Finansowany przez UE projekt zapewnił naukowcom, prawodawcom i obywatelom lepsze możliwości odkrywania i dostępu do międzydyscyplinarnych danych i usług z zakresu obserwacji Ziemi, które spełniają ich indywidualne potrzeby. Dotyczy to przetwarzania dużych ilości danych potrzebnych do realizacji doświadczeń naukowych.
W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowy proces recyklingu odpadów plastikowych z opakowań spożywczych. Pomaga on branży w spełnieniu przepisów Komisji Europejskiej dotyczących tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz części przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Coraz poważniejsze obawy dotyczące skutków wzrostu poziomu dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze skłaniają naukowców do poszukiwania sposobów na przetwarzanie tego gazu cieplarnianego na paliwo i materiały organiczne przy użyciu światła.
Rekoneksja pola magnetycznego jest kluczowym procesem powodującym nagrzewanie i przyspieszanie cząsteczek podczas rozbłysków słonecznych. Uwzględnienie turbulencji nie było możliwe, dopóki nie stworzono symulacji numerycznych umożliwiających badanie sprzężonych zjawisk zachodzących w bardzo zróżnicowanych skalach.
Dzięki doświadczeniom, analizie danych i modelowaniu liczbowemu naukowcom udało się stworzyć wyważoną ocenę ilościową wpływu zmiany klimatu na morza śródlądowe i ich regiony, szczególnie podatne na czynniki klimatyczne i antropogeniczne.
Oceny wpływu (IA) mogą potencjalnie przyczynić się do umocnienia zrównoważonego rozwoju oraz umożliwić dokumentowanie opartych na fachowej wiedzy polityk. Celem pewnej unijnej inicjatywy było wykorzystanie pełnego potencjału wielu narzędzi, które pomagają w prowadzeniu IA, ale nie są w sposób wystarczający wykorzystywane przez prawodawców.
Konsorcjum europejskich badaczy pomogło nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób aerozole i inne cząsteczki w powietrzu wpływają na globalną zmianę klimatu.
Dzięki wysokowydajnym systemom obliczeniowym (HPC) możliwe jest wykorzystanie fizycznych modeli do uzyskania wglądu w ruchy ziemi rejestrowane podczas trzęsień ziemi oraz reakcje infrastruktury budowlanej. Finansowany ze środków UE projekt dostarczył algorytmy i oprogramowanie niezbędne do trójwymiarowej inwersji danych geofizycznych.
Nowe techniki pozwalające określić najcieplejsze i najzimniejsze okresy w minionych tysiącleciach pomagają zaktualizować i zmodernizować dane klimatologiczne.
Obecne możliwości w zakresie globalnej obserwacji i modelowania umożliwiają badaczom szacować budżet węglowy, jednak wciąż istnieje wiele niewiadomych. Finansowana przez UE inicjatywa powstała po to, aby za sprawą systemu obserwacji globalnego cyklu węgla i analizy dostarczyć więcej danych lepszej jakości na temat dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4).
Śródziemnomorskie ekosystemy przybrzeżne znajdują się pod silną presją ze strony rozrastających się miast i niezrównoważonego rybołówstwa, czego rezultatem jest degradacja siedlisk naturalnych i utrata bioróżnorodności. W finansowanym przez UE projekcie stworzono ramy umożliwiające krajom europejskim transfer wiedzy z zakresu zarządzania ekosystemami przybrzeżnymi i morskimi do partnerów z Afryki Północnej.
Współpraca między Chinami a UE pomaga zapewnić, że przemysł energii jądrowej dysponuje najnowszymi metodami i danymi do oceny oprogramowania o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa.
Konsorcjum brazylijskich i europejskich naukowców podjęło kroki zmierzające do zwiększenia opłacalności biopaliw drugiej generacji, torując tym samym drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości.
Wiele finansowanych przez UE działań badawczo-rozwojowych poświęcono wspieraniu organizacji ustanawiających przepisy i normy w normalizacji dopuszczalnej jakości wodoru w ogniwach paliwowych.
Wychwytywanie, transport i składowanie dwutlenku węgla (CCS) to technologia kluczowa dla ograniczenia emisji wywołanych spalaniem paliw kopalnych w energetyce i przemyśle. Celem pewnego unijnego projektu było przekształcenie CCS w skuteczną i opłacalną technologię.
Innowacyjny zespół naukowców z całego świata opracował wysoce wydajny system "samoczyszczący" do przekształcania światła słonecznego w energię.
Model, który prognozuje skutki interakcji aerozolu z chmurami nad Amazonią, może pomóc klimatologom zrozumieć, jak aerozole wpływają na zmianę klimatu.
Badanie łączące zmiany w ekosystemach roślinnych i mikrobiologicznych z czynnikami środowiskowymi zwróciło uwagę na to, w jaki sposób ekosystemy te mogą zmieniać się w odpowiedzi na zmianę klimatu.
Naukowcy badają, jak toksyczne związki chemiczne są w sposób naturalny rozkładane w zanieczyszczonych wodach, aby opracować niedrogie metody oczyszczania skażonych miejsc.
W związku z opracowaniem reaktorów jądrowych nowej generacji planowane jest badanie paliwa na zgodność z normą (FQT). Finansowane ze środków UE konsorcjum otworzyło doświadczalną instalację testową obejmującą niewielką sekcję paliwową składającą się z licznych szpilek paliwowych.
W obliczu zmiany klimatu i coraz intensywniejszego użytkowania gruntów, naukowcy finansowani ze środków UE zgromadzili nowe dane na temat wód gruntowych i zależnych od nich ekosystemów. Ich praca przyczynia się do powstania narzędzi i metod umożliwiających zarządzanie tymi systemami w zintegrowany sposób, z uwzględnieniem czynników środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.
Wyobraźmy sobie stacje paliw wyposażone w pompy paliwa, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji paliw – w procesie zbliżonym do tego, jaki rośliny wykorzystują do produkcji własnego pożywienia. Badacze z UE dokonali ważnych postępów, opracowując technologię słoneczną pozwalającą przekształcać dwutlenek węgla (CO2) w paliwo słoneczne, przyczyniając się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
Zespół europejskich badaczy opracowuje system monitorowania jakości powietrza do użytku publicznego. Po przeprowadzeniu analiz przypadku w kilku miastach europejskich, zespół zaprojektował, a następnie zbudował i przetestował moduły odczytu i komunikacji oraz oprogramowanie.
Pola golfowe są często krytykowane za nadmierne zużycie wody, szczególnie w bardziej suchych regionach, na przykład w południowej Europie. Nowo opracowany system pomaga rozwiązać ten problem dzięki sieci czujników i modułowi inteligentnego sterowania, umożliwiającym zarządzanie zużyciem wody i ograniczenie jej zużycia o jedną trzecią.
W ramach jednego z badań unijnych opracowano nowe metody oceny wpływu ekologicznego produkcji żywności i napojów w Europie. Stwierdzono, że większość metod nie umożliwia uwzględnienia różnic regionalnych, zalecono zmiany w bazach danych i opracowano narzędzie programowe.