Schizofrenia jest wyniszczającą chorobą psychiczną. Naukowcy finansowani przez UE opracowują biomarkery i testy prognostyczne, aby móc wcześnie identyfikować szczególnie trudne przypadki i zapewniać szybki dostęp do jedynego leku przeciwpsychotycznego, który może okazać się skuteczny.
Naukowcy śledzili tysiące pszczół w ulu, aby lepiej zrozumieć sposób, w jaki owady te komunikują się i przenoszą patogeny.
Badacze spekulują na temat wpływu tkanki tłuszczowej otaczającej serce na biologię tego narządu. Zainicjowali więc europejskie badanie, aby ustalić mechanizmy tego wpływu i możliwe zastosowania kliniczne.
W organizmach wielokomórkowych komórki o różnych losach pochodzą pierwotnie z populacji komórek prekursorowych, o nieustalonym losie. W ramach finansowanego przez UE projektu analizowano mechanizmy regulujące różnicowanie mysich embrionalnych komórek macierzystych (ESC).
Uczestnicy finansowanego przez UE projektu zaprojektowali największe jak dotąd badanie genetyczne kobiet ze stanem przedrzucawkowym oraz ich dzieci w centralnej Azji i Europie. Wyniki mają dostarczyć narzędzia do przewidywania tego schorzenia.
Europejscy badacze pracują nad zautomatyzowaną, wysokosprawną metodą analizy procesu glikozylacji białek. Oczekuje się, że technologia ta rozwinie dostępne obecnie metody diagnostyczne i wspomoże odkrycie biomarkerów specyficznych dla danej choroby.
Wygląda na to, że tak zwane niekodujące DNA nie jest aż tak nieaktywne, jak się zdawało. Unijne badanie umożliwiło odkrycie molekularnych podstaw jego udziału w niektórych nowotworach.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w samym roku 2005 z powodu chorób biegunkowych zmarło 1,8 mln ludzi. Potrzebne są zatem udoskonalone narzędzia diagnostyczne, aby poprawić te niekorzystne statystyki.
Zaburzenia pracy nerek prowadzą do nadciśnienia, które powoduje dalsze uszkodzenie tych organów. Badacze z UE zgłębiali mechanizmy regulacji transportu soli w nerkach przy pomocy systemu modelowego.
Ośrodkowy układ nerwowy pracuje głównie w oparciu o natężenia i napięcia generowane przez przepływ jonów do i z neuronów. Naukowcy odkryli intrygujące endogenne tło aktywności elektrycznej wpływającej na przetwarzanie napływających sygnałów.
Nie ma obecnie terapii, która umożliwiałaby pełne odzyskanie sprawności po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Naukowcy europejscy opracowali system interferencji mózg-rdzeń kręgowy (BSI), aby wspomagać odzyskiwanie zdolności do ruchu u pacjentów z ciężkim paraliżem.
Naukowcy analizują wpływ na środowisko rosnących tendencji wykorzystywania przetworzonych odpadów organicznych na gruntach uprawnych jako alternatywy dla składowania i spalania.
Młodzi naukowcy europejscy badają nowe i trwałe metody wykorzystania zawartości odpadów pochodzenia zwierzęcego.
Naukowcy europejscy pracują nad charakterystyką neuronalnych komórek macierzystych do zastosowań w terapii. Komórki te mają zdolność różnicowania w kierunku różnych linii komórkowych. Jednak w procesie hodowli tych komórek tracą one stopniowo zdolność wytwarzania możliwych do użytku klinicznego komórek. Obiecujące z perspektywy klinicznej są neuronalne komórki macierzyste o strukturze rozety.
Dokładność dozymetrii promieniowania oraz wykorzystanie wiązek protonów/jonów w terapii nowotworowej postępują wraz z rozwojem aparatury. Duża unijna sieć szkoleniowa prowadzi nowoczesne badania mające na celu budowę detektorów promieniowania do zastosowania w przemyśle i medycynie.
Układy scalone Płytki obwodu drukowanego są podstawą elektroniki od wielu lat. Udoskonalone technologie elektronicznych obwodów drukowanych, w których wyeliminowano układy scalone oraz elementy dyskretne, zapewnią UE pozycję lidera na ogromnym światowym rynku.
W związku z tym, że rocznie ponad 400 tys. pacjentów w Europie poddawanych jest leczeniu pochodnymi erytropoetyny (EPO), rozpoznanie ewentualnych zagrożeń dla zdrowia w wyniku tej terapii jest bardzo istotne. Europejskie badanie skupiło się na ustaleniu, jakie jest związane z terapią EPO zagrożenie rozwoju guza nowotworowego i incydentów zakrzepowo-zatorowych.
Naukowcy badają, w jaki sposób korzenie roślin uprawnych reagują na okresy podtopień, aby poprawić wydajność produkcji rolnej.
Pamięć nieulotna (NVM), w odróżnieniu od pamięci o dostępie swobodnym, zachowuje informacje nawet przy braku zasilania. Elementy NVM, które można adresować optycznie oraz elektrycznie, rozszerzają funkcjonalność i otwierają nowe rynki.
Uczestnicy projektu UE stworzyli liczne nowe testy diagnostyczne do wykrywania patogenów zwierzęcych, aby polepszyć diagnozowanie chorób w miejscu sprawowania opieki.
Bezprecedensowe wysiłki zostały podjęte w celu skoordynowania metod przechowywania i dostępu do kolekcji wirusów w skali światowej. Fundusze unijne wsparły rozwój łatwo dostępnego archiwum wirusów, w którym zgromadzono duże kolekcje dzięki globalnej sieci.
Poznanie czynników wyzwalających patogenezę o charakterze zapalnym mogłoby dostarczyć informacji na temat etiologii wielu chorób.
Śpiew ptaków wykazuje składnię fonologiczną, w której dźwięki są zestawiane w zorganizowaną strukturę składniową generującą znaczenie. Pierwsze użycie elektrod w badaniu uczenia się reguł sekwencyjnych przez zwierzęta inne niż człowiek rzuca światło na mechanizmy neuronalne.
Rak charakteryzuje się niekontrolowaną proliferacją komórek. Chcąc rozpoznać nowe cele terapeutyczne, naukowcy europejscy skupili swoją uwagę na mechanizmach leżących u podstaw proliferacji komórek.
Morskie obszary chronione (MPA) to skuteczne narzędzie pozwalające chronić bioróżnorodność i zasoby morskie, których pożyteczne działanie można dodatkowo zwiększyć, łącząc je w sieci. Odpowiednie zaprojektowanie tych sieci jest niezbędne, by były one skuteczne, a połączenie populacji ryb poprzez rozprzestrzenianie larw ma kluczowe znaczenie dla tego procesu.