Nauki fizyczne i o środowisku

Source
Badania w zakresie inżynierii trzęsień ziemi wydają się na pierwszy rzut oka dosyć oryginalnym wyborem w kontekście poznawania zjawiska tsunami. Jednak po powrocie ze Sri Lanki nawiedzonej w 2004 r. tsunami, profesor Tiziana Rossetto odkryła, że podjęto bardzo niewiele badań nad następstwami tsunami dla infrastruktury wybrzeża i postanowiła zgłębić ten temat. Zaprezentuje swoje badania 1 grudnia w czasie wydarzenia TEDx Brussels.
Zaspokojenie zapotrzebowania świata na energię to jedno z głównych wyzwań naszych czasów. Odnawialne źródła energii? Energia jądrowa? Szczelinowanie? Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla? Rozpaczliwie poszukujemy panaceum. Nasi badacze analizują wszelkie możliwe rozwiązania - od matematycznych metodologii adaptacji naszych systemów po wizjonerskie, na pozór szalone, plany ekstrakcji energii w przyszłości.
Od jakości powietrza po promieniowanie słoneczne, informacje na temat naszej atmosfery mają kluczowe znaczenie dla nas wszystkich. Aby podejmować odpowiednie decyzje dla zachowania jakości naszego obecnego i przyszłego życia, decydenci europejscy, przedsiębiorcy i obywatele potrzebują wiarygodnych i aktualnych informacji o tym, co dokładnie się dzieje w naszej atmosferze teraz i czego można się spodziewać w przyszłości.
Rozwój sinic w naszych jeziorach, dużych stawach, zbiornikach wodnych i publicznych akwenach stwarza problem dla środowiska i dla naszego zdrowia. Ten rodzaj glonów często doprowadza do pogorszenia jakości wody i wydzielania wyraźnie nieprzyjemnego zapachu. Glony zużywają dużo tlenu zawartego w wodzie, pozostawiając niewiele dla innych organizmów, takich jak ryby. Wytwarzają również toksyny, które powodują podrażnienia skóry, a ponadto podejrzewa się je o związek z występowaniem raka wątroby.
Zarówno jakość, jak i ilość wody stają się coraz trudniejszym wyzwaniem w wielu częściach Europy. Zmiana klimatu, szybki wzrost ludności i urbanizacja, malejące zasoby słodkiej wody i starzejąca się infrastruktura odbijają się niekorzystnie na zaopatrzeniu w wodę.
Niska jakość powietrza stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, doprowadzając do chorób płuc, schorzeń sercowo-naczyniowych i nowotworów. Zanieczyszczenie powietrza oddziałuje także na środowisko, wywierając wpływ na jakość słodkiej wody, glebę i ekosystemy.
Jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ) ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Od 20 lat rosną obawy o zanieczyszczenia w zamkniętych środowiskach, trudności z ich rozpoznawaniem i określaniem ich krytycznych stężeń.
Porty lotnicze to potężni odbiorcy energii – i to niezależnie od tego, czy akurat jakiś samolot startuje bądź ląduje. Dzienne zużycie energii elektrycznej i cieplnej przez duży port lotniczy jest porównywalne do miasta liczącego 100 000 mieszkańców.
Pragniecie Państwo dowiedzieć się, jaka jutro będzie pogoda? W internecie z łatwością można znaleźć prognozę, a nawet kilka jej wariantów. Skąd jednak wiedzieć, która z prognoz jest dokładna? Co więcej, co jeśli chcielibyście Państwo sprawdzić stężenie pyłków w powietrzu, gdyż np. cierpicie z powodu alergii, lub też sprawdzić poziomy zanieczyszczeń, gdyż Wasze dziecko cierpi na astmę? Finansowani przez UE naukowcy oferują odpowiedzi na powyższe pytania za pośrednictwem innowacyjnej platformy internetowej, zapewniającej łatwy dostęp do kompleksowych, dokładnych, lokalnych oraz personalizowanych informacji środowiskowych i meteorologicznych.
Energia słoneczna jest z założenia zasobem niemal niewyczerpanym. Słońce w ciągu zaledwie minuty zapewnia ilość energii, która mogłaby zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie energetyczne całego świata. Trudność stanowi jednak przekształcenie tego zasobu w dostępną energię elektryczną. Skuteczność działania krzemowych ogniw słonecznych nadal z czasem ulega obniżeniu. W ramach finansowanego przez ERBN projektu SOLARX profesor Hele Savin z Uniwersytetu Aalto w Finlandii zajmuje się badaniami nad sposobami rozwiązania tego problemu.
Miliony lat temu Ziemię przemierzały olbrzymie pingwiny, większe od ludzi. Wyniki analizy skamielin pingwina, liczących 37 mln lat, przeprowadzonej przez zespół badaczy z Muzeum La Plata w Argentynie, pokazują że tak zwany „pingwin olbrzym” mierzył aż 2 metry od stóp po czubek dzioba.
Kiedy wyobrażamy sobie oceany na Ziemi, to prawdopodobnie wiele osób widzi rozległe tonie ciemnej wody, egzotyczne organizmy morskie i nieskazitelne fale. Prawdopodobnie też nie rozmyślamy o ogromnych wyspach odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci - bezmiar odpadów, o którym mówi się, że jest większy od kontynentalnego terytorium Stanów Zjednoczonych. Pojawiły się obawy, że tego typu skupiska plastikowych odpadów będą się powiększać proporcjonalnie do tempa wzrostu produkcji tworzyw sztucznych w minionych dekadach. Jednak naukowcy odkryli niedawno, że te dryfujące szkaradzieństwa w tajemniczy sposób maleją... co nie jest tak naprawdę dobrą nowiną.
Ocieplenie spowodowane zmianą klimatu powoduje dryf gór lodowych w Antarktyce w kierunku brzegu, wyrządzając znaczące szkody w bogatym ekosystemie dna morskiego. Raport ujawnia, że góry lodowe szorują po dnie morskim w czasie dryfowania w kierunku brzegu zachodniej części Półwyspu Antarktycznego. Ten ruch powoduje zasadnicze zmiany w bogatym ekosystemie dna morskiego.
Dotarliśmy do granic możliwości planety - presja człowieka na ograniczone systemy Ziemi znajduje się w punkcie zwrotnym. Jednak mamy w swoim zasięgu technologię, która pozwoli stawić czoła tej niemal katastrofie.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności