
Śpiew ptaków wykazuje składnię fonologiczną, w której dźwięki są zestawiane w zorganizowaną strukturę składniową generującą znaczenie. Pierwsze użycie elektrod w badaniu uczenia się reguł sekwencyjnych przez zwierzęta inne niż człowiek rzuca światło na mechanizmy neuronalne.

Rak charakteryzuje się niekontrolowaną proliferacją komórek. Chcąc rozpoznać nowe cele terapeutyczne, naukowcy europejscy skupili swoją uwagę na mechanizmach leżących u podstaw proliferacji komórek.

Morskie obszary chronione (MPA) to skuteczne narzędzie pozwalające chronić bioróżnorodność i zasoby morskie, których pożyteczne działanie można dodatkowo zwiększyć, łącząc je w sieci. Odpowiednie zaprojektowanie tych sieci jest niezbędne, by były one skuteczne, a połączenie populacji ryb poprzez rozprzestrzenianie larw ma kluczowe znaczenie dla tego procesu.

Ciało ludzkie składa się w około 60% z wody, będącej głównym składnikiem krwi oraz przestrzeni wewnątrz- i zewnatrzkomórkowej. Stosując metody doświadczalne i obliczeniowe, naukowcy próbowali znaleźć odpowiedzi na ważne pytania dotyczące funkcjonalnej roli wody.

Dokładna i szybka diagnoza każdej choroby zakaźnej ma kluczowe znaczenie w ograniczeniu jej rozprzestrzeniania się. W tym kontekście europejscy naukowcy rozpoczęli prace nad stworzeniem testów diagnostycznych i wdrożeniem systemu monitorowania dengi.

Uczestnicy unijnego projektu wyjaśnili mechanizmy odporności na pyretroidy u roztocza z gatunku Varroa destructor, a także opracowali test do szybkiej i dokładnej identyfikacji odpornych roztoczy w populacjach w całej Europie.

Danio pręgowany służy naukowcom do badań ludzkich genów regulatorowych i ich funkcji, zwanych badaniami regulomowymi. Metody biologii systemów będą uzupełnieniem dla prac prowadzonych na innych ssakach.

W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy. Wie o tym jednak jedynie 16% Polaków – wynika z badania GFK Polonia „Pomagamy pszczołom - Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią” przeprowadzonego na potrzeby programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Raport pokazuje, że wiedza Polaków na temat pszczołowatych jest ograniczona i mało powszechna. Zwrócenie uwagi na istotny wpływ pszczół na całe środowisko, ich rolę w zapylaniu, ochronę pszczołowatych i ukazanie tego, jak wiele zawdzięczamy tym pożytecznym i wyjątkowym owadom, to główne cele 5., jubileuszowej odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Wyjaśnienie, jak komórki odbierają sygnały z zewnątrz i tłumaczą je na odpowiedzi komórkowe, jest ważnym zadaniem w dziedzinach biologii i medycyny.

Zegar biologiczny reguluje dzienne i sezonowe zmiany w biologii i zachowaniu związane ze zmianami w cyklu dzienno-nocnym. Badacze z UE sprawdzali, jak zmiany w genach kodujących zegar mogą spowodować różnice w metabolizmie roślin.

Zwalczanie pojawów szkodników metodami biologicznymi zyskuje przewagę nad chemicznymi pestycydami. Europejscy badacze sprawdzali, jak odżywianie i warunki środowiska wpływają na infekcje szkodników.

Europejscy naukowcy stworzyli modele komputerowe do badania przystosowań wewnętrznej struktury kości szczęk do sposobu żucia u rożnych ssaków oraz biomechaniki ortodontycznych ruchów zębów.

Współpracujące ze sobą uczelnie ze Szwecji i USA zrekonstruowały historyczne zmiany w górskich lodowcach Azji Środkowej, aby ustalić dawny i przyszły kształt zmian klimatycznych.

Zadaniem niniejszego projektu finansowanego przez UE jest odkrywanie innowacyjnych środków leczniczych pochodzących z jadu. W tym celu naukowcy przeprowadzają nowatorski proces charakteryzacji jadu i produkcji toksyn kompatybilny z wysokoprzepustowymi badaniami przesiewowymi.

Fosfor to minerał bardzo ważny dla zdrowia wszystkich organizmów żywych. Europejscy naukowcy opracowali zestaw narzędzi mających pomóc w monitorowaniu obiegu fosforu w komórkach roślin na poziomie molekularnym.

Regulacja epigenetyczna jest fundamentalnym mechanizmem kontrolującym zmiany ekspresji genetycznej. Obejmuje to edycję RNA oraz metylację DNA, i może pośredniczyć w genomicznym imprintingu. Zagadnienia te są w zasadzie nieznane u owadów społecznych.

Fitoplankton morski odgrywa decydującą rolę w zachowaniu dobrostanu naszej planety, odpowiadając niemal za połowę wszystkich reakcji fotosyntezy, jakie zachodzą na Ziemi, i wspomagając sieci pokarmowe. Dlatego zasadnicze znaczenie ma zrozumienie, w jaki sposób zmiana klimatu zmienia metabolizm tych mikroorganizmów.

Porowate molekularne materiały stałe są ze względu na swoje praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie funkcjonalizacji niezwykle atrakcyjnymi kandydatami do detekcji, separacji i magazynowania gazów. Nowe związki i techniki ich opisywania powinny zapewnić UE wiodącą pozycję w tej dziedzinie.

Uczeni z UE przeprowadzili serię badań poświęconych wpływowi kultury na kreatywność. Jest to słabo zbadana dziedzina, która ma jednak coraz większe znaczenie w kontekście globalizacji i wielonarodowych organizacji.

Wyjaśnienie wpływu aktywności oddechowej na metabolizm komórkowy jest niezbędne dla zrozumienia, jak działa nasz organizm. Ma też znaczenie dla leczenia zaburzeń przemiany materii.

Badanie interakcji między różnymi mikroorganizmami żyjącymi w dowolnym środowisku ma podstawowe znaczenie dla zrozumienie ich ekologii. Zespół europejskich naukowców badał sposób, w jaki wirusy wpływają na różnorodność mikroorganizmów w gorących źródłach.

Naukowcy postanowili zbadać, czy rozprzestrzenianie się wirusów roślinnych może zostać zahamowane poprzez zablokowanie interakcji między wirusem a owadem, który go przenosi.

Poznanie właściwości ściany komórkowej bakterii jest kluczowe dla zrozumienia ich wirulencji i odkrycia potencjalnych celów terapeutycznych. W tym kontekście europejscy badacze analizowali nową grupę enzymów, która może być użyta do inhibicji infekcji.

Badacze używają zaawansowanych metod genetycznych, aby określić jak grzyb-patogen przystosował się do infekowania odpornego gospodarza. Wyjaśnienie podstaw genetycznych przystosowania się do gospodarza ułatwi zwalczanie patogenów.

Rozwój wielu organizmów korzysta z ograniczonego zestawu procesów fizycznych, aby uzyskiwać różnorodne cechy funkcjonalne i morfologiczne. W jaki sposób dynamika rozwoju ewoluowała do momentu ukształtowania tych fenotypów, pozostaje nadal niewiadomą.