Nauki biologiczne

Przyrodnicy finansowani ze środków UE opracowali nową teorię wiążącą bioróżnorodność z utratą siedlisk. Ich prace mają szansę umocnić działania na rzecz ochrony gatunków na całym świecie.
Trójwymiarowa struktura białek jest niezbędna do tego, aby w pełni zrozumieć ich funkcję. Europejscy naukowcy skupili się na krystalizacji enzymów powiązanych z błoną.
Europejscy naukowcy stworzyli nowatorskie urządzenie do wizualizacji formowania się kompleksów lipid-DNA. Może ono być użyte do oceny wpływu układów dostarczania leków na strukturę komórki.
Uszkodzenie nerwów obwodowych jest poważną przyczyną niepełnosprawności. Europejskie konsorcjum z powodzeniem stworzyło sztuczne implanty nerwów, aby promować i wspierać naprawę uszkodzonych nerwów.
Transkontynentalne badanie pewnej rośliny występującej w Europie i Ameryce Północnej ujawniło część mechanizmów odpowiedzialnych za sukces inwazyjnych gatunków roślin.
Europejscy naukowcy badali strukturę i działanie rodziny białek związanych z wydalaniem metali z komórek. Wyniki badania mogą pomóc w zapobieganiu toksycznemu oddziaływaniu metali na ludzi i rośliny.
Organizmy gospodarza i pasożyta wytworzyły w toku ewolucji odpowiednio strategie obrony i jej przełamywania, regulowane głównie przez małe RNA. Naukowcy badali oddziaływania roślina-patogen grzybiczy, aby wyjaśnić te mechanizmy i poznać ich konsekwencje.
Rzęski to zbudowane z mikrotubul wypustki komórkowe o funkcjach czuciowych i ruchowych. Katanina, białko rozdzielające mikrotubule, i zmiany poziomu potranslacyjnych modyfikacji tubuliny wpływają na poprawność składania struktury rzęsek i mogą stanowić przyczynę genetycznych zaburzeń rzęsek.
Zwierzęta zasiedlające ekstremalne środowiska lądowe dają naukowcom unikalną możliwość lepszego zrozumienia, jak organizmy radzą sobie z wieloma stresorami środowiskowymi. Jednym z przykładów jest inwazyjna dżdżownica Lumbricus rubellus, która może tolerować trudne warunki na polu geotermalnym w Furnas na wyspie São Miquel w archipelagu Azorów.
Celem europejskiego przemysłu mleczarskiego jest zapewnienie konsumentom ekonomicznie bezpiecznych dostaw żywności tak, aby nie odbywało się to kosztem zdrowia i dobrostanu krów mlecznych. Realizacji tego celu podjęli się naukowcy z Chin i UE w ramach projektu, którego zadaniem było zidentyfikowanie kluczowych genów szlaku sygnałowego, uczestniczących w nieswoistej odpowiedzi układu odpornościowego.
Naukowcy z UE badali wpływ zmian klimatu na ptaki z myślą o udoskonaleniu modeli rozmieszczenia gatunków (SDM), wykorzystując do tego celu dane o populacjach ptaków w Ameryce Północnej.
Rośliny przeprogramowują swój metabolizm w odpowiedzi na niedobór energii, aby oszczędnie zużywać dostępne zasoby. Naukowcy badali mechanizmy związane z ograniczaniem zużycia energii, aby poprawić zdolności roślin do przetrwania w kontekście rosnącego globalnego zapotrzebowania na żywność, wzrostu liczby ludności i zagrożenia ze strony zmiany klimatu.
Wrodzony przerost nadnerczy (CAH) jest przyczyną zaburzeń w rozwoju płciowym obojga płci. To jedno z bardziej powszechnych dziedziczonych zaburzeń metabolicznych, które występuje u 1 na 10 000 dzieci i zwykle jest rezultatem mutacji zaledwie w obrębie jednego genu.
Badacze korzystający z dofinansowania UE opracowali nanoukład umożliwiający mierzenie ruchów mechanicznych z niezwykłą precyzją. Wyniki prac mogą być cenne dla licznych firm z sektora technologicznego, od producentów telefonów komórkowych po producentów samochodów.
Europejscy naukowcy wykorzystali podejście interdyscyplinarne w celu zbadania mechanizmów działania i ról funkcjonalnych nowej klasy kinaz PI3. Ich odkrycia otwierają nowe możliwości w zakresie terapeutycznego wykorzystania tych cząsteczek.
Botanicy wspierani ze środków UE zajęli się badaniem strategii ochronnych stosowanych przez rośliny zaatakowane przez roślinożerne owady.
Dżety da się zaobserwować niemal w każdej kolizji w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Naukowcy z UE udoskonalili metody określania ich właściwości, dzięki czemu możemy poznać szczegóły zderzeń, w wyniku których powstają dżety.
Nowe badanie ujawniło, że dialekty u orek ewoluują praktycznie w ten sam sposób, co w ludzkiej mowie, i jako takie reprezentują formę kultury zwierząt.
Naukowcy odkryli, że dwutlenek węgla (CO2) chroni winogrona stołowe przed uszkodzeniem przez zimno podczas długotrwałego przechowywania w warunkach chłodniczych.
Powszechne stosowanie biowęgla jest proponowane jako metoda mająca pozwolić na zwiększenie składowania związków węgla w glebie, pomagająca w łagodzeniu skutków zmiany klimatu. Choć technika ta może być źródłem biopaliw i przyczynić się do poprawy jakości gleby, a także została przebadana w systemach rolniczych, niewiele wiadomo na temat jej wpływu na systemy naturalne, takie jak obszary trawiaste.
Skażenia cewników biofilmami bakteryjnymi niosą ze sobą koszty opieki zdrowotnej przekraczające 400 mln USD. Aby takim skażeniom zapobiegać, badacze opracowali nowatorskie powłoki i techniki fonochemiczne.
Skażenie azotanami związane z działalnością człowieka znacząco wzrosło w ostatnich dziesięcioleciach, ale wpływ tego zjawiska na organizmy wodne nie był do niedawna dobrze poznany. W tym kontekście, uczestnicy pewnej unijnej inicjatywy zbadali wpływ zanieczyszczenia azotanami na interakcje między gatunkami, w tym między pasożytami i ich żywicielami.
Interdyscyplinarny zespół naukowców opisał na łamach prestiżowego magazynu naukowego PLOS One skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Zespół tworzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.
Robak, który jest jednocześnie samcem i samicą, modyfikuje produkcję plemników w zależności od konkurencji i samodzielnie się zapładnia, stał się źródłem nowych informacji na temat płodności osobników męskich.
Do przyspieszania reakcji chemicznych tradycyjnie używano metali szlachetnych, jednak zastąpienie ich metalami pospolitymi i nietoksycznymi, na przykład żelazem i kobaltem, pozwoliło naukowcom opracować metodę bezpiecznego i taniego wytwarzania substancji chemicznych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności