Technologie kosmiczne

Source
W marsjańskim kraterze Gale naukowcy znaleźli dowody w postaci minerałów ilastych, które wskazują na to, że na czerwonej planecie występowała niegdyś woda w warunkach umożliwiających istnienie życia.
SATLANTIS to innowacyjna firma z sektora MŚP, która w ciągu ostatnich kilku lat wyrobiła sobie wysoką renomę w branży kosmicznej. Było to możliwe dzięki przełomowej kamerze satelitarnej iSIM, która w czasie gdy przeprowadzaliśmy wywiad do wydania magazynu Research*eu z marca 2020 roku miała przed sobą bardzo obiecującą przyszłość. W ramach cyklu „Dalsze losy” w tym miesiącu spotykamy się ponownie z Maríą Dasí, koordynatorką projektu iSIM, aby przekonać się, co wydarzyło się w ciągu roku od naszej ostatniej rozmowy.
Dotychczas w Europie działały dwie finansowane w ramach programu „Horyzont 2020” duże sieci współpracy zajmujące się zagadnieniem astronomii obserwacyjnej, powstałe w ramach projektów OPTICON i RadioNet. Z racji tego, że projekt RadioNet oficjalnie dobiegł końca w grudniu 2020 roku, natomiast już w lipcu 2021 roku projekt OPTICON czeka dokładnie taki sam los, w marcu tego roku wystartował nowy projekt zakładający formalne połączenie obu sieci. Z tego powodu w tym miesiącu postanowiliśmy nagiąć nasze zasady redakcyjne do granic możliwości i wyróżnić wszystkie trzy projekty tytułem „Projektu miesiąca”, aby w ten sposób podkreślić, jak ważny to był krok.
Badanie finansowane ze środków UE wykazało, że zdalne monitorowanie z wykorzystaniem satelitów i dronów może sprawić, że rozwiązania oparte na zasobach przyrody będą skuteczniej chronić społeczności przed destrukcyjnymi zagrożeniami naturalnymi.
W ramach pewnego sfinansowanego przez Unię Europejską badania przeanalizowano sposoby na poprawę jakości prognoz dotyczących ekstremalnych opadów deszczu w regionie Morza Śródziemnego. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, największe opady odnotowywane są jesienią na zachodzie oraz zimną na wschodzie.
Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Korzystając z głębokiego uczenia, naukowcy wspierani przez UE opracowali nowatorską metodę, dzięki której można rzetelnie ocenić jakość zdjęć pełnego dysku Słońca.
Prof. Richard Horne otrzymał w roku 2020 Medal Kristiana Birkelanda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nad pogodą i klimatem w przestrzeni kosmicznej.
Twórcy finansowanego przez UE projektu De-RISC opracowali pierwszą wersję systemu multiprocesorów na chipie (ang. multiprocessor system-on-a-chip, MPSoC), mając za cel wprowadzenie na rynek platformy sprzętowej/oprogramowania opartych na architekturze zestawu instrukcji RISC-V.
Pięć europejskich projektów w dziedzinie badań i innowacji, które przyczyniają się do poprawy życia społecznego, otrzymało po 10 000 euro.
Znamy już pierwsze wieści dotyczące kongresu Europlanet Science Congress. W tym roku odbędzie się on w przestrzeni wirtualnej, a uczestniczący w nim uczniowie będą mieli okazję posłuchać wystąpień, wziąć udział w warsztatach oraz zadawać pytania on-line.
W ramach nowego badania zmierzono masy grup białych karłów na Drodze Mlecznej, aby określić ich rolę jako kluczowego źródła węgla, pierwiastka niezbędnego dla wszelkiego życia.
Andrew Fabian otrzymał nagrodę Kavli w dziedzinie astrofizyki, przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury, za swoje przełomowe badania w dziedzinie astronomii rentgenowskiej.
Czy teleskopy kosmiczne mogą szybko identyfikować warunki atmosferyczne panujące na egzoplanetach podobnych do Ziemi? Nowe rozwiązanie pokazuje, że to możliwe.
Nowe badania sugerują, że hibernacja mogłaby urzeczywistnić eksplorację dalekiego kosmosu.
Dwie amerykańskie astronautki odbyły pierwszy kosmiczny spacer, w którym wzięły udział wyłącznie kobiety.
Uczeni przeprowadzili zakończone sukcesem badania procesów uprawy roślin w Antarktyce. Przetestowany przez nich projekt szklarni wesprze przyszłe załogowe misje kosmiczne.
Rezultaty przeprowadzonego niedawno badania wskazują, że inne planety w przestrzeni kosmicznej mogą być domem dla dużo lepiej rozwiniętego życia niż to występujące na Ziemi.
To prawdopodobnie jedno z najważniejszych naukowych osiągnięć dekady: pierwsze w historii zdjęcie prawdziwej czarnej dziury – powód do radości nie tylko wśród fizyków i astronomów, ale także ludzi na całym świecie, będących świadkami niesamowitego odkrycia mającego przełomowe znaczenie dla pogłębienia naszej wiedzy na temat Wszechświata.
Już wkrótce naukowcy powinni zyskać lepsze możliwości obserwacji najbardziej ekstremalnych zjawisk kosmicznych dzięki ponad 100 teleskopom o wyższej rozdzielczości, niezrównanej dokładności i czułości dziesięciokrotnie przekraczającej możliwości wykorzystywanych obecnie instrumentów.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności