
Badanie interakcji między różnymi mikroorganizmami żyjącymi w dowolnym środowisku ma podstawowe znaczenie dla zrozumienie ich ekologii. Zespół europejskich naukowców badał sposób, w jaki wirusy wpływają na różnorodność mikroorganizmów w gorących źródłach.

Naukowcy postanowili zbadać, czy rozprzestrzenianie się wirusów roślinnych może zostać zahamowane poprzez zablokowanie interakcji między wirusem a owadem, który go przenosi.

Poznanie właściwości ściany komórkowej bakterii jest kluczowe dla zrozumienia ich wirulencji i odkrycia potencjalnych celów terapeutycznych. W tym kontekście europejscy badacze analizowali nową grupę enzymów, która może być użyta do inhibicji infekcji.

Badacze używają zaawansowanych metod genetycznych, aby określić jak grzyb-patogen przystosował się do infekowania odpornego gospodarza. Wyjaśnienie podstaw genetycznych przystosowania się do gospodarza ułatwi zwalczanie patogenów.

Rozwój wielu organizmów korzysta z ograniczonego zestawu procesów fizycznych, aby uzyskiwać różnorodne cechy funkcjonalne i morfologiczne. W jaki sposób dynamika rozwoju ewoluowała do momentu ukształtowania tych fenotypów, pozostaje nadal niewiadomą.

Stronniczość publikacji lub rozpowszechnianych informacji odzwierciedla tendencję ze strony badaczy do składania do publikacji, a ze strony redakcji czasopism do publikowania artykułów na temat badań o solidnych, pozytywnych wynikach. W rezultacie decyzje medyczne podejmowane są na podstawie zniekształconej bazy wiedzy.

Zrealizowany niedawno projekt pozwolił nam lepiej zrozumieć interakcje między drapieżnikami, roślinożercami i roślinami w polskich lasach.

Ocenianie obiegu składników odżywczych w ekosystemach jest skomplikowane. Pomysłowa metoda oceny izotopów w białkach pozwoli lepiej badać oceaniczny cykl węglowy i azotowy jak również odkładanie pyłu.

W przeciwieństwie do zwierząt, u roślin kwiatowych możliwe jest zapłodnienie podwójne, z udziałem dwóch męskich i dwóch żeńskich komórek rozrodczych. Zidentyfikowanie czynników molekularnych w tym skomplikowanym procesie pozwoliłoby poprawić wydajność produkcji rolnej.

Te same molekuły występujące w hemoglobinie i chlorofilu mogą być podstawą przyszłej optoelektroniki i urządzeń do magnetycznego przechowywania danych. Finansowani przez UE naukowcy stworzyli nowatorskie architektury umożliwiające postęp technologiczny.

By móc zwalczać patogenne bakterie trzeba wyjaśnić procesy związane z ich wzrostem i ewolucją. Podczas badania europejskiego przyjęto metodę opartą na modelowaniu, aby nakreślić wzorzec wzrostu bakteryjnego.

Badacze przyjrzeli się gatunkom ptaków śpiewających, chcąc poznać sekrety ich ewolucji.

Małe RNA regulują zadziwiającą liczbę procesów. Europejskie badanie objęło działanie jednej z ważniejszych klas, mikroRNA (miRNA), która odgrywa istotną rolę w obronie przeciwwirusowej roślin.

Układ przedsionkowy umożliwia kręgowcom przybieranie określonych pozycji ciała w przestrzeni oraz utrzymywanie równowagi posturalnej. Jego funkcjonowanie jest również powiązane z regulacją układu sercowo-naczyniowego, rytmu okołodobowego oraz mineralizacji kości, a finansowani przez UE naukowcy zajęli się odkrywaniem tych powiązań.

Złożone oddziaływania molekularne i komórkowe, które zachodzą podczas rozwoju, nie zostały jeszcze dobrze poznane. Korzystając z danio pręgowanego jako modelu do badań naukowcy europejscy analizowali wpływ przepływu krwi na rozwój embrionalny.

Nanoskalowe urządzenia wykonane z polimerów i polielektrolitów (polimerów z jonizowanym łańcuchem bocznym) cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kontekście kontrolowanego i inteligentnego dostarczania leków. Naukowcy badali słabo poznane mechanizmy transportowe, aby przyczynić się do stworzenia takich rozwiązań.

Takie wyrażenia, jak "być czyjąś prawą ręką", pokazują, jak ważny jest ruch kończyn w życiu codziennym. Urazy, choroby i procesy starzenia wpływają na naszą zdolność do ruchu, co z kolei znacząco obniża jakość życia.

Połączenie globalnej wiedzy na temat pierwiastków śladowych w kontekście zdrowia ludzkiego z współdzieleniem informacji w formacie wiki pomoże zapobiegać chorobom.

Przejście z surowców kopalnych na surowce odnawialne stanowi najważniejsze wyzwanie na nadchodzące dekady. W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowywane są zrównoważone metody uzyskania materiałów funkcjonalnych dla różnych zastosowań polimerowych.

Niedawne przełomowe zastosowania bakteryjnego układu odpornościowego CRISPR/Cas zainspirowały europejskich naukowców do bardziej szczegółowego zbadania tego zagadnienia.

Jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się stworzeniem układu nanoskalowego pozwalającego rozciągnąć pojedynczą cząsteczkę DNA wewnątrz nanokanału. Pozwoli to opracować pionierską metodę wykrywania pojedynczych cząsteczek umożliwiającą wizualizację bez stosowania markerów fluorescencyjnych.

Wykorzystanie biotechnologii w procesach przemysłowych to jedna z najbardziej obiecujących metod otwierania nowych rynków dla produktów przy jednoczesnym ograniczaniu zanieczyszczeń, ilości odpadów surowcowych i kosztów. Jeden z programów badawczych finansowanych przez UE zajął się zidentyfikowaniem barier dla popularyzacji, aby umożliwić ich przezwyciężenie.

Bioróżnorodność światowych oceanów znacznie przewyższa tę występującą na lądzie, a mimo to zdumiewająco niewiele wiadomo o podwodnych zasobach biologicznych naszej planety. W związku z tym w finansowanych przez UE projekcie badany jest potencjał drobnoustrojów morskich w kontekście biotechnologii przemysłowej.

Siedliska głębokomorskie są coraz bardziej zagrożone wpływem działalności człowieka, takiej jak trałowanie czy zanieczyszczenie. W związku z tym europejscy oceanolodzy zbadali związek między geologią dna morskiego a bioróżnorodnością, chcąc opracować efektywne mapy ekosystemów głębokomorskich.

Rola plastyczności fenotypowej (PP) w napędzaniu ewolucji genetycznej gatunków przyciąga zainteresowanie wielu badaczy. W ramach europejskiej inicjatywy zbadano nierdzenne gatunki morskie, by określić, czy PP sprzyja genetycznej ewolucji.