Nauki fizyczne i o środowisku

Naukowcy opracowali narzędzia umożliwiające tworzenie optymalnych praktyk gospodarowania gruntami i stworzyli strategie łagodzenia zjawiska pustynnienia poprzez badania nad rozrostem skrubu w ekosystemach trawiastych.
Dzięki wysokowydajnym systemom obliczeniowym (HPC) możliwe jest wykorzystanie fizycznych modeli do uzyskania wglądu w ruchy ziemi rejestrowane podczas trzęsień ziemi oraz reakcje infrastruktury budowlanej. Finansowany ze środków UE projekt dostarczył algorytmy i oprogramowanie niezbędne do trójwymiarowej inwersji danych geofizycznych.
Zrozumienie związku między klimatem a ekosystemami ma zasadnicze znaczenie w kontekście zapobiegania niepożądanym zmianom w środowisku, takim jak pustynnienie i utrata gatunków. Jednak wieloskładnikowy i wieloskalowy charakter ekosystemów sprawia, że związek ten jest trudny do zrozumienia.
Dla badaczy Ziemi oczywiste jest, że wiele części skorupy ziemskiej pochodzi ze spodnich warstw płaszcza ziemskiego. Czas powstawania nowej skorupy i zawracania do obiegu skorupy starej okazuje się jednak trudną do zbadania kwestią.
Chcąc zrozumieć zmiany zaobserwowane w warstwie aerozolowej stratosfery, naukowcy wykorzystują technikę teledetekcji, aby zgromadzić właściwe dane. Badacze finansowani ze środków UE zajmują się obecnie modelowaniem 4D formacji i transportu aerozoli, zwłaszcza po erupcjach wulkanicznych.
Naukowcy przeprowadzili modelowe symulacje pozwalające oszacować wpływ przyszłych emisji antropogenicznych na jakość powietrza w Europie i we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego w obecnych i przyszłych warunkach klimatycznych.
Badacze pracują nad zrekonstruowaniem historii zmian klimatycznych starożytnych raf koralowych, aby przewidzieć wpływ zmian klimatycznych na obecne ekosystemy raf koralowych.
Ochrona ekosystemów i podtrzymywanej dzięki nim różnorodności biologicznej może zredukować ilość powstających w nich chorób zakaźnych. Utrata bioróżnorodności na świecie w obecnym tempie może mieć poważne konsekwencje dla pojawiania się chorób.
Naukowcy opracowali ramy monitorowania funkcji gleby w UE, obejmujące gromadzenie danych, zarządzanie i modelowanie.
Mimo swojej urody i bioróżnorodności, rafy koralowe to delikatne ekosystemy, dla których działalność człowieka i zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożone. Finansowany przez UE zespół badaczy pomaga zwiększyć potencjał Karaibów w zakresie zachowania i ochrony raf.
Zrozumienie wpływu ślizgania się lodowców i cielenia się gór lodowych na modele ubytków w pokrywie lodowej mogą usprawnić prognozy dla globalnych zmian poziomu morza. Jest to jednak utrudnione z powodu niedostępności podstawy lodowca i jego cielącej się przedniej części.
Wahania poziomu atmosferycznego dwutlenku węgla (CO2) są głównym czynnikiem wpływającym na obieg węgla w przyrodzie i układ klimatyczny. Inicjatywa korzystająca z środków finansowych EU miała za zadanie zbadać dawniejszy wpływ Oceanu Południowego na poziom atmosferycznego CO2.
Doświadczenia laboratoryjne pozwoliły badaczom lepiej poznać mechanizmy przemieszczania się atomów promieniotwórczych przez iły, co umożliwi bezpieczniejsze składowanie odpadów radioaktywnych.
Naukowcy dokonali postępów w badaniach nad rolą, jaką odgrywają strumienie i rzeki w globalnych cyklach obiegu węgla i azotu.
Działania człowieka i inne czynniki mogą powodować w środowiskach morskich zakwity glonów i niszczenie siedlisk, wpływając negatywnie również na zdrowie ludzkie i życie lokalnych społeczności. Typową metodą oceny jakości wody jest pomiar optyczny, umożliwiający określanie zawartości ścieków, ilości rozpuszczonej materii organicznej, ilości osadów i aktywności biologicznej.
Choć Ziemia jest planetą skalistą, pod jej powierzchnią zachodzi wiele dynamicznych procesów wodnych, co czyni ją wyjątkową pośród planet skalistych. Nowe spojrzenie na rolę płynów we właściwościach materiałów ma bezpośrednie przełożenie na trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.
Uczeni opracowali nieniszczącą technikę skanowania umożliwiającą monitorowanie stanu infrastruktury ziemnej.
Rozkład lodu morskiego i temperatura powierzchni oceanu (SST) na Oceanie Atlantyckim oddziałują na pogodę i klimat Europy, decydując o wzorcach opadów i wiatru, a także zmianach temperatury. Znajomość tych czynników oraz sposobu, w jaki będą się zmieniać w nadchodzących latach, jest decydująca dla społeczeństwa i gospodarki, które wymagają dokładnych danych do planowania i podejmowania decyzji.
Procesy geologiczne kształtują powierzchnię Ziemi od skali mikroskopowej po globalną. Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie: "Czego możemy nauczyć się o metamorfizmie, badając minerały występujące w łańcuchach górskich?".
Naukowcy pracują nad modelami eksperymentalnymi i obliczeniowymi, aby zrozumieć, jak rozpuszczalność gazu w różnym składzie magmy wpływa na erupcje wulkaniczne.
Naukowcy zbadali, w jakim stopniu wodorosty morskie uwalniają jod do atmosfery, aby usprawnić tworzenie lepszych modeli powstawania aerozolu i chemii atmosferycznej.
Celem finansowanego przez UE badania jest wykorzystanie obywateli i ich urządzeń mobilnych do gromadzenia wiarygodnych danych środowiskowych. Pierwszym zagadnieniem, w którego badaniu ma pomóc wykorzystanie technik crowdsourcingu informacji geograficznych, jest rozmieszczenie gatunków, powódź i pokrycie terenu w walijskim rezerwacie przyrody.
Naukowcy porównali skały uformowane wewnątrz i na zewnątrz wulkanów, chcąc lepiej zrozumieć, w jaki sposób i kiedy następują erupcje.
Materiały z kamieni ozdobnych są stosowane na całym świecie jako elementy ornamentalne i strukturalne w domach, w budowlach komercyjnych czy też na placach. Nowe techniki inspekcji materiału skalnego przed rozpoczęciem wydobycia pozwolą znacznie zmniejszyć wpływ tej branży na środowisko.
W tych rafach koralowych żyje niezliczona liczba organizmów morskich, zagraża im jednak działalność człowieka oraz podnoszenie się poziomów mórz związane ze zmianą klimatu. Dokładniejsze poznanie mechanizmów ekologicznych zachodzących w tropikalnych rafach koralowych pomoże je chronić.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności