Nauki fizyczne i o środowisku

Source
Woda jest niezbędna do życia, jednak każdego roku miliony chemikaliów produkowanych wraz z substratami reakcji i produktami ubocznymi przenika do cyklu hydrologicznego. Wiele z tych chemikaliów pozostaje obecnie niezidentyfikowanych, a ryzyko, jakie stanowią dla ludzkiego zdrowia i środowiska, nie może zostać w pełni stwierdzone.
Populacje ryb w wielu śródlądowych drogach wodnych na kontynencie europejskim kurczą się, częściowo z powodu wystawienia na działanie zanieczyszczeń pochodzących choćby z oczyszczalni ścieków.
Wszystko wskazuje na to, że zmiana klimatu będzie miała duży wpływ na dostępność i jakość wody, a także zwiększy prawdopodobieństwo występowania powodzi. W ramach europejskiej inicjatywy powstaje obserwatorium obywatelskie, dzięki któremu opinia publiczna będzie mogła uczestniczyć w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
Celem finansowanego przez UE badania jest wykorzystanie obywateli i ich urządzeń mobilnych do gromadzenia wiarygodnych danych środowiskowych. Pierwszym zagadnieniem, w którego badaniu ma pomóc wykorzystanie technik crowdsourcingu informacji geograficznych, jest rozmieszczenie gatunków, powódź i pokrycie terenu w walijskim rezerwacie przyrody.
Badacze różnych narodowości połączyli siły, aby zbadać i zmniejszyć skutki hałasu podwodnego generowanego przez żeglugę.
Ponad 60% całkowitej straty ciepła budynków odbywa się przez okna. Istotny wpływ będzie miała technologia mająca znacznie poprawić izolacyjne właściwości okien, przy jednoczesnym obniżeniu ceny i poziomu emisji gazów cieplarnianych związanych z ich produkcją i użytkowaniem.
Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) pracują nad bardziej ekologiczną i energooszczędną metodą oczyszczania szlamu kanalizacyjnego. Pomoże ona rozwiązać problem narastania ilości szlamu kanalizacyjnego w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Region śródziemnomorski wspiera bogactwo różnorodnej fauny i flory morskiej będącej przedmiotem działań ochronnych. W ramach inicjatywy finansowanej przez UE badane są optymalne sposoby oznaczania tych obszarów jako objętych ochroną morską i zarządzanie nimi.
Opracowano zaawansowane oprogramowanie do modelowania, umożliwiające ocenę narażenia środowiska i ludzi na związki chemiczne. Nowe narzędzie łączy modele multimedialne, PBPK i reakcji na dawkę, pozwalając na analizę całego łańcucha narażenia.
Poprawa wydajności napędu może zredukować zużycie paliwa i poziom emisji w sektorze transportu powietrznego. Nowatorskie koncepcje, takie jak wielokrotne systemy napędu rozproszonego, i integracja napędu z kadłubem mogą pomóc osiągnąć te cele.
Materiały z kamieni ozdobnych są stosowane na całym świecie jako elementy ornamentalne i strukturalne w domach, w budowlach komercyjnych czy też na placach. Nowe techniki inspekcji materiału skalnego przed rozpoczęciem wydobycia pozwolą znacznie zmniejszyć wpływ tej branży na środowisko.
Finansowany przez UE projekt przełamał granice dzielące instytuty badawcze zajmujące się chemią atmosferyczną, oferując dostęp do infrastruktury sieciowej większej liczbie badaczy.
Celem nowego badania jest pobudzenie rozwoju przedsiębiorczości rolnej między UE a Indiami za sprawą oczyszczania wody odpływowej i ograniczenia zużycia wody.
Naukowcy opracowali modele rzek i strumieni, które pozwolą usprawnić zarządzanie i ochronę ekosystemów rzecznych w obszarze Morza Śródziemnego.
Naukowcy opracowują produkty biologiczne umożliwiające wykrywanie, monitorowanie i usuwanie wycieków ropy z wody morskiej w sposób przyjazny dla środowiska.
Silniki wiropłatów zawierają coraz więcej elementów elektrycznych, co ma zapewniać większą wydajność i bezpieczeństwo. Zasilanie systemów elektrycznych poprzez przetwarzanie ciepła odpadowego zapewni ekologiczność tych rozwiązań.
Powstaje sieć badawcza zrzeszająca instytucje z Chin i UE, która będzie rozwijać wiedzę na temat jakości powietrza i zmiany klimatu
Naukowcy podjęli się rozwiązania problemu jakości wód odpływowych, na nowo projektując systemy oczyszczania ścieków i udostępniając decydentom lepszych informacji.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali nowe technologie materiałów w celu zwiększenia wydajności fotokatalitycznej dwutlenku tytanu (TiO2). Stworzone katalizatory cienkowarstwowe umożliwiają wydajniejsze oczyszczanie wody.
Naukowcy opracowali nowatorski system biofiltrowania zdolny do usuwania azotu i fosforu ze ścieków bez obecności materii organicznej.
Naukowcy wykazali, że bakterie w ekosystemach rzecznych mogą rozkładać powszechnie występujące zanieczyszczenia organiczne.
Utrzymywanie w powietrzu dużych odrzutowców pokonujących tysiące mil z dużą prędkością powoduje zużycie całkiem dużych ilości paliwa. Nowatorska technologia redukcji oporu przy jednoczesnym obniżeniu masy może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa i związanych z nim kosztów i emisji.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował małe, lekkie i niskonapięciowe podzespoły elektroniczne do wzbudników, które mogą zostać zastosowane w samolotach.
W czerwcu 1770 r. podróżnik James Cook opłynął Wielką Rafę Koralową położoną u wybrzeży Australii i stał się pierwszym Europejczykiem, który dotarł do największej na świecie rafy koralowej, pozostającej po dziś dzień mekką naukowców i wczasowiczów. W ubiegłym roku statek badawczy „James Cook” wyruszył na spotkanie unikatowych i niezbadanych koralowców, tym razem w głębinach oceanu. Zespół załogantów, pod kierunkiem beneficjentki grantu ERBN – dr Laury Robinson (Uniwersytet w Bristolu, Zjednoczone Królestwo) – przekroczył równikowy Atlantyk, aby pobrać próbki koralowców głębinowych, sięgając w toń na tysiące metrów. Podczas ekspedycji dr Robinson zgromadziła próbki, które rzuciły światło na zmiany klimatu w przeszłości. Swoimi ustaleniami podzieli się w czasie wydarzenia TEDx Brussels.
Rozwój sinic w naszych jeziorach, dużych stawach, zbiornikach wodnych i publicznych akwenach stwarza problem dla środowiska i dla naszego zdrowia. Ten rodzaj glonów często doprowadza do pogorszenia jakości wody i wydzielania wyraźnie nieprzyjemnego zapachu. Glony zużywają dużo tlenu zawartego w wodzie, pozostawiając niewiele dla innych organizmów, takich jak ryby. Wytwarzają również toksyny, które powodują podrażnienia skóry, a ponadto podejrzewa się je o związek z występowaniem raka wątroby.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności