
Europejscy uczeni opracowali rozwiązania mające usprawnić zintegrowane zarządzanie miejskimi systemami ścieków i ekosystemami słodkowodnymi.

Dla badaczy Ziemi oczywiste jest, że wiele części skorupy ziemskiej pochodzi ze spodnich warstw płaszcza ziemskiego. Czas powstawania nowej skorupy i zawracania do obiegu skorupy starej okazuje się jednak trudną do zbadania kwestią.

Chcąc zrozumieć zmiany zaobserwowane w warstwie aerozolowej stratosfery, naukowcy wykorzystują technikę teledetekcji, aby zgromadzić właściwe dane. Badacze finansowani ze środków UE zajmują się obecnie modelowaniem 4D formacji i transportu aerozoli, zwłaszcza po erupcjach wulkanicznych.

Bezpieczeństwo stanowi główne wyzwanie reaktorów neutronów prędkich nowej generacji IV (Gen-IV). Trwające działania badawczo-rozwojowe (R&D), wspierane przez UE, opracują nowe lub zaktualizują istniejące kody komputerowe do dokładnego modelowania innowacyjnych konstrukcji reaktorów i scenariuszy wypadków.

Naukowcy przeprowadzili modelowe symulacje pozwalające oszacować wpływ przyszłych emisji antropogenicznych na jakość powietrza w Europie i we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego w obecnych i przyszłych warunkach klimatycznych.

Pokładowe magazynowanie sprężonego gazu wodorowego (CGH2) to kluczowy element technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Obniżenie kosztów zbiorników niezbędnych do jego magazynowania, a jednocześnie poprawa ich wydajności ułatwią upowszechnienie technologii na rynku i zwiększą przyjazność dla środowiska transportu drogowego.

Naukowcy z Brazylii i Europy dzielą się wiedzą dzięki wymianom badawczym w dziedzinie nauk o Ziemi. Celem prac jest poszerzenie wiedzy i podniesienie kwalifikacji badawczych w zakresie geochemii oraz recyklingu odpadów pirometalurgicznych w rolnictwie.

Naukowcy europejscy analizują zaawansowane procesy termochemiczne (ATP) i ich wpływ na środowisko, abyśmy mogli stosować biomasę jako zrównoważone źródło energii.

Rozwój technologii czystej energii do zasilania samochodów powinien iść ramię w ramię z inwestycjami w infrastrukturę. Naukowcy wspierani ze środków UE pokazali, w jaki sposób można zmniejszyć o połowę ilość energii wymaganej do skraplania wodoru oraz jak zwiększyć skalę tego procesu w Europie, uruchamiając łańcuch zaopatrzenia w energię niskoemisyjną.

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to innowacyjna i efektywna technologia pozwalająca obniżyć poziomy dwutlenku węgla (CO2) na całym świecie. W ramach finansowanego przez UE projektu po raz pierwszy oceniane jest ryzyko związane z magazynowaniem CO2 pod dnem morskim dla ekosystemów morskich.

Ilość energii potencjalnie możliwej do uzyskania dzięki różnicy między stężeniem soli w wodzie morskiej i wodzie rzecznej na świecie wynosi od 1,4 do 2,6 terawatów, czyli około 20% miejscowego zużycia energii elektrycznej. Ten naturalny proces nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ani też nie generuje zanieczyszczenia cieplnego.

Paleooceanografia bada historię oceanów, w tym zmiany ich składu chemicznego, temperatury i zasolenia. Informacje te umożliwiają wnioskowanie o konfiguracji i nasileniu cyrkulacji oceanicznej, która z kolei jest głównym "wzmacniaczem" zmian klimatycznych.

Jasność Słońca zmienia się w różnych skalach czasowych i długościach fali. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy gromadzone są rozproszone obserwacje pochodzące z ponad 25 instrumentów, które pozwolą dokładnie określić, w jaki sposób zmienność natężenia napromieniowania słonecznego wpływa na ziemski klimat.

Unijna grupa rozbudowuje sieć organizacji badawczych i zarządza nią, aby promować wspólne metody badań nad różnorodnością. Wyniki obejmują narzędzie do tworzenia programu oraz uzyskiwania dużych zasobów finansowych i metod popularyzacji.

Naukowcy z UE badają skutki magazynowania dwutlenku węgla (CO2) głęboko pod ziemią oraz opracowują zalecenia dla operatorów i organów regulacyjnych.

Nowy atlas map elektronicznych uwzględniający koncepcję mapowania kontrowersji pozwoli decydentom skuteczniej zarządzać zmianą klimatu.

Bioenergia produkowana z rafinowanej biomasy pozwoli obniżyć emisje, które przyczyniają się do zmiany klimatu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne. Współfinansowanie najbardziej obiecujących projektów powinno doprowadzić do obniżenia kosztów i zwiększenia poziomu zrównoważenia.

Woda pitna jest ograniczonym zasobem, którego dostępność jest zagrożona za sprawą pestycydów, środków farmaceutycznych i innych mikrozanieczyszczeń. W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE zbadano nowe technologie bioremediacji zasobów wody pitnej zanieczyszczonych przez mikrozanieczyszczenia.

Naukowcy finansowani przez UE pracują na poprawą prognoz krótkoterminowych dla bezpośredniego promieniowania słonecznego i zbliżającego się zachmurzenia. Wiarygodne szacunki przyniosą ogromne korzyści dla branży energii słonecznej, prowadząc do zmniejszenia kosztów i masowego wykorzystania technologii energii odnawialnej.

Europejskie regiony wymieniają się wiedzą o alternatywach dla ponownego wykorzystania wody i substancji odżywczych and opracowują możliwości biznesowe dzięki pomocy ze środków unijnej inicjatywy.

Wobec sale rosnącej produkcji energii odnawialnej, naukowcy z UE badają, jak włączyć ją do sieci dystrybucji energii, nie pogarszając niezawodności ani jakości zaopatrzenia.

Nauka przedmiotów ścisłych jest nam potrzebna niczym powietrze, stąd też warto wiedzieć jak swój proces edukacji wesprzeć. Nie dotyczy to wyłącznie dzieci, ale również dorosłych. Uczymy się przez całe życie i w zdobywaniu wiedzy, jej poszerzaniu, podążaniu za postępem i nowinkami ze świata nauki nie powinien nam w żaden sposób przeszkadzać wiek.

W ramach projektu finansowanego ze środków UE prowadzone są badania nad zastosowaniem sieci inteligentnych czujników dla branży wodnej, które potrafią przechwytywać energię.

W ramach inicjatywy europejskiej nawiązano współpracę sieci wymiany wiedzy, aby zidentyfikować nowe zastosowania technologii opracowanych w ramach europejskiego programu na rzecz energii z fuzji jądrowej.

Zwiększenie termicznej efektywności elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi jest obiecującą drogą do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji oraz minimalizacji globalnej zmiany klimatu. Oczekuje się, że nowy stop stali spełni te oczekiwania i przyniesie ogólnoświatowe korzyści.