Nauki biologiczne

Source
Pewną grupę północnoamerykańskich koni z epoki plejstocenu dzielono do niedawna na odrębne gatunki. Teraz wyniki badań genomu mitochondrialnego i częściowego genomu jądrowego wskazują, że był to jeden gatunek, należący do nowego rodzaju.
U zachowanych w bursztynie pająków sprzed około 100 mln lat znaleziono ogon podobny do tego, jaki mają współcześnie żyjące skorpiony.
Empatia sprzyja zachowaniom prospołecznym, natomiast jej deficyt jest powiązany z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki dokładniejszemu przeanalizowaniu mechanizmów związanych z empatią, autorzy nowego badania mają nadzieję na stworzenie analizy ryzyka wystąpienia antyspołecznych zachowań oraz lepszych metod ich leczenia.
Chemicy z Monachium dowiedli, że zmiany suchych i mokrych warunków na młodej Ziemi mogły być wystarczające, by zapoczątkować prebiotyczną syntezę nukleotydów RNA, występujących we wszystkich odmianach życia.
Stare porzekadło? Mit? Tak czy inaczej, stwierdzenie „Od szczura nigdy nie jesteś dalej niż dwa metry” skłania do nerwowego rozglądania się wokół siebie. Odkąd zakładanie siedlisk przez człowieka stworzyło środowisko, w którym populacje szczurów dobrze się rozwijają, nieustannie z nimi walczymy – w większości bez powodzenia.
Od urządzania sobie maratonów oglądania seriali telewizyjnych po rodziców snujących opowieści swoim pociechom na dobranoc, moc opowieści fascynowała nas od najwcześniejszych czasów. Ale dlaczego? Z perspektywy ewolucyjnej, czy nie lepiej spędzać czas na zdobywaniu pożywienia?
W ramach badań nad jednodniowymi larwami omułków analizowane jest oddziaływanie zmiany klimatu na formowanie się muszli, co może zaowocować potencjalnymi zastosowaniami w akwakulturze i biotechnologii.
Badania obejmujące ludzi i zwierzęta wskazują, że traumatyczne zdarzenia doświadczane przez matki mają wpływ na wczesny rozwój potomstwa. W ramach najnowszych prac badawczych odkryto, że są one także kodowane w DNA kolejnych pokoleń.
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wyniki badań, wspartych przez finansowany ze środków UE projekt SPACERADARPOLLINATOR, pokazują wpływ doświadczenia wzrokowego, uczenia się wzrokowego i zdobywania pożywienia na strukturę neuronalną trzmieli.
Rozmieszczenie zamożności może powiedzieć wiele o społeczeństwie, ale w przypadku cywilizacji prehistorycznych brak pisemnych artefaktów bardzo utrudnia przeanalizowanie tego czynnika. Nowe badania opierają wnioski o nierównościach społecznych na wielkości domostw, doprowadzając do interesujących wniosków.
Prawdopodobnie od zarania dziejów kobiety załamywały ręce w rozpaczy, kiedy ich mężczyźni twierdzili, że padli ofiarą straszliwej „męskiej grypy” i leżeli w łóżkach jęcząc i żaląc się całymi dniami na swój los. Kanadyjski naukowiec dowodzi, że męska grypa istnieje i przedstawia prawdopodobne wyjaśnienia.
Czy mechanizmy ucieczki albo walki uruchamiane przez reakcje na stres słabną wraz z wiekiem? I jeżeli tak się dzieje, to czy jest różnica między starzeniem się biologicznym a chronologicznym? To pytania na które odpowiedzi przynoszą nowe badania.
Ustalenia poczynione w toku największych badań nad rozmiarami ciała homininów, na podstawie 311 próbek datujących się od 4,4 miliona lat temu po współczesnych ludzi po ostatniej epoce lodowej, pokazują nieoczekiwane schematy zmiany.
W 2016 r. międzynarodowy zespół naukowców trafił na czołówki doniesień medialnych, kiedy postanowił rozwikłać tajemnicę himalajskiego Yeti za pomocą próbek DNA zbieranych latami przez lokalnych obserwatorów. Wnioski, które właśnie ujrzały światło dzienne są surowe i bezwzględne dla przekonanych o istnieniu Yeti: próbki należały tak naprawdę do różnych gatunków niedźwiedzi i… psa.
Niedawno odkryte starożytne ryty naskalne w grotach na saudyjskiej pustyni są pierwszymi, które przedstawiają psy na smyczy.
W ramach nowych badań pokazano nanostruktury na powierzchni płatków, które rozpraszają cząsteczki światła i powodują, że kwiat otoczony jest poświatą, nazwaną przez naukowców „niebieską aureolą”.
Wyniki nowych badań wskazują, że obawa przed pająkami mogła wykształcić się u ludzi w drodze ewolucji.
W razie zagrożenia komórek, na przykład przez infekcję wirusową, aktywowane są specjalne sensory, które uruchamiają układ odpornościowy. Teraz nowe techniki genetyczne pozwalają pogłębić naszą wiedzę o tym, jak dokładnie działa ten mechanizm odpowiedzi.
Zważywszy na fakt, że objawy choroby Alzheimera są niezwykle zróżnicowane, przejawiając się zazwyczaj w zachowaniu i działaniach pacjentów, wdrożenie skutecznego leczenia w odpowiednim czasie okazuje się trudne. Finansowany ze środków UE projekt wniósł wkład w uchwycenie obrazów, które pokazują zmiany zachodzące w mózgu dotkniętym chorobą Alzheimera w różnym wieku, dając nadzieję na przyszłą diagnostykę i leczenie.
Według szacunków około 100 milionów kotów domowych żyje w Europie i całkiem możliwe, że są najpopularniejszym zwierzęciem do towarzystwa. Jednak mimo wyraźnej zachęty do optymalizowania dobrostanu zarówno naszych kocich przyjaciół, jak i nas samych, o dziwo przeprowadzono niewiele badań nad ich wczesną socjalizacją – do tej pory.
Nie tak dawno temu panowało przekonanie, że mikroskopy nie pozwalają zobaczyć obrazów poniżej 200 nanometrów. Stosunkowo młoda gałąź nanoskopii poddaje to przekonanie w wątpliwość, a szlak przeciera finansowany ze środków UE projekt NANOSCOPY.
Acanthamoeba keratitis (AK) to stosunkowo mało znana choroba, która statystycznie trapi mniej niż 0,1 obywatela UE na 10 000. Niemniej dane wskazują, że zachorowalność na nią rośnie. Chociaż rynek jest zbyt mały dla przedsiębiorstw farmaceutycznych, finansowane ze środków UE konsorcjum z powodzeniem przeprowadziło fazę I badań klinicznych nad PHMB jako metodą leczenia AK, potencjalnie zapobiegającą trwałemu upośledzeniu wzroku lub ślepocie.
Wiadomo, że cały szereg mikroorganizmów, które występują na terenie gospodarstw rolnych, chroni dzieci przed astmą i alergiami. Immunolodzy odkryli teraz, że same zwierzęta gospodarskie także zapewniają ochronę przez zapaleniem tkanki płucnej, co otwiera drogę ku nowym terapiom.
Jeżeli wiedza, że mózg człowieka jest w stanie tworzyć nowe komórki w wieku dorosłym ma pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, musimy lepiej poznać mechanizmy leżące u podstaw tego procesu. W tym celu nowe badania, korzystające z osiągnięć projektu finansowanego ze środków UE, rzucają więcej światła na rolę odgrywaną przez białko APP w neuroplastyczności.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności