale płaska, jak do tej pory sądzono, ale posiada nietypowo skręconą strukturę.
NASA planuje wysłać na powierzchnię Tytana latającego robota, który zajmie się poszukiwaniem pozaziemskiego życia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności