Naukowcy rozpoczęli testy innowacyjnych, opartych na grafenie systemów zarządzania temperaturą do zastosowania w technologiach kosmicznych.
Najnowsza mapa Drogi Mlecznej ujawnia, że nasza Galaktyka nie jest wcale płaska, jak do tej pory sądzono, ale posiada nietypowo skręconą strukturę.
Najnowsza mapa Drogi Mlecznej ujawnia, że nasza Galaktyka nie jest wcale płaska, jak do tej pory sądzono, ale posiada nietypowo skręconą strukturę.
NASA planuje wysłać na powierzchnię Tytana latającego robota, który zajmie się poszukiwaniem pozaziemskiego życia.
Jeden z naszych najpopularniejszych tematów specjalnych w 2018 r. to aktywna rola Europy w odnowieniu zainteresowania świata eksploracją kosmosu, o której pisaliśmy w numerze 73. W tym miesiącu w cyklu „Dalsze losy” ponownie spotykamy się z dr Ann-Iren Kittang Jost, koordynatorką projektu TIME SCALE, jednego z projektów opisywanych w tamtym artykule, która opowiada nam o postępach swojego zespołu w tworzeniu innowacyjnych systemów podtrzymywania życia, umożliwiających uprawę roślin i glonów w środowisku kosmicznym.
Już wkrótce naukowcy powinni zyskać lepsze możliwości obserwacji najbardziej ekstremalnych zjawisk kosmicznych dzięki ponad 100 teleskopom o wyższej rozdzielczości, niezrównanej dokładności i czułości dziesięciokrotnie przekraczającej możliwości wykorzystywanych obecnie instrumentów.
To prawdopodobnie jedno z najważniejszych naukowych osiągnięć dekady: pierwsze w historii zdjęcie prawdziwej czarnej dziury – powód do radości nie tylko wśród fizyków i astronomów, ale także ludzi na całym świecie, będących świadkami niesamowitego odkrycia mającego przełomowe znaczenie dla pogłębienia naszej wiedzy na temat Wszechświata.
W udanej próbie terenowej inżynierowie przetestowali możliwości trzech samojezdnych łazików na Saharze, w terenie zbliżonym do marsjańskiego.