Nauki fizyczne i o środowisku

Source
Naukowcy z finansowanego ze środków UE projektu VUELCO ustalili, że gromadzenie się magmy 6 kilometrów pod kalderą Ilopango w Salwadorze oznacza, że stolicy kraju – San Salvador – mogą zagrażać przyszłe erupcje wulkanu.
Wyniki finansowanych ze środków UE badań pokazują, że polityka w sprawie zmiany klimatu koncentrująca się wyłącznie na jej łagodzeniu, bez uwzględnienia kosztów przystosowywania się i szkód resztkowych, może skutkować niezamierzonymi nierównościami.
W toku badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu TERRAGEN ustalono, że fragmentacja lasów doprowadziła do uszczuplenia populacji gatunków wrażliwych na zmiany światła, wilgoci i temperatury.
Zakończony w kwietniu 2016 r. projekt BIO4MAP wprowadza właśnie na rynek nowy typ zrównoważonego opakowania żywności. Konsorcjum zapowiada znaczące wydłużenie okresu przydatności do spożycia makaronów i serów, koszt niższy o 25% w stosunku do alternatyw oraz ograniczony nawet o 29% ślad środowiskowy i węglowy.
Dokładne prognozowanie wiatrów i fal jest kluczowe w codziennym zarządzaniu operacjami na obszarze wód przybrzeżnych i wybrzeżu, oraz odgrywa kluczową rolę w systemach zarządzania wybrzeżami. Finansowani przez UE naukowcy stworzyli w związku z tym realistyczne modele fal morskich oraz włączyli je do dokładnego globalnego prognozowania klimatycznego.
Recycling odpadów jądrowych może zwiększyć zrównoważenie i bezpieczeństwo produkcji energii jądrowej. Naukowcy stworzyli techniki zmniejszania długoterminowej radioaktywności odpadów poprzez ponowne wykorzystanie w reaktorach nowej generacji.
Celem pewnej unijnej inicjatywy było ograniczenie szkód wyrządzanych lasom sosnowym w Portugalii przez węgorka sosnowca, inwazyjny gatunek nicieni.
Dla badaczy Ziemi oczywiste jest, że wiele części skorupy ziemskiej pochodzi ze spodnich warstw płaszcza ziemskiego. Czas powstawania nowej skorupy i zawracania do obiegu skorupy starej okazuje się jednak trudną do zbadania kwestią.
Naukowcy z UE z powodzeniem zaprojektowali innowacyjny system przechowywania skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej. Opracowana koncepcja reaktora może wnieść rzeczywisty wkład w realizację ambitnych unijnych celów w zakresie energii i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Metale uwolnione do atmosfery w wyniku działalności człowieka stanowią znaczne ryzyko dla ekosystemów i zdrowia ludzi. Małe, zawieszone w powietrzu cząstki o średnicy poniżej 10 mikronów mogą być wdychane, trafiać do pęcherzyków płucnych i je uszkadzać.
Akumulatory litowo-jonowe zrewolucjonizowały przenośną elektronikę konsumencką, od aparatów fotograficznych, poprzez telefony, aż po laptopy. Walidacja wyników testów bezpieczeństwa większych, wysokoenergetycznych instalacji otworzyła drogę do zastosowań stacjonarnych na równie szeroką skalę.
Region śródziemnomorski wspiera bogactwo różnorodnej fauny i flory morskiej podlegającej ochronie. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy badano optymalne sposoby oznaczania tych obszarów jako objętych ochroną morską i zarządzania nimi.
W ramach projektu UE rozważano przyjęcie w Europie amerykańskiego programu finansowania technologii ekologicznych opartego na podatkach. Program okazał się skuteczny w Kalifornii, a zespół zalecał zastąpienie nim programów subsydiowania.
UE nie dysponuje planem działania, który określałby narzędzia, z jakich może korzystać Unia, oraz sposoby ich wykorzystania w celu ochrony bioróżnorodności mórz w regionie Arktyki. W ramach pewnej unijnej inicjatywy przeanalizowano zdolność Europy do rozwiązywania tego rodzaju problemów.
Bezpieczeństwu systemów kanalizacyjnych i systemów zaopatrzenia w czystą wodę pitną zagraża wiele różnych czynników. Inicjatywa UE zmieniła sposób świadczenia usług wodno-kanalizacyjnych oraz zarządzania nimi poprzez umożliwienie przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym projektowania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań.
Większa część europejskiej (i światowej) bioróżnorodności składa się z owadów, jednak niewiele wiadomo na temat ich dystrybucji i liczebność oraz zagrożeń, przed jakimi stają. Brak wiedzy jest szczególnie niepokojący, jeżeli chodzi o gatunki zapylające, takie jak pszczoły, motyle i bzygi, a także o korzyści, jakie zapylanie przynosi społeczeństwu.
Hydraulika cieplna uchodzi za decydujący element w tworzeniu reaktorów nowej generacji. Badacze wspierani ze środków UE opracowali nowe modele fizyczne i udoskonalili narzędzia do analizy liczbowej, a także ich zastosowanie, aby odpowiedzieć na wszelkie zazębiające się kwestie.
Dzięki przeprowadzonemu niedawno badaniu finansowanemu przez UE, geochemicy rozumieją związek pomiędzy płytami tektonicznymi a konwekcją w płaszczu Ziemi.
Naukowcy opracowali narzędzia umożliwiające tworzenie optymalnych praktyk gospodarowania gruntami i stworzyli strategie łagodzenia zjawiska pustynnienia poprzez badania nad rozrostem skrubu w ekosystemach trawiastych.
Naukowcy z UE zbadali historię suszy w Europie, aby móc przewidzieć przyszłe zagrożenia. W ramach projektu powstała duża baza danych dotyczących skutków susz, ogólnoeuropejskie mapy podatności i ryzyka oraz rozwiązania w zakresie radzenia sobie z suszami w różnych warunkach geologicznych i klimatycznych.
Dzięki dogłębnym badaniom i modelowaniu ukazującemu scenariusze eksploatacji gruntów udało się wspomóc realizację polityk, które zachęcają do zrównoważoności i chronią ekosystemy w całej Europie.
Ciepło słoneczne zwykle udaje się pozyskać za sprawą systemów na bazie metalu. Naukowcy wspierani ze środków UE stworzyli polimerowe solarne koncepcje termiczne, aby zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło przy znacznie obniżonych kosztach.
Barwnikowe ogniwa słoneczne (DSSC), wykorzystujące światło do produkcji elektryczności lub wodoru, są obecnie najskuteczniejszą technologią solarną trzeciej generacji. Podniesienie sprawności konwersji poprzez lepsze zrozumienie, jak funkcjonują materiały absorbujące światło, zwiększy ich atrakcyjność pod kątem wdrożenia na szeroką skalę.
Badacze opracowali zaawansowane modele obliczeniowe, które symulują los dwutlenku węgla (CO2) wtryskiwanego i przechowywanego w głębokich formacjach geologicznych.
Naukowcy z różnych krajów Europy wykorzystują transport elektrokinetyczny do usuwania zanieczyszczeń chemicznych ze środowiska.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności