
Zespół z UE pomaga polskiemu Instytutowi Inżynierii opracowywać czyste technologie energetyczne. Uzyskując wymianę wiedzy poprzez wymianę pracowniczą, projekt przyczynił się do rozwoju tej dziedziny na wiele ważnych sposobów, jednocześnie udoskonalając sprzęt.

W ramach projektu badawczego UE opracowano wytyczne i narzędzia pomagające w odbudowie systemów rzecznych w Europie w obliczu rozlicznych presji, jakim poddawany jest ten ważny ekosystem.

Budynki energooszczędne należą do najważniejszych elementów europejskiej polityki klimatycznej, a od roku 2021 każdy nowy budynek będzie musiał być budynkiem energooszczędnym. Systemy hybrydowe, wykorzystujące w 100% energię odnawialną, pomogą w zrewolucjonizowaniu rynku urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, zapewniając większą wydajność oraz umożliwiając ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Badacze z UE opracowali tańszy proces oczyszczania ścieków przemysłowych, wykorzystujący jedynie elektryczność. Testy przeprowadzone na prototypie dowiodły skuteczności usuwania zawieszonych cząstek oraz utleniania rozpuszczonych chemikaliów.

Finansowane przez UE konsorcjum pracuje nad zwiększeniem wydajności i niezawodności elektrowni węglowych w Indiach i Turcji.

Najnowsze badania wykazały wzajemne zależności zachodzące między wyzwaniami społecznymi, politycznymi i technicznymi powiązanymi ze skomplikowanym i drogim procesem usuwania odpadów radioaktywnych.

Badacze pracują nad zrekonstruowaniem historii zmian klimatycznych starożytnych raf koralowych, aby przewidzieć wpływ zmian klimatycznych na obecne ekosystemy raf koralowych.

Ochrona ekosystemów i podtrzymywanej dzięki nim różnorodności biologicznej może zredukować ilość powstających w nich chorób zakaźnych. Utrata bioróżnorodności na świecie w obecnym tempie może mieć poważne konsekwencje dla pojawiania się chorób.

Ekstremalne zjawiska pogodowe i ataki terrorystyczne niszczące infrastrukturę energetyczną stały się rzeczywistością naszych czasów. Naukowcy stworzyli nowe narzędzia chroniące UE przed takimi atakami.

Sieć badawcza HYDRALAB polepszyła dostęp do kosztownego sprzętu i obiektów dla badań dotyczących wody na terenie całej Europy.

Osady i formacje terenowe pozostawione przez cofające się lodowce mogą dostarczać cennych informacji na temat procesów, które je ukształtowały. Rekonstrukcja zachowania lodowców i pokryw lodowych może być ważnym wskaźnikiem zmian klimatu.

W ramach przyjaznego środowisku cyklu przetwarzania odpadów badacze pozyskują związki ze ścieków miejskich, które neutralizują zanieczyszczenia pochodzące z innych strumieni ścieków.

Zmiany klimatu mogą zwiększyć podatność ekosystemów leśnych na szkody powodowane przez obce, inwazyjne gatunki szkodników i patogenów. Naukowcy z UE zbadali możliwości przeciwdziałania temu zagrożeniu w celu uniknięcia spadku produkcji pierwotnej (a tym samym uzysku) oraz zapewnienia ochrony zagrożonym gatunkom drzew.

Naukowcy opracowali ramy monitorowania funkcji gleby w UE, obejmujące gromadzenie danych, zarządzanie i modelowanie.

Badacze z UE udoskonalają modele technologii "czystych" i "brudnych" oraz związanych z nimi praktyk inwestycyjnych, aby umożliwić przewidywanie wpływu różnych polityk na zmianę klimatu.

Wymieranie roślin i zwierząt może mieć katastrofalne skutki dla środowiska, a także dla ludzkości. Uczestnicy unijnego projektu badają metody ochrony bioróżnorodności na terenach, na których żyją zagrożone gatunki.

Oceany pokrywają ponad dwie trzecie powierzchni Ziemi. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE wytyczają drogę dla utworzenia europejskiej sieci obserwatoriów głębokich wód morskich, które ułatwiłyby monitorowanie w czasie rzeczywistym licznych zmian wpływających na nasze życie codzienne.

Naukowcy z UE opracowali system wytwarzający energię elektryczną z niskotemperaturowego ciepła odpadowego (60 – 120°C). Wykorzystanie takiego ciepła powinno pomóc znacząco ograniczyć negatywny wpływ zakładów przemysłowych na środowisko.

Nowe zespoły elektrod membranowych o obniżonej zawartości platyny mogą obniżyć koszty samochodowych ogniw paliwowych (FC). W ramach finansowanego przez UE projektu opracowywana jest nowa koncepcja elektrody, która nie spowoduje pogorszenia wydajności i trwałości FC.

Choć aluminium jest bardzo wszechstronnym i zrównoważonym materiałem, niektóre z jego produktów ubocznych otrzymywane w procesie recyklingu mogą być szkodliwe dla środowiska. W ramach unijnego projektu opracowywana jest technologia odzyskiwania tych produktów ubocznych in situ, charakteryzująca się ekonomicznością i ekologicznością.

Różne regiony i sektory gospodarki radzą sobie ze skutkami zmiany klimatu na różne sposoby. W ramach unijnej inicjatywy opracowany ramy umożliwiające optymalizację tych reakcji w różnych scenariuszach.

Proces parowania, jeden z najpowszechniejszych na naszej planecie, przebiega inaczej niż się dotychczas wydawało – wykazały nowe symulacje komputerowe przeprowadzone w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Odkrycie niesie dalekosiężne konsekwencje m.in. dla obecnych modeli globalnego klimatu, gdzie kluczową rolę odgrywa parowanie oceanów.

Małoskalowe systemy energii odnawialnej zmieniają globalny krajobraz energetyczny, zmniejszając wpływ na środowisko. W ramach finansowanego przez UE projektu opracowywane są nowe narzędzia dla operatorów systemów dystrybucyjnych (DSO) w celu wsparcia ich nowych ról w europejskim systemie elektroenergetycznym.

Uczestnicy jednego z projektów unijnych zajęli się tworzeniem, testowaniem i wymianą innowacji w zakresie zrównoważonego życia miejskiego. Zespół stworzył kilka narzędzi planistycznych, udokumentował analizy przypadku dotyczące eksperymentów z obszarami zielonymi w miastach oraz zdefiniował mechanizmy zarządzania adaptacyjnego.

Cały czas można aplikować do konkursu KICkoff dedykowanego twórcom projektów skupiających się na energii zrównoważonej. Uczestnicy powalczą o udział w programie akceleracyjnym KIC InnoEnergy Highway®, gdzie do wygrania jest nawet 150 tysięcy euro na rozwój swojego startupu! Zapisy przyjmowane są do 31 października, więc warto się pośpieszyć!