
Badanie interakcji między różnymi mikroorganizmami żyjącymi w dowolnym środowisku ma podstawowe znaczenie dla zrozumienie ich ekologii. Zespół europejskich naukowców badał sposób, w jaki wirusy wpływają na różnorodność mikroorganizmów w gorących źródłach.

Poznanie właściwości ściany komórkowej bakterii jest kluczowe dla zrozumienia ich wirulencji i odkrycia potencjalnych celów terapeutycznych. W tym kontekście europejscy badacze analizowali nową grupę enzymów, która może być użyta do inhibicji infekcji.

Badacze używają zaawansowanych metod genetycznych, aby określić jak grzyb-patogen przystosował się do infekowania odpornego gospodarza. Wyjaśnienie podstaw genetycznych przystosowania się do gospodarza ułatwi zwalczanie patogenów.

Rozwój wielu organizmów korzysta z ograniczonego zestawu procesów fizycznych, aby uzyskiwać różnorodne cechy funkcjonalne i morfologiczne. W jaki sposób dynamika rozwoju ewoluowała do momentu ukształtowania tych fenotypów, pozostaje nadal niewiadomą.

Stronniczość publikacji lub rozpowszechnianych informacji odzwierciedla tendencję ze strony badaczy do składania do publikacji, a ze strony redakcji czasopism do publikowania artykułów na temat badań o solidnych, pozytywnych wynikach. W rezultacie decyzje medyczne podejmowane są na podstawie zniekształconej bazy wiedzy.

Zrealizowany niedawno projekt pozwolił nam lepiej zrozumieć interakcje między drapieżnikami, roślinożercami i roślinami w polskich lasach.

Ocenianie obiegu składników odżywczych w ekosystemach jest skomplikowane. Pomysłowa metoda oceny izotopów w białkach pozwoli lepiej badać oceaniczny cykl węglowy i azotowy jak również odkładanie pyłu.

W przeciwieństwie do zwierząt, u roślin kwiatowych możliwe jest zapłodnienie podwójne, z udziałem dwóch męskich i dwóch żeńskich komórek rozrodczych. Zidentyfikowanie czynników molekularnych w tym skomplikowanym procesie pozwoliłoby poprawić wydajność produkcji rolnej.

Badacze przyjrzeli się gatunkom ptaków śpiewających, chcąc poznać sekrety ich ewolucji.

Układ przedsionkowy umożliwia kręgowcom przybieranie określonych pozycji ciała w przestrzeni oraz utrzymywanie równowagi posturalnej. Jego funkcjonowanie jest również powiązane z regulacją układu sercowo-naczyniowego, rytmu okołodobowego oraz mineralizacji kości, a finansowani przez UE naukowcy zajęli się odkrywaniem tych powiązań.

Złożone oddziaływania molekularne i komórkowe, które zachodzą podczas rozwoju, nie zostały jeszcze dobrze poznane. Korzystając z danio pręgowanego jako modelu do badań naukowcy europejscy analizowali wpływ przepływu krwi na rozwój embrionalny.

Nanoskalowe urządzenia wykonane z polimerów i polielektrolitów (polimerów z jonizowanym łańcuchem bocznym) cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kontekście kontrolowanego i inteligentnego dostarczania leków. Naukowcy badali słabo poznane mechanizmy transportowe, aby przyczynić się do stworzenia takich rozwiązań.

Połączenie globalnej wiedzy na temat pierwiastków śladowych w kontekście zdrowia ludzkiego z współdzieleniem informacji w formacie wiki pomoże zapobiegać chorobom.

Siedliska głębokomorskie są coraz bardziej zagrożone wpływem działalności człowieka, takiej jak trałowanie czy zanieczyszczenie. W związku z tym europejscy oceanolodzy zbadali związek między geologią dna morskiego a bioróżnorodnością, chcąc opracować efektywne mapy ekosystemów głębokomorskich.

Rola plastyczności fenotypowej (PP) w napędzaniu ewolucji genetycznej gatunków przyciąga zainteresowanie wielu badaczy. W ramach europejskiej inicjatywy zbadano nierdzenne gatunki morskie, by określić, czy PP sprzyja genetycznej ewolucji.

W ciągu ostatnich 20 lat ustalono, że tlenek azotu (NO) odgrywa u roślin rolę ważnego przekaźnika chemicznego. Poprzez połączenie metodologii biochemicznej i bioinformatycznej w ramach finansowanych ze środków UE badań zidentyfikowano tysiące potencjalnych białek docelowych oraz określonych miejsc wiązania, otwierając drogę do testów funkcjonalnych.

Naukowcy badali genetyczne podłoże sukcesu w przekazywaniu genów korzystnych dla jednej płci lecz niekorzystnych dla drugiej.

Dzięki finansowanemu przez UE projektowi badacze ewolucji mają teraz doskonalsze narzędzia do wyjaśniania złożonej historii rozwoju rodzin.

Transkrypcja to pierwszy etap przekształcania kodu DNA w rzeczywiste cząsteczki. Przyroda wyposażyła DNA w system mechanizmów kontrolnych i równoważących, zapewniający prawidłową regulację transkrypcji, a naukowcy starają się poznać jego struktury.

Naukowcy badają nowy rodzaj chromosomu, aby lepiej poznać jego wpływ na specjację i ewolucję.

Zespół naukowców europejskich badał rozwój neuronów i powstawanie ich wyspecjalizowanej otoczki nazywanej mieliną korzystając z danio pręgowanego jako organizmu modelowego.

Trypanosomatoza, zwana również śpiączką afrykańską, jest śmiertelną chorobą spowodowaną zarażeniem pasożytniczym świdrowcem Trypanosoma brucei. Podczas badania europejskiego starano się ustalić, jak Trypanosoma brucei unika ataku układu odpornościowego.

Zegar biologiczny reguluje 24-godzinny cykl dobowy, w którym zachodzą różne procesy biologiczne. W ramach europejskiego badania koncentrowano się na wpływie oscylacji dobowych na metabolizm.

Naukowcy badali gęsi, które tradycyjnie wyprowadzają lęgi na Arktyce, ale którym obecnie udaje się z powodzeniem rozmnażać w nowych regionach o umiarkowanym klimacie. Przedmiotem badania były fizjologiczne zmiany, których potrzebują gęsi, by radzić sobie w siedliskach arktycznych oraz tych w umiarkowanym klimacie Europy Środkowej.

Fitoplankton stanowi podstawę oceanicznej sieci żywnościowej, a sam utrzymuje się dzięki światłu słonecznemu, które wykorzystuje do fotosyntezy, oraz składnikom pokarmowym występującym w wodzie. Jednak szybki wzrost liczebności fitoplanktonu może powodować szkodliwe zakwity glonów (HAB), które uwalniają toksyny do środowiska morskiego.