Nauki biologiczne

Source
Finansowani ze środków UE naukowcy badają, jak zmieniający się klimat wpływa na bzygowate, które naśladują pszczoły i osy, oraz na ewolucyjne następstwa tych zmian.
Zdobycie nowej wiedzy na temat orientacji przestrzennej przybliża partnerów finansowanego ze środków UE projektu ANT NAVIGATION o krok do kolejnej generacji przełomowych osiągnięć w neuronauce.
Wyniki nowych badań pokazują, że poszczególne osobniki zęboszczurów kolonijnych pełnią różne role w zależności od wieku i to wiek, a nie kasta społeczna, warunkuje zmiany ich zachowań.
Zrównoważona uprawa roślin wolnych od patogenów to jeden z najbardziej naglących problemów człowieka, zważywszy na prognozowany wzrost populacji i zagrożenie, jakie stwarza zmiana klimatu dla gruntów rolnych. To niewiarygodne, ale badania gatunku skromnych chrząszczy żyjących na drzewach mogą przynieść pewne rozwiązania.
Czego inżynierowie oprogramowania i specjaliści ICT mogą nauczyć się od czerwi? Jak się wydaje całkiem sporo. Dzięki poznaniu, w jaki sposób zachodzą złożone procesy uczenia się w prostych organizmach, finansowani ze środków UE naukowcy mają nadzieję zapoczątkować epokę samouczących się robotów i predykcyjnego przetwarzania danych.
Chorzy na raka na cały świecie godzą się z faktem, że najskuteczniejsze leczenie antynowotworowe – chemioterapia – tak naprawdę niszczy ich układ immunologiczny. Jednak na Łotwie, od 2004 r., przełomowa terapia o nazwie Rigvir dokonuje cudów. Ta nowa metoda leczenia, która doprowadza do rozkładu komórek nowotworowych i sprzyja ich apoptozie oraz pobudza układ immunologiczny, już niedługo będzie dostępna w pozostałej części Europy, między innymi dzięki wsparciu UE z programu „Horyzont 2020”.
Przedsiębiorstwo dokonuje istotnych postępów nieco ponad miesiąc od uzyskania od Agencji Żywności i Leków (FDA) oznaczenia Fast Track dla swojej molekuły QR-010. Prace nad QR-010 współfinansowane w ramach programu H2020 mają umożliwić leczenie chorych na mukowiscydozę (CF), którzy są nosicielami pospolitej mutacji ∆F508, czyli 70% cierpiących na tę chorobę.
Czy dobrze spaliście w nocy z czwartku, 18 sierpnia, na piątek, 19 sierpnia? Może kogoś trapił szczególnie sugestywny koszmar senny, albo z niewiadomych powodów obudził się wyjątkowo wcześnie. Tamtej nocy księżyc w pełni było wyjątkowo duży. Według ludowych przesądów księżyc w pełni potrafi zamieniać ludzi w wilkołaki – ale zwykle, co znacznie mniej ekscytujące, jest zwiastunem niespokojnego snu.
W nowo opublikowanym artykule, grupa naukowców prowadzących badania w USA dowodzi, że kobiecy orgazm może wywodzić się z mechanizmu wydalania jajeczek w czasie stosunku, który stał się niepotrzebny wraz z wyewoluowaniem samorzutnej owulacji.
Od rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro zastosowanie starożytnej techniki stawiania baniek przez różnych sportowców, aby skrócić ponoć czas regeneracji i zapewnić sobie lepszą wydolność, jest jak dotychczas najczęściej komentowanym aspektem igrzysk. Naukowcy mają jednak podzielone zdania, co do tego, czy technika zapewnia realne korzyści fizyczne, wykraczające poza efekt placebo.
W toku badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu TERRAGEN ustalono, że fragmentacja lasów doprowadziła do uszczuplenia populacji gatunków wrażliwych na zmiany światła, wilgoci i temperatury.
W związku z tym, że 13 sierpnia jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych, w ostatnim tygodniu wzrosło zainteresowanie biologicznymi i genetycznymi przyczynami leworęczności ludzi oraz powiązanymi z nią konsekwencjami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi.
Naukowcy finansowani częściowo z projektu ADNABIOARC Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) przedstawili nowe odkrycia, które zmieniają naszą wiedzę o dziedzictwie genetycznym współczesnych mieszkańców zachodniej części Eurazji.
Węch jest inaczej zwany zmysłem powonienia. Umożliwia organizmom wyczuwanie różnych związków chemicznych w środowisku, a jego funkcje obejmują wykrywanie pokarmu, zagrożenia, jak również gotowości rozrodczej podczas godów.
Uważana za przyszłość opieki zdrowotnej medycyna spersonalizowana musi przejść jeszcze długą drogę, zanim w pełni zastąpi tradycyjne praktyki oparte na metodach prób i błędów. W ramach pewnego unijnego projektu opracowano zestaw narzędzi i usług uwzględniających wszystkie aspekty prawne, etyczne i naukowe umożliwiające przyspieszenie wdrażania medycyny spersonalizowanej.
Przyrodnicy finansowani ze środków UE opracowali nową teorię wiążącą bioróżnorodność z utratą siedlisk. Ich prace mają szansę umocnić działania na rzecz ochrony gatunków na całym świecie.
Trójwymiarowa struktura białek jest niezbędna do tego, aby w pełni zrozumieć ich funkcję. Europejscy naukowcy skupili się na krystalizacji enzymów powiązanych z błoną.
Europejscy naukowcy stworzyli nowatorskie urządzenie do wizualizacji formowania się kompleksów lipid-DNA. Może ono być użyte do oceny wpływu układów dostarczania leków na strukturę komórki.
Uszkodzenie nerwów obwodowych jest poważną przyczyną niepełnosprawności. Europejskie konsorcjum z powodzeniem stworzyło sztuczne implanty nerwów, aby promować i wspierać naprawę uszkodzonych nerwów.
Transkontynentalne badanie pewnej rośliny występującej w Europie i Ameryce Północnej ujawniło część mechanizmów odpowiedzialnych za sukces inwazyjnych gatunków roślin.
Europejscy naukowcy badali strukturę i działanie rodziny białek związanych z wydalaniem metali z komórek. Wyniki badania mogą pomóc w zapobieganiu toksycznemu oddziaływaniu metali na ludzi i rośliny.
Organizmy gospodarza i pasożyta wytworzyły w toku ewolucji odpowiednio strategie obrony i jej przełamywania, regulowane głównie przez małe RNA. Naukowcy badali oddziaływania roślina-patogen grzybiczy, aby wyjaśnić te mechanizmy i poznać ich konsekwencje.
Rzęski to zbudowane z mikrotubul wypustki komórkowe o funkcjach czuciowych i ruchowych. Katanina, białko rozdzielające mikrotubule, i zmiany poziomu potranslacyjnych modyfikacji tubuliny wpływają na poprawność składania struktury rzęsek i mogą stanowić przyczynę genetycznych zaburzeń rzęsek.
Zwierzęta zasiedlające ekstremalne środowiska lądowe dają naukowcom unikalną możliwość lepszego zrozumienia, jak organizmy radzą sobie z wieloma stresorami środowiskowymi. Jednym z przykładów jest inwazyjna dżdżownica Lumbricus rubellus, która może tolerować trudne warunki na polu geotermalnym w Furnas na wyspie São Miquel w archipelagu Azorów.
Celem europejskiego przemysłu mleczarskiego jest zapewnienie konsumentom ekonomicznie bezpiecznych dostaw żywności tak, aby nie odbywało się to kosztem zdrowia i dobrostanu krów mlecznych. Realizacji tego celu podjęli się naukowcy z Chin i UE w ramach projektu, którego zadaniem było zidentyfikowanie kluczowych genów szlaku sygnałowego, uczestniczących w nieswoistej odpowiedzi układu odpornościowego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności