Nauki fizyczne i o środowisku

Marmok-5, nowe urządzenie wykorzystujące turbiny pływowe do generowania do 30kW energii elektrycznej, zostało niedawno umieszczone na stanowisku BiMEP u północnych wybrzeży Hiszpanii. Urządzenie to wytwarza wystarczającą ilość energii na potrzeby średniej wielkości przedsiębiorstwa.
W 2009 r. MŚP ze Zjednoczonego Królestwa o nazwie Subacraft zapoznało świat z swoim przysposabialnym ślizgaczem/łodzią podwodną. Siedem lat później projekt otrzymał wsparcie w ramach Instrumentu MŚP, a przedsiębiorstwo rozważa teraz wejście na nowe rynki, między innymi konserwacji morskich farm wiatrowych.
W 2010 r. wiodące na rynku światowym przedsiębiorstwa z branży morskiej energetyki wiatrowej połączyły swe siły zawiązując Friends of the Supergrid – stowarzyszenie działające na rzecz wydajnej, wzajemnie połączonej i odpornej sieci elektroenergetycznej mającej uzupełnić istniejącą, krajową infrastrukturę przesyłową. Wkład projektu MEDOW polega na przyspieszaniu postępów w pracach badawczych nad wieloterminalowymi sieciami DC, uważanymi za kluczową technologię, która ma połączyć morskie farmy wiatrowe z supersiecią.
Pływające morskie turbiny wiatrowe są postrzegane przez wielu jako uosobienie przyszłości sektora: omijają problem niezdatnego dna morskiego i mogą nawet obniżyć koszty w stosunku do posadowionych alternatyw. Konsorcjum pracujące pod szyldem FLOATGEN stara się zdobyć część rynku wraz z premierą pływającej turbiny wiatrowej, która ma zostać umieszczona na Atlantyku u wybrzeży Francji.
W ramach jedynego w swoim rodzaju programu szkoleniowego przygotowanego przez przedsiębiorstwa wespół ze środowiskiem akademickim, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu MARE-WINT pomogli zaspokoić znaczący niedobór wykwalifikowanej kadry w rozkwitającym sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Naukowcy opracowali system morskiej turbiny wiatrowej, którego przedmontaż i wstępny rozruch można przeprowadzić w pełnym zakresie w kontrolowanych warunkach portowych.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu TOWERPOWER opracowują niezawodne techniki ciągłego monitoringu stanu konstrukcji morskich turbin wiatrowych. Optymalizacja prac konserwacyjnych i przeglądów to klucz do oszczędności dla tego sektora.
Oceny oddziaływania na środowisko – zazwyczaj przeprowadzane, zanim możliwa będzie budowa morskich elektrowni wykorzystujących energię odnawialną – mogą być znacznie tańsze dzięki zastosowaniu podejścia opartego na ocenie ryzyka – twierdzą unijni naukowcy.
Naukowcy połączyli alkohole cukrowe z nanorurkami węglowymi, aby stworzyć materiał umożliwiający magazynowanie energii odnawialnej w postaci ciepła.
Ciepło słoneczne zwykle udaje się pozyskać za sprawą systemów na bazie metalu. Naukowcy wspierani ze środków UE stworzyli polimerowe solarne koncepcje termiczne, aby zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło przy znacznie obniżonych kosztach.
Barwnikowe ogniwa słoneczne (DSSC), wykorzystujące światło do produkcji elektryczności lub wodoru, są obecnie najskuteczniejszą technologią solarną trzeciej generacji. Podniesienie sprawności konwersji poprzez lepsze zrozumienie, jak funkcjonują materiały absorbujące światło, zwiększy ich atrakcyjność pod kątem wdrożenia na szeroką skalę.
Innowacyjny zespół naukowców z całego świata opracował wysoce wydajny system "samoczyszczący" do przekształcania światła słonecznego w energię.
Wyobraźmy sobie stacje paliw wyposażone w pompy paliwa, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji paliw – w procesie zbliżonym do tego, jaki rośliny wykorzystują do produkcji własnego pożywienia. Badacze z UE dokonali ważnych postępów, opracowując technologię słoneczną pozwalającą przekształcać dwutlenek węgla (CO2) w paliwo słoneczne, przyczyniając się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
Naukowcy finansowani przez UE pracują na poprawą prognoz krótkoterminowych dla bezpośredniego promieniowania słonecznego i zbliżającego się zachmurzenia. Wiarygodne szacunki przyniosą ogromne korzyści dla branży energii słonecznej, prowadząc do zmniejszenia kosztów i masowego wykorzystania technologii energii odnawialnej.
Wobec sale rosnącej produkcji energii odnawialnej, naukowcy z UE badają, jak włączyć ją do sieci dystrybucji energii, nie pogarszając niezawodności ani jakości zaopatrzenia.
Uzyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, w tym energii wiatru, jest ściśle uzależnione od pogody, którą niełatwo jest przewidzieć. W ramach inicjatywy UE udoskonalono metody przewidywania energii wiatru i zapotrzebowania na energetykę, aby ten typ energii stał się bardziej wartościowy rynku energetyki.
Zespół z UE pomaga polskiemu Instytutowi Inżynierii opracowywać czyste technologie energetyczne. Uzyskując wymianę wiedzy poprzez wymianę pracowniczą, projekt przyczynił się do rozwoju tej dziedziny na wiele ważnych sposobów, jednocześnie udoskonalając sprzęt.
Budynki energooszczędne należą do najważniejszych elementów europejskiej polityki klimatycznej, a od roku 2021 każdy nowy budynek będzie musiał być budynkiem energooszczędnym. Systemy hybrydowe, wykorzystujące w 100% energię odnawialną, pomogą w zrewolucjonizowaniu rynku urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, zapewniając większą wydajność oraz umożliwiając ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Cały czas można aplikować do konkursu KICkoff dedykowanego twórcom projektów skupiających się na energii zrównoważonej. Uczestnicy powalczą o udział w programie akceleracyjnym KIC InnoEnergy Highway®, gdzie do wygrania jest nawet 150 tysięcy euro na rozwój swojego startupu! Zapisy przyjmowane są do 31 października, więc warto się pośpieszyć!
Wiele krajów dokonuje imponujących postępów w zakresie wprowadzania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (DRES) do konwencjonalnych sieci elektroenergetycznych. Płynne przejście zapewniają nowe narzędzia do zarządzania w połączeniu z biznesplanem i ramami regulacyjnymi.
Wykorzystanie nieograniczonej energii słonecznej (do wszystkich praktycznych zastosowań) to jedna z najbardziej obiecujących alternatyw dla spalania paliw kopalnych. Udoskonalone właściwości powłok dla systemów skupiania energii słonecznej (CSP) przyspieszą prace rozwojowe.
Naukowcy uczestniczący w projekcie finansowanym ze środków UE pracują nad nowymi projektami morskich turbin wiatrowych, aby wykorzystać potencjał silnego wiatru występującego w środowisku otwartego morza.
Wiatr to obok systemów fotowoltaicznych najważniejsze odnawialne źródło energii. Nowa technologia morskiej pływającej elektrowni wiatrowej, która podejmuje wyzwanie, jakim są instalacje dalekomorskie, może znacznie zwiększyć popyt rynkowy i wyraźnie obniżyć poziomy emisji.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy zastępuje sole stopione konwencjonalnie stosowane w technologiach słonecznych zawiesiną, która potrafi przechwytywać i magazynować ciepło o wyższej temperaturze.
W ramach unijnego projektu powstają powłoki hydrofobowe, które znacznie utrudniają kropelkom wody i lodu przyczepianie się do łopat turbin wiatrowych. Nowe powłoki powinny pomóc obniżyć koszty konserwacji elektrowni wiatrowych oraz wydłużyć okres eksploatacji turbin.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności