
Informacje pochodzące z dedykowanego obiektu kalibracji i walidacji okazały się być nieocenione dla zapewnienia precyzji satelitarnych pomiarów altymetrycznych. Jednak bardziej wiarygodne informacje in situ mogą być pozyskane w ramach międzynarodowej sieci opracowywanej w ramach projektu finansowanego ze środków UE.

Partnerzy z UE opracowują zestaw narzędzi na potrzeby badań środowiskowych prowadzonych w regionie Dunaju. Prowadzone prace przyniosą również korzyści dla zainteresowanych stron i miejscowej ludności.

Naukowcy opracowują zintegrowany bioproces produkcji gazu wodorowego (H2) z odpadów ogrodowych i spożywczych, wykorzystujący fermentację.

Naukowcy badają możliwości wykorzystania technologii akustycznej do zbijania ze sobą komórek alg tuż przed ich zbiorem i wykorzystaniem do wytwarzania biopaliwa.

Badacze opracowują metody wykorzystania energii słonecznej do oczyszczania wody w obszarach oddalonych o ograniczonym zaopatrzeniu w prąd elektryczny.

Produkcja wodoru ze źródeł odnawialnych stanowi ważny krok w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W ramach projektu finansowanego ze środków UE naukowcy poszukują sposobów na udoskonalenie procesu pozyskiwania wodoru z mokrej biomasy.

Naukowcy uczestniczący w projekcie finansowanym ze środków UE pracują nad nowymi projektami morskich turbin wiatrowych, aby wykorzystać potencjał silnego wiatru występującego w środowisku otwartego morza.

Nowo ufundowana ze środków unijnych inicjatywa opracowała technologie i narzędzia do rehabilitacji zanieczyszczonych systemów wody słodkiej i ich gospodarki.

W zrealizowanym niedawno projekcie badawczym przeprowadzono eksperymenty, analizy statystyczne i modelowanie matematyczne, starając się rozwiązać problem emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z hodowli inwentarza żywego.

Wiatr to obok systemów fotowoltaicznych najważniejsze odnawialne źródło energii. Nowa technologia morskiej pływającej elektrowni wiatrowej, która podejmuje wyzwanie, jakim są instalacje dalekomorskie, może znacznie zwiększyć popyt rynkowy i wyraźnie obniżyć poziomy emisji.

Zapewnienie wody dla wciąż rosnącej populacji należy do największych wyzwań naszych czasów. Jednym z możliwych rozwiązań jest odzyskiwanie wody dotychczas traconej przez odparowanie w wielu procesach przemysłowych.

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy przełożono wiedzę naukową dotyczącą przewidywanych wpływów zmiany klimatu w system wspomagania decyzji dla leśników i decydentów.

Statki odpowiadają za blisko 5% światowych emisji dwutlenku węgla. W ramach unijnej inicjatywy tworzone są strategie inteligentnego zarządzania energią, które pozwolą na poprawę efektywności energetycznej statków.

Przejście do gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku będzie wiązało się z nieodwracalnymi, skokowymi zmianami w domenach kultury, gospodarki i przyrody, przy jakościowo różnych konfiguracjach społeczno-gospodarczych występujących przed zmianą i po niej. W ramach projektu COMPLEX opracowane zostaną nowe narzędzia do modelowania przeznaczone do zarządzania dynamiką skokowych zmian poprzez działania w szerokim zakresie skal przestrzenno-czasowych oraz integrację wiedzy wielu społeczności zainteresowanych stron, na przykład w odniesieniu do zmiany w wykorzystaniu gruntów napędzanej przez technologie niskoemisyjne.

Naukowcy badający skutki zmian klimatu starają się wyjaśnić, jak czynniki presji środowiskowej w połączeniu wpływają na pojedyncze osobniki, populacje i ekosystemy. W ekosystemach wodnych czynniki presji środowiskowej wydają się mieć szczególnie duży wpływ na organizmy w stadium larwalnym.

Duża część dostępnej ropy pozostaje niewyeksploatowana po produkcji wstępnej na platformach wiertniczych. Dzięki nowatorskiej technologii dostosowanej do platform pływających będzie można zastosować sprawdzone metody pozwalające uwolnić dużą część ropy uwięzionej na dnie morza przez siły fizyczne.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano innowacyjną metodę przetwarzania termicznego umożliwiającą uzyskanie energii i materiałów ceramicznych ze zużytych opon.

Promieniowanie to nie jedyny problem związany ze składowaniem odpadów radioaktywnych głęboko pod ziemią — wytwarzają one także niebezpieczne gazy. Unijny projekt przyczynia się do lepszego poznania procesu przepływu i wyciekania gazów ze składowisk geologicznych, pomagając krajowym organizacjom w zadbaniu o bezpieczeństwo składowania odpadów.

Istnieje możliwość uzyskania znacznie większej wydajności elektrowni węglowych poprzez podniesienie temperatur turbin parowych i wykorzystanie innowacyjnych procesów spalania. Naukowcy pracują nad powłokami antykorozyjnymi w celu ułatwienia wdrożenia tego rozwiązania i ograniczenia emisji.

Sztucznie nawadniane gospodarstwa rolne są największymi konsumentami wody słodkiej w regionie śródziemnomorskim. Badacze z UE zajęli się tym problemem wspólnie z rolnikami, aby opracować narzędzia i techniki z zakresu gospodarki wodnej.

Afryka to drugi po Azji najludniejszy kontynent, który potrzebuje ogromnych ilości energii i materiałów wsadowych. Afrykańska żywność i odpady rolne stanowią doskonały materiał do procesów biorafineryjnych umożliwiających wytwarzanie cennych, zrównoważonych produktów, w tym biopaliw.

Przemysł górniczy dostarcza surowców do wytwarzania rozmaitych produktów dla potrzeb wielu branż, począwszy od elektroniki przez przestrzeń powietrzną po biomedycynę. Nowy, finansowany przez UE projekt pomaga zapewnić bezpieczeństwo środowiskowe przemysłu wydobywczego.

Naukowcy badają szereg różnych aspektów uprawy jatrofy, aby umożliwić produkcję biopaliw i biomasy bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe.

Wysokie koszty i niewystarczająca trwałość to główne przeszkody w komercjalizacji technologii ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów (PEMFC) w pojazdach. W ramach unijnego projektu powstają materiały do wysoko wydajnych PEMFC o długiej żywotności.

Sposób, w jaki woda wchodzi w interakcje z innymi elementami wokół niej, takimi jak gleba, lód i struktury geologiczne, może ujawnić wiele na temat rozwijających się prawidłowości klimatu i pomóc w znalezieniu rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.