Nauki fizyczne i o środowisku

Source
NASA ma nadzieję wysłać załogową misję na Marsa w połowie lat 30. XXI w. Na planecie, gdzie temperatury spadają do -125°C wytwarzanie energii stanowi poważny problem, w związku z czym testowane będą nowe technologie. Ponieważ najlepsze urządzenia potrzebują ludzi, którzy będą z nich korzystać, prowadzone są też doświadczenia testujące ich wytrzymałość.
Recycling odpadów jądrowych może zwiększyć zrównoważenie i bezpieczeństwo produkcji energii jądrowej. Naukowcy stworzyli techniki zmniejszania długoterminowej radioaktywności odpadów poprzez ponowne wykorzystanie w reaktorach nowej generacji.
Hydraulika cieplna uchodzi za decydujący element w tworzeniu reaktorów nowej generacji. Badacze wspierani ze środków UE opracowali nowe modele fizyczne i udoskonalili narzędzia do analizy liczbowej, a także ich zastosowanie, aby odpowiedzieć na wszelkie zazębiające się kwestie.
Współpraca między Chinami a UE pomaga zapewnić, że przemysł energii jądrowej dysponuje najnowszymi metodami i danymi do oceny oprogramowania o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa.
W związku z opracowaniem reaktorów jądrowych nowej generacji planowane jest badanie paliwa na zgodność z normą (FQT). Finansowane ze środków UE konsorcjum otworzyło doświadczalną instalację testową obejmującą niewielką sekcję paliwową składającą się z licznych szpilek paliwowych.
Bezpieczeństwo stanowi główne wyzwanie reaktorów neutronów prędkich nowej generacji IV (Gen-IV). Trwające działania badawczo-rozwojowe (R&D), wspierane przez UE, opracują nowe lub zaktualizują istniejące kody komputerowe do dokładnego modelowania innowacyjnych konstrukcji reaktorów i scenariuszy wypadków.
Najnowsze badania wykazały wzajemne zależności zachodzące między wyzwaniami społecznymi, politycznymi i technicznymi powiązanymi ze skomplikowanym i drogim procesem usuwania odpadów radioaktywnych.
Składowanie krótkotrwałych odpadów jądrowych na płytkich głębokościach pod ziemią osiągnęło dojrzałość przemysłową, ale geologiczne składowanie zużytego paliwa długożyciowego głęboko pod ziemią jest nadal bardzo daleko od tego celu. Finansowana ze środków UE inicjatywa umożliwiła nawiązanie współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi i organizacjami ds. bezpieczeństwa technicznego w celu stworzenia sieci niezależnych ekspertów oraz oceny głębokich składowisk geologicznych.
Finansowani ze środków UE naukowcy pracują nad stworzeniem najbardziej zaawansowanej i niezawodnej platformy do prowadzenia symulacji liczbowych z myślą o wszystkich stronach zainteresowanych w Europie, aby móc zweryfikować bezpieczeństwo istniejących i przyszłych reaktorów jądrowych.
W interesie wszystkich krajów europejskich leży kontynuacja prac badawczo-rozwojowych nad utylizacją odpadów jądrowych. Kluczem do poprawy współpracy jest platforma technologiczna na rzecz wdrożenia składowania geologicznego odpadów promieniotwórczych (IGD-TP), wspierana przez UE.
W następstwie katastrofy jądrowej w Fukushimie i jej skutków dla kontynentu europejskiego, UE szuka sposobu na optymalizację gotowości na wypadek zagrożenia jądrowego i radiologicznego. W ramach inicjatywy UE opracowywane są skuteczne procedury zarządzania, metody i narzędzia niezbędne w przypadku tak destrukcyjnych zdarzeń.
Europa rozważa wykonalność systemów energii jądrowej nowej generacji, które zapewniałyby wyraźne korzyści pod względem zrównoważoności, bezpieczeństwa, niezawodności i kosztów. Celem unijnej inicjatywy jest zastosowanie jednego z tego typu prototypowych reaktorów w Europie Środkowej.
Poprzez zderzanie ciężkich jonów z tymi wolnymi kwarkami, fizycy mają nadzieję, że uda im się odtworzyć najwcześniejsze chwile istnienia naszego wszechświata tuż Wielkim Wybuchu. W wyniku zderzeń ciężkich jonów po raz pierwszy zidentyfikowano strumienie pochodzące od kwarków b.
Ryzyko wystąpienia nowotworów u osób narażonych na działanie promieniowania niskodawkowego jest zwykle obliczane na podstawie danych szacunkowych uzyskanych z analiz większych dawek. W związku z tym, że wiele chorób nowotworowych ma swój początek w komórkach macierzystych, szczególnie ważne są badania nad wpływem promieniowania niskodawkowego na te komórki.
Nowe badania nad chemią toru przybliżyły naukowców do wykorzystania go jako alternatywy dla uranu w produkcji energii jądrowej.
W przypadku radionuklidów w stężeniach śladowych może następować stopniowa i powolna przemiana z odwracalnej sorpcji powierzchniowej w nieodwracalne wcielenie w fazę stałą. W finansowanym przez UE projekcie rzucono światło na tego typu mechanizmy.
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności