Przedstawiciele sektora badań naukowych, przemysłu i szkolnictwa wyższego z krajów Morza Śródziemnego opracowali niedawno plan na rzecz skoordynowanych badań nad gospodarką wodną w UE.
Oznaki zmian klimatu, takie jak wzrost temperatur, przedłużające się susze czy ekstremalne opady, mogą wywierać istotny wpływ na wiele obszarów, w tym regiony górskie. Duże konsorcjum pracowało nad zaawansowanymi modelami, aby określić ilościowo i opracować prognozy oddziaływania zmian klimatu przede wszystkim na wody powierzchniowe.
Zespół z UE modelował czynniki wpływające na cykl życia telefonów komórkowych. Wykorzystując dane z izraelskich gospodarstw domowych, badacze analizowali połączone wpływy ekonomiczne i środowiskowe czterech typów spółek będących największymi graczami w branży.
Metale ziem rzadkich mają specyficzne elektroniczne i magnetyczne właściwości, które czynią je niezastąpionymi w wielu obecnie produkowanych urządzeniach, jednak powtórne przetwarzanie tych materiałów wciąż pociąga za sobą wiele problemów. Postępy osiągane przez finansowanych ze środków UE naukowców ułatwią odzyskiwanie tych ważnych materiałów i w ten sposób doprowadzą do wyższego poziomu odzysku tych metali z produktów po zakończeniu cyklu ich życia.
Na nielegalne wysypiska trafiło już blisko 6 mln ton opon. Innowacyjny i niedrogi proces recyklingu, pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości produktów, przyczyni się do poprawy konkurencyjności branży regeneracji opon oraz do ich powszechniejszego recyklingu.
W interesie wszystkich krajów europejskich leży kontynuacja prac badawczo-rozwojowych nad utylizacją odpadów jądrowych. Kluczem do poprawy współpracy jest platforma technologiczna na rzecz wdrożenia składowania geologicznego odpadów promieniotwórczych (IGD-TP), wspierana przez UE.
Badacze wykorzystują surowce roślinne niskiej wartości do produkcji włókien syntetycznych na bazie biologicznej dla przemysłu włókienniczego w procesie, który jest konkurencyjny cenowo, energooszczędny i przyjazny dla środowiska.
Zrozumienie wpływu ślizgania się lodowców i cielenia się gór lodowych na modele ubytków w pokrywie lodowej mogą usprawnić prognozy dla globalnych zmian poziomu morza. Jest to jednak utrudnione z powodu niedostępności podstawy lodowca i jego cielącej się przedniej części.
Naukowcy stosują coraz bardziej zaawansowane modele obliczeniowe, by zrozumieć mechanizmy, które kształtują klimat Ziemi oraz by przewidzieć jego prawdopodobne zmiany. Finansowany przez UE projekt stanowi rozszerzenie wkładu Europy w ten trwający międzynarodowy wysiłek badawczy i umożliwia dystrybucję oraz wykorzystanie danych modelowych.
W ramach unijnego projektu opracowywane jest nowe oprogramowanie i sprzęt, który pozwoli ulepszyć monitorowanie stężenia i przepływu gazów cieplarnianych (GHG) w Europie i na świecie.
Wykorzystanie nieograniczonej energii słonecznej (do wszystkich praktycznych zastosowań) to jedna z najbardziej obiecujących alternatyw dla spalania paliw kopalnych. Udoskonalone właściwości powłok dla systemów skupiania energii słonecznej (CSP) przyspieszą prace rozwojowe.
Rzeki, jeziora i obszary przybrzeżne są niszczone na skutek działalności człowieka, która wiąże się z zanieczyszczeniem, intensywnym użytkowaniem gruntów i degradacją naturalnych siedlisk. Aby lepiej sprostać wyzwaniom w tej dziedzinie, naukowcy z UE pracują nad metodami oceny ekosystemów wodnych i ich odbudowy.
Przejście z systemu energii pochodzącej z paliw kopalnych na system energii ze źródeł odnawialnych na bazie wodoru będzie procesem długotrwałym. Podczas tego przejścia, drogę mogą utorować badania i udoskonalenia technologii ogniw paliwowych (FC), dążące do osiągnięcia wskaźników odniesienia wyznaczonych przez naukowców finansowanych przez UE.
Ekosystemy wodne, jak wszystkie ziemskie ekosystemy umożliwiające życie zwierząt i roślin, potrzebują tlenu. Dostępność tlenu w tych ekosystemach jest jednak zagrożona przez globalne ocieplenie i nadmierny dopływ składników odżywczych, np. z rolnictwa i wód ściekowych, określany mianem eutrofizacji.
W następstwie katastrofy jądrowej w Fukushimie i jej skutków dla kontynentu europejskiego, UE szuka sposobu na optymalizację gotowości na wypadek zagrożenia jądrowego i radiologicznego. W ramach inicjatywy UE opracowywane są skuteczne procedury zarządzania, metody i narzędzia niezbędne w przypadku tak destrukcyjnych zdarzeń.
Poprawa innowacyjności w dziedzinie eksploatacji zasobów morskich pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu skorzystać na rosnącym światowym popycie na technologie, systemy i procesy efektywnego gospodarowania zasobami.
Jednym z najważniejszych pytań dotyczących zmiany klimatu jest, czy gatunki są w stanie zareagować za zmieniający się klimat wystarczająco szybko, by uniknąć wyginięcia. Aby przeżyć, populacje muszą albo się przystosować do zmian w środowisku lub je tolerować, albo podjąć wędrówkę do miejsca, w którym panują bardziej przyjazne warunki.
Zespół badaczy europejskich opracował nowe czujniki, oprogramowanie przetwarzające i modele do badania procesów degradacji zabytkowych budynków. Zastosowanie symulacji pozwoliło precyzyjnie ocenić przebieg degradacji przy uwzględnieniu kształtu i materiałów, a tym samym prognozować wymagania konserwatorskie.
Naukowcy z UE zaproponowali system przekształcający energię oscylacyjną w energię elektryczną o małej mocy. W projekcie przetestowano koncepcyjne urządzenie, wykorzystując wspornikowe warstwy PMN-PT oraz opracowując nowe procesy mikrotechnologiczne.
Europa rozważa wykonalność systemów energii jądrowej nowej generacji, które zapewniałyby wyraźne korzyści pod względem zrównoważoności, bezpieczeństwa, niezawodności i kosztów. Celem unijnej inicjatywy jest zastosowanie jednego z tego typu prototypowych reaktorów w Europie Środkowej.
Wahania poziomu atmosferycznego dwutlenku węgla (CO2) są głównym czynnikiem wpływającym na obieg węgla w przyrodzie i układ klimatyczny. Inicjatywa korzystająca z środków finansowych EU miała za zadanie zbadać dawniejszy wpływ Oceanu Południowego na poziom atmosferycznego CO2.
Choć lasy to systemy dynamiczne, tempo zmian, jakim podlegają, jest obecnie wyjątkowo szybkie. Dzieje się tak z powodu takich czynników, jak zmiana klimatu, osadzanie się azotu, wprowadzenie inwazyjnych gatunków i utrata bioróżnorodności i siedlisk.
Modele globalnego klimatu używane do zwiększania dokładności prognoz sezonowych mają kilka ograniczeń. Jedna z inicjatyw UE wykorzystała dużą liczbę symulacji modeli klimatu do optymalizowania prognoz.
Doświadczenia laboratoryjne pozwoliły badaczom lepiej poznać mechanizmy przemieszczania się atomów promieniotwórczych przez iły, co umożliwi bezpieczniejsze składowanie odpadów radioaktywnych.
Ochrona i zrównoważone użycie zasobów wodnych jest jednym z najważniejszych wyzwań, stojących przed ludzkością. Woda gruntowa jest podstawowym źródłem wody pitnej dla większości ludzi na świecie. Jest również niezwykle ważna dla rolnictwa i przemysłu, lecz zagraża jej zanieczyszczenie.