Nowa maszyna o nazwie Watly oferuje rozwiązanie trzech najważniejszych wyzwań, z którymi boryka się społeczeństwo – zapewnienie dostępu do czystej wody, zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej i korzystanie z owoców trwającej rewolucji cyfrowej. Wspomagane z budżetu programu „Horyzont 2020” innowacyjne MŚP pracujące nad projektem są niemal gotowe do zaprezentowania pierwszej maszyny Watly w pełnej skali.
Wraz z powiększaniem się obszarów dennych o niskim stężeniu tlenu na świecie, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu HYPOX wskazują na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez ekosystemy morskie.

Bezpieczeństwu systemów kanalizacyjnych i systemów zaopatrzenia w czystą wodę pitną zagraża wiele różnych czynników. Inicjatywa UE zmieniła sposób świadczenia usług wodno-kanalizacyjnych oraz zarządzania nimi poprzez umożliwienie przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym projektowania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań.

Pola golfowe są często krytykowane za nadmierne zużycie wody, szczególnie w bardziej suchych regionach, na przykład w południowej Europie. Nowo opracowany system pomaga rozwiązać ten problem dzięki sieci czujników i modułowi inteligentnego sterowania, umożliwiającym zarządzanie zużyciem wody i ograniczenie jej zużycia o jedną trzecią.

Europejscy uczeni opracowali rozwiązania mające usprawnić zintegrowane zarządzanie miejskimi systemami ścieków i ekosystemami słodkowodnymi.

Woda pitna jest ograniczonym zasobem, którego dostępność jest zagrożona za sprawą pestycydów, środków farmaceutycznych i innych mikrozanieczyszczeń. W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE zbadano nowe technologie bioremediacji zasobów wody pitnej zanieczyszczonych przez mikrozanieczyszczenia.

Europejskie regiony wymieniają się wiedzą o alternatywach dla ponownego wykorzystania wody i substancji odżywczych and opracowują możliwości biznesowe dzięki pomocy ze środków unijnej inicjatywy.

W ramach projektu finansowanego ze środków UE prowadzone są badania nad zastosowaniem sieci inteligentnych czujników dla branży wodnej, które potrafią przechwytywać energię.

W ramach realizowanego niedawno projektu zajmowano się pomocą w przełożeniu wyników badań morskich UE na rozwiązania polityczne. Zespół podsumował wyniki istniejących badań, zaproponował skuteczne sposoby wykorzystania tych danych i stworzył różne narzędzia oprogramowania.

Badacze z UE opracowali tańszy proces oczyszczania ścieków przemysłowych, wykorzystujący jedynie elektryczność. Testy przeprowadzone na prototypie dowiodły skuteczności usuwania zawieszonych cząstek oraz utleniania rozpuszczonych chemikaliów.

Sieć badawcza HYDRALAB polepszyła dostęp do kosztownego sprzętu i obiektów dla badań dotyczących wody na terenie całej Europy.

Oceany pokrywają ponad dwie trzecie powierzchni Ziemi. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE wytyczają drogę dla utworzenia europejskiej sieci obserwatoriów głębokich wód morskich, które ułatwiłyby monitorowanie w czasie rzeczywistym licznych zmian wpływających na nasze życie codzienne.

Badacze z UE wprowadzają nowe podejście do międzynarodowej ochrony środowiska morskiego, wykorzystujące sieci rezerwatów zakładające możliwość wytwarzania energii elektrycznej.

Mimo swojej urody i bioróżnorodności, rafy koralowe to delikatne ekosystemy, dla których działalność człowieka i zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożone. Finansowany przez UE zespół badaczy pomaga zwiększyć potencjał Karaibów w zakresie zachowania i ochrony raf.

Przedstawiciele sektora badań naukowych, przemysłu i szkolnictwa wyższego z krajów Morza Śródziemnego opracowali niedawno plan na rzecz skoordynowanych badań nad gospodarką wodną w UE.

Poprawa innowacyjności w dziedzinie eksploatacji zasobów morskich pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu skorzystać na rosnącym światowym popycie na technologie, systemy i procesy efektywnego gospodarowania zasobami.

Ochrona i zrównoważone użycie zasobów wodnych jest jednym z najważniejszych wyzwań, stojących przed ludzkością. Woda gruntowa jest podstawowym źródłem wody pitnej dla większości ludzi na świecie. Jest również niezwykle ważna dla rolnictwa i przemysłu, lecz zagraża jej zanieczyszczenie.

Naukowcy dokonali postępów w badaniach nad rolą, jaką odgrywają strumienie i rzeki w globalnych cyklach obiegu węgla i azotu.

Ponad miliard ludzi na całym świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody, a 2,6 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiedniej infrastruktury sanitarnej. Naukowcy z Włoch prowadzący badania w regionie dotkniętym suszą planują znaleźć rozwiązanie tego problemu zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

Badacze opracowują metody wykorzystania energii słonecznej do oczyszczania wody w obszarach oddalonych o ograniczonym zaopatrzeniu w prąd elektryczny.

Nowo ufundowana ze środków unijnych inicjatywa opracowała technologie i narzędzia do rehabilitacji zanieczyszczonych systemów wody słodkiej i ich gospodarki.

Zapewnienie wody dla wciąż rosnącej populacji należy do największych wyzwań naszych czasów. Jednym z możliwych rozwiązań jest odzyskiwanie wody dotychczas traconej przez odparowanie w wielu procesach przemysłowych.

Sposób, w jaki woda wchodzi w interakcje z innymi elementami wokół niej, takimi jak gleba, lód i struktury geologiczne, może ujawnić wiele na temat rozwijających się prawidłowości klimatu i pomóc w znalezieniu rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.

Coraz poważniejszym problemem w krajach śródziemnomorskich jest niedobór wody słodkiej wynikający z urbanizacji, nawadniania upraw i zmian w porach i ilościach opadów. W sezonie letnim presja na ograniczone zasoby wodne staje się jeszcze poważniejsza za sprawą milionów turystów spragnionych południowego słońca.

Dostęp do świeżej wody pitnej to jedno z głównych założeń europejskiej dyrektywy w sprawie wody pitnej (DWD). W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE opracowywany jest innowacyjny sensor oparty na czujnikach mikroelektronicznych w celu poprawy zarządzania europejskimi sieciami wodociągowymi.