Nauki fizyczne i o środowisku

Dla badaczy Ziemi oczywiste jest, że wiele części skorupy ziemskiej pochodzi ze spodnich warstw płaszcza ziemskiego. Czas powstawania nowej skorupy i zawracania do obiegu skorupy starej okazuje się jednak trudną do zbadania kwestią.
Naukowcy z UE z powodzeniem zaprojektowali innowacyjny system przechowywania skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej. Opracowana koncepcja reaktora może wnieść rzeczywisty wkład w realizację ambitnych unijnych celów w zakresie energii i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Metale uwolnione do atmosfery w wyniku działalności człowieka stanowią znaczne ryzyko dla ekosystemów i zdrowia ludzi. Małe, zawieszone w powietrzu cząstki o średnicy poniżej 10 mikronów mogą być wdychane, trafiać do pęcherzyków płucnych i je uszkadzać.
Akumulatory litowo-jonowe zrewolucjonizowały przenośną elektronikę konsumencką, od aparatów fotograficznych, poprzez telefony, aż po laptopy. Walidacja wyników testów bezpieczeństwa większych, wysokoenergetycznych instalacji otworzyła drogę do zastosowań stacjonarnych na równie szeroką skalę.
Region śródziemnomorski wspiera bogactwo różnorodnej fauny i flory morskiej podlegającej ochronie. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy badano optymalne sposoby oznaczania tych obszarów jako objętych ochroną morską i zarządzania nimi.
W ramach projektu UE rozważano przyjęcie w Europie amerykańskiego programu finansowania technologii ekologicznych opartego na podatkach. Program okazał się skuteczny w Kalifornii, a zespół zalecał zastąpienie nim programów subsydiowania.
UE nie dysponuje planem działania, który określałby narzędzia, z jakich może korzystać Unia, oraz sposoby ich wykorzystania w celu ochrony bioróżnorodności mórz w regionie Arktyki. W ramach pewnej unijnej inicjatywy przeanalizowano zdolność Europy do rozwiązywania tego rodzaju problemów.
Bezpieczeństwu systemów kanalizacyjnych i systemów zaopatrzenia w czystą wodę pitną zagraża wiele różnych czynników. Inicjatywa UE zmieniła sposób świadczenia usług wodno-kanalizacyjnych oraz zarządzania nimi poprzez umożliwienie przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym projektowania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań.
Prawie 80 procent odpadów plastikowych zanieczyszczających morza pochodzi z niezabezpieczonych wysypisk śmieci. Szacuje się, że co roku ok. 20 mln ton plastikowych opakowań, trafia do oceanów i niszczy środowisko. Takie działanie może spowodować katastrofę ekologiczną.
Większa część europejskiej (i światowej) bioróżnorodności składa się z owadów, jednak niewiele wiadomo na temat ich dystrybucji i liczebność oraz zagrożeń, przed jakimi stają. Brak wiedzy jest szczególnie niepokojący, jeżeli chodzi o gatunki zapylające, takie jak pszczoły, motyle i bzygi, a także o korzyści, jakie zapylanie przynosi społeczeństwu.
Hydraulika cieplna uchodzi za decydujący element w tworzeniu reaktorów nowej generacji. Badacze wspierani ze środków UE opracowali nowe modele fizyczne i udoskonalili narzędzia do analizy liczbowej, a także ich zastosowanie, aby odpowiedzieć na wszelkie zazębiające się kwestie.
Dzięki przeprowadzonemu niedawno badaniu finansowanemu przez UE, geochemicy rozumieją związek pomiędzy płytami tektonicznymi a konwekcją w płaszczu Ziemi.
Naukowcy opracowali narzędzia umożliwiające tworzenie optymalnych praktyk gospodarowania gruntami i stworzyli strategie łagodzenia zjawiska pustynnienia poprzez badania nad rozrostem skrubu w ekosystemach trawiastych.
Naukowcy z UE zbadali historię suszy w Europie, aby móc przewidzieć przyszłe zagrożenia. W ramach projektu powstała duża baza danych dotyczących skutków susz, ogólnoeuropejskie mapy podatności i ryzyka oraz rozwiązania w zakresie radzenia sobie z suszami w różnych warunkach geologicznych i klimatycznych.
Dzięki dogłębnym badaniom i modelowaniu ukazującemu scenariusze eksploatacji gruntów udało się wspomóc realizację polityk, które zachęcają do zrównoważoności i chronią ekosystemy w całej Europie.
Ciepło słoneczne zwykle udaje się pozyskać za sprawą systemów na bazie metalu. Naukowcy wspierani ze środków UE stworzyli polimerowe solarne koncepcje termiczne, aby zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło przy znacznie obniżonych kosztach.
Barwnikowe ogniwa słoneczne (DSSC), wykorzystujące światło do produkcji elektryczności lub wodoru, są obecnie najskuteczniejszą technologią solarną trzeciej generacji. Podniesienie sprawności konwersji poprzez lepsze zrozumienie, jak funkcjonują materiały absorbujące światło, zwiększy ich atrakcyjność pod kątem wdrożenia na szeroką skalę.
Badacze opracowali zaawansowane modele obliczeniowe, które symulują los dwutlenku węgla (CO2) wtryskiwanego i przechowywanego w głębokich formacjach geologicznych.
Naukowcy z różnych krajów Europy wykorzystują transport elektrokinetyczny do usuwania zanieczyszczeń chemicznych ze środowiska.
Finansowany przez UE projekt zapewnił naukowcom, prawodawcom i obywatelom lepsze możliwości odkrywania i dostępu do międzydyscyplinarnych danych i usług z zakresu obserwacji Ziemi, które spełniają ich indywidualne potrzeby. Dotyczy to przetwarzania dużych ilości danych potrzebnych do realizacji doświadczeń naukowych.
W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowy proces recyklingu odpadów plastikowych z opakowań spożywczych. Pomaga on branży w spełnieniu przepisów Komisji Europejskiej dotyczących tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz części przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Coraz poważniejsze obawy dotyczące skutków wzrostu poziomu dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze skłaniają naukowców do poszukiwania sposobów na przetwarzanie tego gazu cieplarnianego na paliwo i materiały organiczne przy użyciu światła.
Rekoneksja pola magnetycznego jest kluczowym procesem powodującym nagrzewanie i przyspieszanie cząsteczek podczas rozbłysków słonecznych. Uwzględnienie turbulencji nie było możliwe, dopóki nie stworzono symulacji numerycznych umożliwiających badanie sprzężonych zjawisk zachodzących w bardzo zróżnicowanych skalach.
Dzięki doświadczeniom, analizie danych i modelowaniu liczbowemu naukowcom udało się stworzyć wyważoną ocenę ilościową wpływu zmiany klimatu na morza śródlądowe i ich regiony, szczególnie podatne na czynniki klimatyczne i antropogeniczne.
Oceny wpływu (IA) mogą potencjalnie przyczynić się do umocnienia zrównoważonego rozwoju oraz umożliwić dokumentowanie opartych na fachowej wiedzy polityk. Celem pewnej unijnej inicjatywy było wykorzystanie pełnego potencjału wielu narzędzi, które pomagają w prowadzeniu IA, ale nie są w sposób wystarczający wykorzystywane przez prawodawców.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności