
Metale ziem rzadkich mają specyficzne elektroniczne i magnetyczne właściwości, które czynią je niezastąpionymi w wielu obecnie produkowanych urządzeniach, jednak powtórne przetwarzanie tych materiałów wciąż pociąga za sobą wiele problemów. Postępy osiągane przez finansowanych ze środków UE naukowców ułatwią odzyskiwanie tych ważnych materiałów i w ten sposób doprowadzą do wyższego poziomu odzysku tych metali z produktów po zakończeniu cyklu ich życia.

Badacze wykorzystują surowce roślinne niskiej wartości do produkcji włókien syntetycznych na bazie biologicznej dla przemysłu włókienniczego w procesie, który jest konkurencyjny cenowo, energooszczędny i przyjazny dla środowiska.

W ramach unijnego projektu opracowywane jest nowe oprogramowanie i sprzęt, który pozwoli ulepszyć monitorowanie stężenia i przepływu gazów cieplarnianych (GHG) w Europie i na świecie.

Rzeki, jeziora i obszary przybrzeżne są niszczone na skutek działalności człowieka, która wiąże się z zanieczyszczeniem, intensywnym użytkowaniem gruntów i degradacją naturalnych siedlisk. Aby lepiej sprostać wyzwaniom w tej dziedzinie, naukowcy z UE pracują nad metodami oceny ekosystemów wodnych i ich odbudowy.

Ekosystemy wodne, jak wszystkie ziemskie ekosystemy umożliwiające życie zwierząt i roślin, potrzebują tlenu. Dostępność tlenu w tych ekosystemach jest jednak zagrożona przez globalne ocieplenie i nadmierny dopływ składników odżywczych, np. z rolnictwa i wód ściekowych, określany mianem eutrofizacji.

Zespół badaczy europejskich opracował nowe czujniki, oprogramowanie przetwarzające i modele do badania procesów degradacji zabytkowych budynków. Zastosowanie symulacji pozwoliło precyzyjnie ocenić przebieg degradacji przy uwzględnieniu kształtu i materiałów, a tym samym prognozować wymagania konserwatorskie.

Naukowcy i inżynierowie współpracują ze sobą w ramach unijnej inicjatywy, aby zmniejszyć ślad węglowy związany z oczyszczaniem ścieków.

W ramach unijnego projektu udoskonalono recykling plastikowych odpadów foliowych pochodzących z gospodarstw rolnych. Zespół opracował system logistyczny oraz trójstopniowy proces do usuwania ziemi i kamieni z folii w gospodarstwie, wykorzystujący technologię przepływu suchego powietrza.

Partnerzy z UE opracowują zestaw narzędzi na potrzeby badań środowiskowych prowadzonych w regionie Dunaju. Prowadzone prace przyniosą również korzyści dla zainteresowanych stron i miejscowej ludności.

Statki odpowiadają za blisko 5% światowych emisji dwutlenku węgla. W ramach unijnej inicjatywy tworzone są strategie inteligentnego zarządzania energią, które pozwolą na poprawę efektywności energetycznej statków.

Przejście do gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku będzie wiązało się z nieodwracalnymi, skokowymi zmianami w domenach kultury, gospodarki i przyrody, przy jakościowo różnych konfiguracjach społeczno-gospodarczych występujących przed zmianą i po niej. W ramach projektu COMPLEX opracowane zostaną nowe narzędzia do modelowania przeznaczone do zarządzania dynamiką skokowych zmian poprzez działania w szerokim zakresie skal przestrzenno-czasowych oraz integrację wiedzy wielu społeczności zainteresowanych stron, na przykład w odniesieniu do zmiany w wykorzystaniu gruntów napędzanej przez technologie niskoemisyjne.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano innowacyjną metodę przetwarzania termicznego umożliwiającą uzyskanie energii i materiałów ceramicznych ze zużytych opon.

Promieniowanie to nie jedyny problem związany ze składowaniem odpadów radioaktywnych głęboko pod ziemią — wytwarzają one także niebezpieczne gazy. Unijny projekt przyczynia się do lepszego poznania procesu przepływu i wyciekania gazów ze składowisk geologicznych, pomagając krajowym organizacjom w zadbaniu o bezpieczeństwo składowania odpadów.

Istnieje możliwość uzyskania znacznie większej wydajności elektrowni węglowych poprzez podniesienie temperatur turbin parowych i wykorzystanie innowacyjnych procesów spalania. Naukowcy pracują nad powłokami antykorozyjnymi w celu ułatwienia wdrożenia tego rozwiązania i ograniczenia emisji.

Sztucznie nawadniane gospodarstwa rolne są największymi konsumentami wody słodkiej w regionie śródziemnomorskim. Badacze z UE zajęli się tym problemem wspólnie z rolnikami, aby opracować narzędzia i techniki z zakresu gospodarki wodnej.

Przemysł górniczy dostarcza surowców do wytwarzania rozmaitych produktów dla potrzeb wielu branż, począwszy od elektroniki przez przestrzeń powietrzną po biomedycynę. Nowy, finansowany przez UE projekt pomaga zapewnić bezpieczeństwo środowiskowe przemysłu wydobywczego.

UE działa na rzecz zmniejszenia emisji związanych z transportem lotniczym. Założenia te dotyczą zarówno wiropłatów, jak i samolotów, dlatego też pomiary i modele emisji spalin ze śmigłowców mają podstawowe znaczenie dla ich realizacji.

Stosowane na całym świecie pestycydy mogą utrzymywać się w środowisku, skażając wodę pitną i irygacyjną toksycznymi związkami organicznymi. Przykładem może być Wietnam, gdzie używane podczas wojny herbicydy i dioksyny przedostały się do cyklu wodnego, czego efektem są zachorowania na nowotwory oraz wady genetyczne u noworodków.

Toalety spłukiwane strumieniem wody zużywają ją w dużych ilościach, a przy tym są drogie w obsłudze i konserwacji. Dlatego europejscy inżynierowie sanitarni pracują nad czystą, wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywą.

Projekt finansowany przez UE poszukuje zrównoważonych rozwiązań dla modernizacji budynków mieszkalnych. Jego autorzy wybrali podejście energooszczędne, biorąc pod uwagę zróżnicowanie pod względem typu budynków, warunków klimatycznych i społeczno-gospodarczych.

Sorbenty przemysłowe służą do wychwytywania cząsteczek z cieczy lub gazów, podobnie jak gąbka wchłania wodę i usuwa ją z powierzchni. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE tworzą z odpadów roślinnych nanosorbenty węglowe, które usprawnią usuwanie zanieczyszczeń przemysłowych.

Działalność człowieka silnie zmodyfikowała cykle biogeochemiczne metalicznych pierwiastków śladowych (MTE), zwiększając ich przepływ ku środowiskom powierzchniowym i między nimi. Nowe dane na temat izotopów pozwoliły udoskonalić modele źródeł MTE, ich transferu i reaktywności w systemach dynamicznych i wieloźródłowych, zgodnie z wymogami w sprawie strategii kontroli emisji na rzecz zwalczania źródeł i skutków skażenia metalami.

Restrykcyjne unijne przepisy i rosnące ceny wody, odprowadzania ścieków i surowców skłaniają przemysł obróbki powierzchniowej metali (STM) do poszukiwania nowych metod oczyszczania ścieków.

Bioczujniki nowej generacji przystosowane do szeregu różnych celów z pewnością przyczynią się do poprawy jakości monitorowania środowiska.

Okres eksploatacji znajdujących się aktualnie w użyciu modułów słonecznych powinien zakończyć się za około 20 lat. Finansowany ze środków UE zespół badawczy zajmuje się projektowaniem ogniw słonecznych, które lepiej nadają się do recyklingu, a także stara się zminimalizować negatywny wpływ ich produkcji na środowisko.