Nauki fizyczne i o środowisku

Source
Naukowcy z UE zbadali historię suszy w Europie, aby móc przewidzieć przyszłe zagrożenia. W ramach projektu powstała duża baza danych dotyczących skutków susz, ogólnoeuropejskie mapy podatności i ryzyka oraz rozwiązania w zakresie radzenia sobie z suszami w różnych warunkach geologicznych i klimatycznych.
Dzięki dogłębnym badaniom i modelowaniu ukazującemu scenariusze eksploatacji gruntów udało się wspomóc realizację polityk, które zachęcają do zrównoważoności i chronią ekosystemy w całej Europie.
Badacze opracowali zaawansowane modele obliczeniowe, które symulują los dwutlenku węgla (CO2) wtryskiwanego i przechowywanego w głębokich formacjach geologicznych.
Naukowcy z różnych krajów Europy wykorzystują transport elektrokinetyczny do usuwania zanieczyszczeń chemicznych ze środowiska.
Finansowany przez UE projekt zapewnił naukowcom, prawodawcom i obywatelom lepsze możliwości odkrywania i dostępu do międzydyscyplinarnych danych i usług z zakresu obserwacji Ziemi, które spełniają ich indywidualne potrzeby. Dotyczy to przetwarzania dużych ilości danych potrzebnych do realizacji doświadczeń naukowych.
Oceny wpływu (IA) mogą potencjalnie przyczynić się do umocnienia zrównoważonego rozwoju oraz umożliwić dokumentowanie opartych na fachowej wiedzy polityk. Celem pewnej unijnej inicjatywy było wykorzystanie pełnego potencjału wielu narzędzi, które pomagają w prowadzeniu IA, ale nie są w sposób wystarczający wykorzystywane przez prawodawców.
Konsorcjum europejskich badaczy pomogło nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób aerozole i inne cząsteczki w powietrzu wpływają na globalną zmianę klimatu.
Obecne możliwości w zakresie globalnej obserwacji i modelowania umożliwiają badaczom szacować budżet węglowy, jednak wciąż istnieje wiele niewiadomych. Finansowana przez UE inicjatywa powstała po to, aby za sprawą systemu obserwacji globalnego cyklu węgla i analizy dostarczyć więcej danych lepszej jakości na temat dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4).
Śródziemnomorskie ekosystemy przybrzeżne znajdują się pod silną presją ze strony rozrastających się miast i niezrównoważonego rybołówstwa, czego rezultatem jest degradacja siedlisk naturalnych i utrata bioróżnorodności. W finansowanym przez UE projekcie stworzono ramy umożliwiające krajom europejskim transfer wiedzy z zakresu zarządzania ekosystemami przybrzeżnymi i morskimi do partnerów z Afryki Północnej.
Naukowcy badają, jak toksyczne związki chemiczne są w sposób naturalny rozkładane w zanieczyszczonych wodach, aby opracować niedrogie metody oczyszczania skażonych miejsc.
W obliczu zmiany klimatu i coraz intensywniejszego użytkowania gruntów, naukowcy finansowani ze środków UE zgromadzili nowe dane na temat wód gruntowych i zależnych od nich ekosystemów. Ich praca przyczynia się do powstania narzędzi i metod umożliwiających zarządzanie tymi systemami w zintegrowany sposób, z uwzględnieniem czynników środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.
Zespół europejskich badaczy opracowuje system monitorowania jakości powietrza do użytku publicznego. Po przeprowadzeniu analiz przypadku w kilku miastach europejskich, zespół zaprojektował, a następnie zbudował i przetestował moduły odczytu i komunikacji oraz oprogramowanie.
Europejscy uczeni opracowali rozwiązania mające usprawnić zintegrowane zarządzanie miejskimi systemami ścieków i ekosystemami słodkowodnymi.
Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to innowacyjna i efektywna technologia pozwalająca obniżyć poziomy dwutlenku węgla (CO2) na całym świecie. W ramach finansowanego przez UE projektu po raz pierwszy oceniane jest ryzyko związane z magazynowaniem CO2 pod dnem morskim dla ekosystemów morskich.
Ilość energii potencjalnie możliwej do uzyskania dzięki różnicy między stężeniem soli w wodzie morskiej i wodzie rzecznej na świecie wynosi od 1,4 do 2,6 terawatów, czyli około 20% miejscowego zużycia energii elektrycznej. Ten naturalny proces nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ani też nie generuje zanieczyszczenia cieplnego.
Unijna grupa rozbudowuje sieć organizacji badawczych i zarządza nią, aby promować wspólne metody badań nad różnorodnością. Wyniki obejmują narzędzie do tworzenia programu oraz uzyskiwania dużych zasobów finansowych i metod popularyzacji.
Nowy atlas map elektronicznych uwzględniający koncepcję mapowania kontrowersji pozwoli decydentom skuteczniej zarządzać zmianą klimatu.
Woda pitna jest ograniczonym zasobem, którego dostępność jest zagrożona za sprawą pestycydów, środków farmaceutycznych i innych mikrozanieczyszczeń. W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE zbadano nowe technologie bioremediacji zasobów wody pitnej zanieczyszczonych przez mikrozanieczyszczenia.
Wobec sale rosnącej produkcji energii odnawialnej, naukowcy z UE badają, jak włączyć ją do sieci dystrybucji energii, nie pogarszając niezawodności ani jakości zaopatrzenia.
Zwiększenie termicznej efektywności elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi jest obiecującą drogą do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji oraz minimalizacji globalnej zmiany klimatu. Oczekuje się, że nowy stop stali spełni te oczekiwania i przyniesie ogólnoświatowe korzyści.
W ramach realizowanego niedawno projektu zajmowano się pomocą w przełożeniu wyników badań morskich UE na rozwiązania polityczne. Zespół podsumował wyniki istniejących badań, zaproponował skuteczne sposoby wykorzystania tych danych i stworzył różne narzędzia oprogramowania.
Badacze z Chin i UE przygotowali model do oceny wpływu polityki ograniczania emisji różnych gazów cieplarnianych (GHG) na zdrowie i dobrostan mieszkańców miast.
W ramach projektu badawczego UE opracowano wytyczne i narzędzia pomagające w odbudowie systemów rzecznych w Europie w obliczu rozlicznych presji, jakim poddawany jest ten ważny ekosystem.
Najnowsze badania wykazały wzajemne zależności zachodzące między wyzwaniami społecznymi, politycznymi i technicznymi powiązanymi ze skomplikowanym i drogim procesem usuwania odpadów radioaktywnych.
Ochrona ekosystemów i podtrzymywanej dzięki nim różnorodności biologicznej może zredukować ilość powstających w nich chorób zakaźnych. Utrata bioróżnorodności na świecie w obecnym tempie może mieć poważne konsekwencje dla pojawiania się chorób.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności