Nauki fizyczne i o środowisku

Source
Zespół z UE pomaga polskiemu Instytutowi Inżynierii opracowywać czyste technologie energetyczne. Uzyskując wymianę wiedzy poprzez wymianę pracowniczą, projekt przyczynił się do rozwoju tej dziedziny na wiele ważnych sposobów, jednocześnie udoskonalając sprzęt.
Budynki energooszczędne należą do najważniejszych elementów europejskiej polityki klimatycznej, a od roku 2021 każdy nowy budynek będzie musiał być budynkiem energooszczędnym. Systemy hybrydowe, wykorzystujące w 100% energię odnawialną, pomogą w zrewolucjonizowaniu rynku urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, zapewniając większą wydajność oraz umożliwiając ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Wiele krajów dokonuje imponujących postępów w zakresie wprowadzania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (DRES) do konwencjonalnych sieci elektroenergetycznych. Płynne przejście zapewniają nowe narzędzia do zarządzania w połączeniu z biznesplanem i ramami regulacyjnymi.
Wykorzystanie nieograniczonej energii słonecznej (do wszystkich praktycznych zastosowań) to jedna z najbardziej obiecujących alternatyw dla spalania paliw kopalnych. Udoskonalone właściwości powłok dla systemów skupiania energii słonecznej (CSP) przyspieszą prace rozwojowe.
Naukowcy uczestniczący w projekcie finansowanym ze środków UE pracują nad nowymi projektami morskich turbin wiatrowych, aby wykorzystać potencjał silnego wiatru występującego w środowisku otwartego morza.
Wiatr to obok systemów fotowoltaicznych najważniejsze odnawialne źródło energii. Nowa technologia morskiej pływającej elektrowni wiatrowej, która podejmuje wyzwanie, jakim są instalacje dalekomorskie, może znacznie zwiększyć popyt rynkowy i wyraźnie obniżyć poziomy emisji.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy zastępuje sole stopione konwencjonalnie stosowane w technologiach słonecznych zawiesiną, która potrafi przechwytywać i magazynować ciepło o wyższej temperaturze.
W ramach unijnego projektu powstają powłoki hydrofobowe, które znacznie utrudniają kropelkom wody i lodu przyczepianie się do łopat turbin wiatrowych. Nowe powłoki powinny pomóc obniżyć koszty konserwacji elektrowni wiatrowych oraz wydłużyć okres eksploatacji turbin.
Okres eksploatacji znajdujących się aktualnie w użyciu modułów słonecznych powinien zakończyć się za około 20 lat. Finansowany ze środków UE zespół badawczy zajmuje się projektowaniem ogniw słonecznych, które lepiej nadają się do recyklingu, a także stara się zminimalizować negatywny wpływ ich produkcji na środowisko.
Systemy fotowoltaiczne (PV) wykorzystujące praktycznie nieograniczone zasoby energii słonecznej można obecnie stosować tylko w niektórych regionach Europy. Nowa platforma symulacyjna o formacie open-source umożliwi obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności ogniw, ułatwiając zwiększenie ich udziału w rynku.
Wyczerpanie zasobów paliw kopalnych i ich negatywny wpływ na środowisko to główne czynniki napędzające poszukiwania w zakresie technologii pozyskiwania energii odnawialnej. Badacze wspierani ze środków UE przeanalizowali potencjał nowo opracowanych prototypowych urządzeń do eksploatacji pływów geofizycznych.
Istnieją panele słoneczne przekształcające światło słoneczne bezpośrednio w elektryczność oraz panele pochłaniające promienie słoneczne w celu dostarczania ciepłej wody. Naukowcy korzystający z funduszy UE poczynili postępy w pracy nad słonecznym generatorem termoelektrycznym, który wytwarza elektryczność, korzystając z ciepła słonecznego.
Jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się opracowaniem rozwiązań w zakresie maszynerii, transportu i informatyki w celu usprawnienia europejskiego łańcucha dostaw drewnianych materiałów wsadowych.
Wykorzystanie praktycznie nieograniczonych zasobów energii dostarczanej przez Słońce to niezwykle zrównoważony sposób na ograniczenie zależności od spalania paliw kopalnych. Nowe technologie opracowane przy udziale środków unijnych dają nadzieję na szersze wprowadzenie tego typu rozwiązań.
Finansowany przez UE projekt pomaga ukazać pierwszą europejską infrastrukturę badawczą w dziedzinie energii wiatrowej. Duńska placówka badawcza ma wesprzeć naukowców w ich próbach zmierzenia i zrozumienia trójwymiarowych i zmieniających się w czasie pól wiatrowych.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył efektywny kosztowo solarny system kogeneracyjny, który wychwytuje nadmiar ciepła rozpraszanego przez ogniwa słoneczne i wykorzystuje go do ogrzewania wody.
Nowy hybrydowy system ma przekształcać ciepło pochodzące ze spalania i energii słonecznej na elektryczność, pomagając w ograniczeniu emisji.
Odnawialne źródła energii (RES), jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna, geotermalna i biomasa, mogą znacznie zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na elektryczność pozyskiwaną w procesie spalania paliw kopalnych. Nowe finansowane przez UE badanie wskazuje sposób na rozszerzenie obecnych sieci, który umożliwi efektywne włączenie RES.
Europa dąży do tego, by przejść na gospodarkę wysoce energooszczędną i niskoemisyjną, ustanawiając ambitne cele dotyczące klimatu i energii do roku 2020. W ramach europejskiej inicjatywy poszukuje się sposobów na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na produkcję i zużycie energii elektrycznej.
Spalanie paliw kopalnych na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i energii elektrycznej dużej fabryki generuje znaczne ilości emisji i ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystanie energii cieplnej ze Słońca może wkrótce stać się niedrogą alternatywą.
Zaspokojenie zapotrzebowania świata na energię to jedno z głównych wyzwań naszych czasów. Odnawialne źródła energii? Energia jądrowa? Szczelinowanie? Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla? Rozpaczliwie poszukujemy panaceum. Nasi badacze analizują wszelkie możliwe rozwiązania - od matematycznych metodologii adaptacji naszych systemów po wizjonerskie, na pozór szalone, plany ekstrakcji energii w przyszłości.
Dotarliśmy do granic możliwości planety - presja człowieka na ograniczone systemy Ziemi znajduje się w punkcie zwrotnym. Jednak mamy w swoim zasięgu technologię, która pozwoli stawić czoła tej niemal katastrofie.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności