Podejmij wyzwanie – badaj powierzchnię Księżyca

Czy potrafisz wyznaczyć bezpieczną trasę podróży łazika po powierzchni Srebrnego Globu? W ramach wspieranego przez UE projektu zostały ogłoszone trzy wyzwania skierowane zarówno do ekspertów, jak i amatorów. Ich cel? Zwiększanie świadomości na temat opracowywanych narzędzi naukowej eksploracji Księżyca.

Pasjonują cię badania Srebrnego Globu? W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu EXPLORE zostały ogłoszone trzy wyzwania skierowane do miłośników Księżyca niezależnie od wieku. Misja ma na celu zidentyfikowanie elementów ukształtowania terenu naszego naturalnego satelity, które mogą stanowić zagrożenie dla wysłanego na jego powierzchnię łazika, oraz wytyczenie trasy przez region, który interesuje badaczy. Zwycięzcy nie pozostaną z pustymi rękami – otrzymają cenne nagrody, w tym bony o łącznej wartości 1 500 euro, a także wyjątkową pamiątkę – fragmenty prawdziwej księżycowej skały pochodzącej z meteorytów.

Regionem Księżyca, na którym skupiają się wyzwania z serii EXPLORE Lunar Data Challenges, jest krater Archytas oraz jego okolice. Można go znaleźć w przestrzeni Mare Frigoris na dalekiej północy tego ciała niebieskiego.Konkurs EXPLORE Machine Learning Lunar Data Challenge jest otwarty dla ekspertów oraz początkujących badaczy zajmujących się dziedzinami związanymi z naukami planetarnymi, a także dla wszystkich, którzy mają doświadczenie w przetwarzaniu danych. Wyzwanie polega na identyfikacji konkretnych cech geomorfologicznych krateru przy pomocy technik uczenia maszynowego. Uczestnicy otrzymają dostęp do danych z teledetekcji, które wykorzystają w celu szkolenia algorytmów do automatycznego wykrywania zagrożeń, które powinien omijać łazik, a także miejsc, które powinien odwiedzić w celu przeprowadzenia eksperymentów naukowych.

Doktorant Giacomo Nodjoumi z Jacobs University w niemieckiej Bremie, organizacji partnerskiej projektu EXPLORE, ogłosił rozpoczęcie wyzwania Machine Learning Lunar Data Challenge podczas konferencji Europlanet Science Congress 2022, która miała miejsce we wrześniu w Hiszpanii. Jak donosi serwis EurekAlert! w swojej informacji prasowej, Nodjoumi opisał wyzwanie w następujący sposób: „W ramach wyzwania zostaną wykorzystane dane na temat krateru Archytas oraz zdjęcia wykonane przy pomocy aparatu wąskokątnego (ang. Narrow Angle Camera, NAC), w który została wyposażona sonda kosmiczna Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Ten obszar Księżyca jest pełny kraterów pochodzących z różnych okresów, a także głazów, kopców i długich, krętych wyżłobień w powierzchni. Duża różnorodność ukształtowania tego terenu sprawia, że obszar ten stanowi bardzo interesujący obszar do badań i idealne miejsce, w którym mogą sprawdzić się śmiałkowie biorący udział w wyzwaniu”.

Drugie wyzwanie – EXPLORE Public Data Challenge – jest otwarte dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w opracowaniu trasy podróży łazika po powierzchni Księżyca. Uczestnicy muszą oznaczyć jak najwięcej zagrożeń (kraterów, wyżłobień, kopców oraz grzbietów), które odkryją na udostępnionym im obrazie powierzchni naszego satelity, a następnie nanieść na niego trasę łazika. Celem jest skuteczne ominięcie oznaczonych zagrożeń oraz dotarcie do możliwie jak największej liczby miejsc badań naukowych zaznaczonych na zdjęciu.

Ostatnim, jednak równie ważnym wyzwaniem jest EXPLORE Lunar Classroom Challenge. To wyzwanie opracowane z myślą o uczniach w wieku od 10. do 14. roku życia zachęca młodych ludzi do odkrywania uczenia maszynowego oraz sposobów, w jaki przyczynia się do rozwoju badań księżycowych. Uczestnicy będą mogli także sprawdzić swoją wiedzę w ramach działań EXPLORE 2022 Lunar Classroom Challenge Activities.

„Dzięki wyzwaniom z serii EXPLORE Data Challenges chcemy zwiększać świadomość na temat rozwijanych przez nas narzędzi naukowych, zwiększyć ich dokładność dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia przedstawicieli innych środowisk, a także zachęcić szkoły i ogół społeczeństwa do udziału w badaniach związanych z naukami kosmicznymi”, stwierdził zacytowany w tej samej informacji prasowej Nick Cox, pracownik naukowy francuskiego instytutu ACRI-ST, który odpowiada za koordynację projektu EXPLORE.

Wyzwania związane z danymi realizowane w ramach projektu EXPLORE (Innovative Scientific Data Exploration and Exploitation Applications for Space Sciences) mają na celu rozwój automatyzacji mapowania planet oraz wykrywania zagrożeń i ważnych punktów na potrzeby przyszłych misji kosmicznych. Termin zgłoszeń upływa 21 listopada 2022 roku. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone 11 grudnia – w dniu rocznicy ostatniego lądowania na Księżycu przez załogę misji Apollo 17.

Więcej informacji:

strona projektu EXPLORE

strona wyzwań EXPLORE Data Challenges


data ostatniej modyfikacji: 2022-10-23 23:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności