Ochrona i bezpieczeństwo (archiwalne artykuły)

Od ponad dwudziestu lat naukowcy starają się wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do skażenia Arktyki toksyczną rtęcią. Nowe badanie rzuca światło na proces, który jest prawdopodobnie odpowiedzialny za to zanieczyszczenie, ostrzegając jednocześnie przed zagrożeniami, jakie niesie ono dla ludzi i środowiska.
Aplikacje umożliwiające obywatelom zgłaszanie przestępstw lub zajść upowszechniły się, ale zazwyczaj nie są w stanie dostosować się do lokalnych warunków, kultury i wrażliwości. SecureU to nowa aplikacja, która usuwa te mankamenty i przechodzi aktualnie testy w pięciu miastach w Europie.
Walkie-talkie wynaleziono 70 lat temu. Można zrozumieć osoby, które twierdziły, że nadejście i rozwój wszechobecnych dzisiaj telefonów komórkowych spowoduje odwrót tamtej technologii. A jednak, w roku 2018, walkie-talkie są nadal w użytku. Obecnie fińska spółka proponuje rozbudować je o mobilną technologię szerokopasmową, w którą wyposażone są nasze smartfony.
W świetle niepewności co do zagrożeń stwarzanych przez nanomateriały, która tłumi innowacyjny potencjał UE, naukowcy podjęli prace nad koncepcją bezpieczeństwa, aby lepiej monitorować rozwój tej powstającej technologii.
Wedle badań opisanych niedawno w »The Lancet Planetary Health«, do roku 2100 skutki globalnego ocieplenia mogą dotknąć około dwóch trzecich populacji Europy rocznie, czyli 351 milionów ludzi, powodując 152 000 ofiar śmiertelnych każdego roku.
Skanery linii papilarnych, systemy rozpoznawania tęczówki i twarzy – świat identyfikacji biometrycznej rozwija się, aby dotrzymać tempa stale rosnącemu zapotrzebowaniu na szybkie i łatwe w użyciu środki bezpieczeństwa.
Wyniki nowych badań prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu w Plymouth, finansowanych za pośrednictwem unijnego projektu TRACY, zalecają rządom podjęcie dalszych działań na rzecz opracowania polityk transportowych, które umożliwią osobom powyżej 65 roku życia zachowanie mobilności i aktywności.
Policja w Zjednoczonym Królestwie i Belgii rozpoczęła testowanie półautonomicznego systemu analizy materiałów dochodzeniowych w celu przyspieszenia śledztwa, zwiększenia jego dokładności, a nawet zapobiegania przestępstwom dzięki wykrywaniu powiązań, które człowiekowi często umykają.
Jedna z toczących się obecnie dyskusji informatycznych dotyczy względnych zalet ochrony danych osobowych w kontekście konieczności śledzenia kryminalnej aktywności online przez organy ścigania. Partnerzy jednego z finansowanych ze środków UE projektów postanowili znaleźć płaszczyznę porozumienia, wyposażając obywateli i przedstawicieli organów ścigania w niezbędne narzędzia.
Zabezpieczanie danych na naszych urządzeniach mobilnych jest dziś tak samo ważne, jak zamykanie drzwi do mieszkania. Na smartfonach czy tabletach przechowujemy coraz więcej informacji nie tylko prywatnych, ale także służbowych. Dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Najprostszym sposobem, który może wykorzystać każdy z nas, jest szyfrowanie. Ogranicza ono dostęp do danych osobom nieupoważnionym.
Opierając się na wynikach wcześniejszych badań nad uranem finansowanych ze środków UE, naukowcy ustalili możliwe podejście do bezpiecznego usuwania pierwiastków promieniotwórczych z odpadów powstających w sektorze energetyki jądrowej.
Partnerzy europejskiego projektu są bliscy walidacji prototypu technologii pasywnego radaru bistatycznego (PBR) bazującej na sygnałach Galileo. W pełni wdrożony system może pomóc uprawnionym władzom zapewnić lepszy nadzór morski, łącznie z wykrywaniem i lokalizowaniem nawet nieindeksowanych jednostek.
Amerykańscy naukowcy odkryli, jak molekuły dwuetyloamidu kwasu lizergowego (LSD) łączą się z receptorami serotoninowymi w mózgu i dlaczego ich działanie jest tak silne.
Wyniki nowych badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu FUTURE SKY SAFETY pokazały, że połowa pilotów uważa, iż zmęczenie nie jest poważnie traktowane przez linie lotnicze, co budzi obawy o bezpieczeństwo europejskiego sektora lotniczego.
Wyniki nowych badań opublikowane przez partnerów finansowanego przez UE projektu HURRICANE podkreślają, że północno-wschodnie wybrzeże USA może być w przyszłości coraz częściej celem coraz silniejszych huraganów z powodu przesuwających się zjawisk meteorologicznych.
Unijni naukowcy opracowali narzędzie do oceny oddziaływania klęsk żywiołowych na infrastrukturę transportową z myślą o bezpieczeństwie ludzi i oszczędnościach.
W następstwie trzęsienia ziemi, które 24 sierpnia 2016 r. dotknęło włoskie miasto Amatrice i okalający je region, włoskie władze poprosiły o pomoc partnerów finansowanego ze środków UE projektu TRADR. Partnerzy podjęli wyzwanie i niezwłocznie umieścili dwa bezzałogowe pojazdy lądowe (UGV) i trzy bezzałogowe statki powietrzne (UAV) w zniszczonym regionie.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu XP-DITE testują pierwszy na świecie system bezpieczeństwa, który może skrócić o połowę czas poświęcany w portach lotniczych na kontrolę bezpieczeństwa, łącząc unijne i amerykańskie punkty kontroli w jedną odprawę.
W odpowiedzi na ewoluujące zagrożenia cyberbezpieczeństwa partnerzy finansowanych z funduszy unijnych projektów SHARCS i PQCRYPTO tworzą paradygmaty bezpieczeństwa, architektury i oprogramowanie, które będą w stanie zapewnić naszym systemom ICT bezpieczeństwo i wiarygodność.
Naukowcy z finansowanego ze środków UE projektu VUELCO ustalili, że gromadzenie się magmy 6 kilometrów pod kalderą Ilopango w Salwadorze oznacza, że stolicy kraju – San Salvador – mogą zagrażać przyszłe erupcje wulkanu.
Tragiczne wydarzenia, jak niedawny atak bombowy na lotnisku w Brukseli, uwidoczniły konieczność zastosowania bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i lepszych technologii. To jedno z zastosowań, które ma na uwadze zespół MIRPHAB, prezentując czujnik chemiczny wykrywający środki farmaceutyczne i materiały wybuchowe z odległości 30 m.
Unijni naukowcy opracowali narzędzia i wytyczne, aby wspomóc ochronę europejskich łańcuchów przypraw i ziół przed zamierzonym, przypadkowym i naturalnym zanieczyszczeniem biologicznym i chemicznym.
Opracowano szybszy, lepszy i bardziej skuteczny program do rozpoznawania twarzy, który ma szansę udoskonalić monitoring bezpieczeństwa w newralgicznych, zatłoczonych miejscach publicznych.
Sieci mediów społecznościowych mogą uzyskiwać dostęp do informacji osobowych ich użytkowników, często bez ich wiedzy. Nowe narzędzia i wskazówki mogą pomóc chronić użytkowników.
Jednymi z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy są pieniądze, zegarki, komputery, sprzęty AGD oraz wyposażenie wnętrz. Wśród rzeczy, które giną trafiają się także nietypowe obiekty jak np. odzież, bielizna, pościel, a nawet artykuły chemiczne i toaletowe.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności