Ponad 60% całkowitej straty ciepła budynków odbywa się przez okna. Istotny wpływ będzie miała technologia mająca znacznie poprawić izolacyjne właściwości okien, przy jednoczesnym obniżeniu ceny i poziomu emisji gazów cieplarnianych związanych z ich produkcją i użytkowaniem.
Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) pracują nad bardziej ekologiczną i energooszczędną metodą oczyszczania szlamu kanalizacyjnego. Pomoże ona rozwiązać problem narastania ilości szlamu kanalizacyjnego w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Teledetekcja atmosferyczna odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu trudnych wyzwań społecznych związanych ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem atmosferycznym. Finansowany przez UE projekt zmniejsza niepewność dotyczącą krytycznych parametrów atmosferycznych i szkoli nowe pokolenie naukowców z zakresu nowych technik obserwacji.
Rozwój budowli morskich prowadzi do wzrostu liczy eksplozji, pożarów i wycieków, które są bardzo szkodliwe dla ludzi, środowiska i gospodarki. Celem pewnego unijnego projektu było opracowanie międzynarodowych ram prawnych regulujących konstrukcje morskie.
Wykorzystanie praktycznie nieograniczonych zasobów energii dostarczanej przez Słońce to niezwykle zrównoważony sposób na ograniczenie zależności od spalania paliw kopalnych. Nowe technologie opracowane przy udziale środków unijnych dają nadzieję na szersze wprowadzenie tego typu rozwiązań.
Region śródziemnomorski wspiera bogactwo różnorodnej fauny i flory morskiej będącej przedmiotem działań ochronnych. W ramach inicjatywy finansowanej przez UE badane są optymalne sposoby oznaczania tych obszarów jako objętych ochroną morską i zarządzanie nimi.
Opracowano zaawansowane oprogramowanie do modelowania, umożliwiające ocenę narażenia środowiska i ludzi na związki chemiczne. Nowe narzędzie łączy modele multimedialne, PBPK i reakcji na dawkę, pozwalając na analizę całego łańcucha narażenia.
Poprawa wydajności napędu może zredukować zużycie paliwa i poziom emisji w sektorze transportu powietrznego. Nowatorskie koncepcje, takie jak wielokrotne systemy napędu rozproszonego, i integracja napędu z kadłubem mogą pomóc osiągnąć te cele.
Materiały z kamieni ozdobnych są stosowane na całym świecie jako elementy ornamentalne i strukturalne w domach, w budowlach komercyjnych czy też na placach. Nowe techniki inspekcji materiału skalnego przed rozpoczęciem wydobycia pozwolą znacznie zmniejszyć wpływ tej branży na środowisko.
Finansowany przez UE projekt pomaga ukazać pierwszą europejską infrastrukturę badawczą w dziedzinie energii wiatrowej. Duńska placówka badawcza ma wesprzeć naukowców w ich próbach zmierzenia i zrozumienia trójwymiarowych i zmieniających się w czasie pól wiatrowych.
W tych rafach koralowych żyje niezliczona liczba organizmów morskich, zagraża im jednak działalność człowieka oraz podnoszenie się poziomów mórz związane ze zmianą klimatu. Dokładniejsze poznanie mechanizmów ekologicznych zachodzących w tropikalnych rafach koralowych pomoże je chronić.
W unijnym projekcie dane satelitarne wykorzystywane są do zarządzania jeziorami oraz wspierania innych europejskich projektów kosmicznych. Uczestnicy projektu będą odbierać, zapisywać i przetwarzać dane z misji Sentinel 2 i 3, opracowali też algorytmy, które pozwolą w pełni zautomatyzować ten proces.
Młodzi badacze odbyli szkolenia teoretyczne i praktyczne dotyczące badań nad azotem w ośrodku Ny-Alesund Artic w norweskim Svalbard.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył efektywny kosztowo solarny system kogeneracyjny, który wychwytuje nadmiar ciepła rozpraszanego przez ogniwa słoneczne i wykorzystuje go do ogrzewania wody.
Nowy hybrydowy system ma przekształcać ciepło pochodzące ze spalania i energii słonecznej na elektryczność, pomagając w ograniczeniu emisji.
Uczeni z UE badali pył mineralny znajdujący się na Elbrusie w południowej Rosji, aby poznać jego właściwości, pochodzenie oraz warunki jego przenoszenia i osadzania. Celem prac było ustalenie, w jaki sposób mineralne aerozole są przenoszone w atmosferze, oraz poznanie ich wpływu na zmianę klimatu.
Finansowany przez UE projekt przełamał granice dzielące instytuty badawcze zajmujące się chemią atmosferyczną, oferując dostęp do infrastruktury sieciowej większej liczbie badaczy.
Celem nowego badania jest pobudzenie rozwoju przedsiębiorczości rolnej między UE a Indiami za sprawą oczyszczania wody odpływowej i ograniczenia zużycia wody.
Naukowcy prowadzą w całej Europie testy nad pięcioma różnymi metodami uszczelnienia geologicznych instalacji magazynujących odpady radioaktywne.
Małe elektrownie nie są niczym nowym, ale do niedawna były bardzo energochłonne. Uczestnicy projektu finansowanego ze środków UE postanowili zbudować bardziej wydajny i tańszy system mikrogeneracyjny, który zastąpiłby bojlery stosowane przez odbiorców indywidualnych.
Stosowanie wodoru jako nośnika energii wiąże się z ogromnymi oczekiwaniami, ale też niemałymi obawami. Jeden z projektów finansowanych przez UE zajął się kwestiami bezpieczeństwa przy stosowaniu technologii wodorowych.
Badacze wykonali pierwsze kroki na drodze do stworzenia ogniw paliwowych nowej generacji, które będą stabilniejsze i trwalsze od dotychczasowych rozwiązań.
Finansowany przez UE projekt przełamał granice dzielące instytuty badawcze zajmujące się chemią atmosferyczną, oferując dostęp do infrastruktury sieciowej większej liczbie badaczy.
Naukowcy opracowali modele rzek i strumieni, które pozwolą usprawnić zarządzanie i ochronę ekosystemów rzecznych w obszarze Morza Śródziemnego.
Odnawialne źródła energii (RES), jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna, geotermalna i biomasa, mogą znacznie zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na elektryczność pozyskiwaną w procesie spalania paliw kopalnych. Nowe finansowane przez UE badanie wskazuje sposób na rozszerzenie obecnych sieci, który umożliwi efektywne włączenie RES.