
Wyczerpanie zasobów paliw kopalnych i ich negatywny wpływ na środowisko to główne czynniki napędzające poszukiwania w zakresie technologii pozyskiwania energii odnawialnej. Badacze wspierani ze środków UE przeanalizowali potencjał nowo opracowanych prototypowych urządzeń do eksploatacji pływów geofizycznych.

Istnieją panele słoneczne przekształcające światło słoneczne bezpośrednio w elektryczność oraz panele pochłaniające promienie słoneczne w celu dostarczania ciepłej wody. Naukowcy korzystający z funduszy UE poczynili postępy w pracy nad słonecznym generatorem termoelektrycznym, który wytwarza elektryczność, korzystając z ciepła słonecznego.

Procesy geologiczne kształtują powierzchnię Ziemi od skali mikroskopowej po globalną. Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie: "Czego możemy nauczyć się o metamorfizmie, badając minerały występujące w łańcuchach górskich?".

Ogniwa paliwowe mogą w przyszłości zasilać pojazdy towarowe, takie jak wózki widłowe stosowane w logistyce. W ramach unijnego projektu prowadzone są prace związane z przygotowaniem komponentów do magazynowania energii do wprowadzenia na rynek.

Poprzez zderzanie ciężkich jonów z tymi wolnymi kwarkami, fizycy mają nadzieję, że uda im się odtworzyć najwcześniejsze chwile istnienia naszego wszechświata tuż Wielkim Wybuchu. W wyniku zderzeń ciężkich jonów po raz pierwszy zidentyfikowano strumienie pochodzące od kwarków b.

Woda jest niezbędna do życia, jednak każdego roku miliony chemikaliów produkowanych wraz z substratami reakcji i produktami ubocznymi przenika do cyklu hydrologicznego. Wiele z tych chemikaliów pozostaje obecnie niezidentyfikowanych, a ryzyko, jakie stanowią dla ludzkiego zdrowia i środowiska, nie może zostać w pełni stwierdzone.

Populacje ryb w wielu śródlądowych drogach wodnych na kontynencie europejskim kurczą się, częściowo z powodu wystawienia na działanie zanieczyszczeń pochodzących choćby z oczyszczalni ścieków.

Wszystko wskazuje na to, że zmiana klimatu będzie miała duży wpływ na dostępność i jakość wody, a także zwiększy prawdopodobieństwo występowania powodzi. W ramach europejskiej inicjatywy powstaje obserwatorium obywatelskie, dzięki któremu opinia publiczna będzie mogła uczestniczyć w gospodarowaniu zasobami wodnymi.

Naukowcy pracują nad modelami eksperymentalnymi i obliczeniowymi, aby zrozumieć, jak rozpuszczalność gazu w różnym składzie magmy wpływa na erupcje wulkaniczne.

Innowacyjny program recyklingu płaskich wyświetlaczy pozwoli zmniejszać ilość odpadów elektronicznych i odzyskiwać ważne ekonomicznie metale ziem rzadkich.

Kluczowym etapem sztucznej fotosyntezy jest utlenianie wody, czy oddzielanie wodoru od tlenu. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE zaprojektowali katalizatory na bazie metali, które pozwolą zmniejszać wpływ na środowisko poprzez wydajne naśladowanie procesów zachodzących w przyrodzie.

Ryzyko wystąpienia nowotworów u osób narażonych na działanie promieniowania niskodawkowego jest zwykle obliczane na podstawie danych szacunkowych uzyskanych z analiz większych dawek. W związku z tym, że wiele chorób nowotworowych ma swój początek w komórkach macierzystych, szczególnie ważne są badania nad wpływem promieniowania niskodawkowego na te komórki.

Jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się opracowaniem rozwiązań w zakresie maszynerii, transportu i informatyki w celu usprawnienia europejskiego łańcucha dostaw drewnianych materiałów wsadowych.

Płytkie jeziora odczuły silne skutki zwiększonych stężeń azotu i fosforu w wyniku intensywnego rolnictwa i zwiększenia liczby ludności. Te ważne dla wzrostu roślin substancje odżywcze przenikają do środowisk wodnych, zmieniając przejrzystą wodę w mętną w wyniku zjawiska zwanego eutrofizacją.

Naukowcy zbadali, w jakim stopniu wodorosty morskie uwalniają jod do atmosfery, aby usprawnić tworzenie lepszych modeli powstawania aerozolu i chemii atmosferycznej.

Celem finansowanego przez UE badania jest wykorzystanie obywateli i ich urządzeń mobilnych do gromadzenia wiarygodnych danych środowiskowych. Pierwszym zagadnieniem, w którego badaniu ma pomóc wykorzystanie technik crowdsourcingu informacji geograficznych, jest rozmieszczenie gatunków, powódź i pokrycie terenu w walijskim rezerwacie przyrody.

Systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) odpowiadają średnio za 35% całkowitego zużycia energii w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Nowa nanotechnologia pozwoli znacząco zmniejszyć tak potężne zużycie energii.

Naukowcy porównali skały uformowane wewnątrz i na zewnątrz wulkanów, chcąc lepiej zrozumieć, w jaki sposób i kiedy następują erupcje.

Badacze różnych narodowości połączyli siły, aby zbadać i zmniejszyć skutki hałasu podwodnego generowanego przez żeglugę.

Ponad 60% całkowitej straty ciepła budynków odbywa się przez okna. Istotny wpływ będzie miała technologia mająca znacznie poprawić izolacyjne właściwości okien, przy jednoczesnym obniżeniu ceny i poziomu emisji gazów cieplarnianych związanych z ich produkcją i użytkowaniem.

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) pracują nad bardziej ekologiczną i energooszczędną metodą oczyszczania szlamu kanalizacyjnego. Pomoże ona rozwiązać problem narastania ilości szlamu kanalizacyjnego w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Teledetekcja atmosferyczna odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu trudnych wyzwań społecznych związanych ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem atmosferycznym. Finansowany przez UE projekt zmniejsza niepewność dotyczącą krytycznych parametrów atmosferycznych i szkoli nowe pokolenie naukowców z zakresu nowych technik obserwacji.

Rozwój budowli morskich prowadzi do wzrostu liczy eksplozji, pożarów i wycieków, które są bardzo szkodliwe dla ludzi, środowiska i gospodarki. Celem pewnego unijnego projektu było opracowanie międzynarodowych ram prawnych regulujących konstrukcje morskie.

Wykorzystanie praktycznie nieograniczonych zasobów energii dostarczanej przez Słońce to niezwykle zrównoważony sposób na ograniczenie zależności od spalania paliw kopalnych. Nowe technologie opracowane przy udziale środków unijnych dają nadzieję na szersze wprowadzenie tego typu rozwiązań.

Region śródziemnomorski wspiera bogactwo różnorodnej fauny i flory morskiej będącej przedmiotem działań ochronnych. W ramach inicjatywy finansowanej przez UE badane są optymalne sposoby oznaczania tych obszarów jako objętych ochroną morską i zarządzanie nimi.