
Naukowcy badali gęsi, które tradycyjnie wyprowadzają lęgi na Arktyce, ale którym obecnie udaje się z powodzeniem rozmnażać w nowych regionach o umiarkowanym klimacie. Przedmiotem badania były fizjologiczne zmiany, których potrzebują gęsi, by radzić sobie w siedliskach arktycznych oraz tych w umiarkowanym klimacie Europy Środkowej.

Fitoplankton stanowi podstawę oceanicznej sieci żywnościowej, a sam utrzymuje się dzięki światłu słonecznemu, które wykorzystuje do fotosyntezy, oraz składnikom pokarmowym występującym w wodzie. Jednak szybki wzrost liczebności fitoplanktonu może powodować szkodliwe zakwity glonów (HAB), które uwalniają toksyny do środowiska morskiego.

W ramach przeprowadzonego niedawno projektu badano, czy inwazyjne gatunki ryb mogą wpływać na gatunki rodzime przy pomocy feromonów sygnalizujących.

W finansowanym przez UE projekcie zbadano genetykę powszechnie występującego grzyba, aby znaleźć dowody specjacji wywołanej przez zmiany środowiskowe.

Naukowcy ze Szwecji badali krzyżowanie się muchołówek, aby lepiej zrozumieć ewolucję gatunków w czasie rzeczywistym.

Kanadyjscy i europejscy naukowcy zidentyfikowali drobnoustroje, które mogą służyć do ochrony ekosystemów drzewnych i roślinnych przed chorobami i skażeniem.

Nowe badania nad korzeniami roślin i cząsteczkami sygnałowymi przybliżyły naukowców o krok do zrozumienia reakcji roślin na roślinożerność.

Nowe badanie ujawniło określone geny i białka, które pomagają drzewom chronić się przed stresem wywołanym suszą.

Naukowcy udoskonalili nową metodę służącą do szczegółowego mapowania sieci drobnoustrojów glebowych.

Nowe badanie rzuca światło na ważne zjawisko ekologiczne, jakim są interakcje żywiciel-wirus.

Powonienie to bardzo ważny zmysł, który pozwala zwierzętom wykrywać pożywienie, obecność drapieżników i partnerów seksualnych. Aby zrozumieć, jak przetwarzane są bodźce węchowe, niezbędne jest wyjaśnienie czynności neuronalnych leżących u podstaw tego procesu.

Zrozumienie mechanizmów odpowiadających za bioróżnorodność i bogactwo gatunków ma decydujące znaczenie dla ochrony roślin w obliczu zmiany klimatu. Jednak mechanizmy te pozostają jedną z największych nierozwikłanych zagadek biologii.

Naukowcy z UE badają, w jaki sposób symbiotyczne mikroorganizmy morskie współpracują ze sobą, przekształcając azot do postaci, którą mogą przyswajać.

Dzięki nowej paneuropejskiej sieci ekspertyzy i infrastruktury specjalistycznej UE zajmie pozycję światowego lidera w dziedzinie badań morskich.

Naukowcy poszerzyli naszą wiedzę na temat częściowej migracji powszechnie występujących gatunków ryb.

Naukowcy z Grecji hodują i przetwarzają mikroalgi jako źródło nowych związków chemicznych i enzymów do produkcji kosmetyków.

Prowadzone w Europie badania obejmują mechanizmy, dzięki którym ewoluują bakterie antybiotykooporne. Genetyczne czynniki warunkujące ten proces mogą odgrywać dużą rolę w rozprzestrzenianiu sie oporności drobnoustrojów.

Naukowcy badają genetykę metabolizmu żelaza u fitoplanktonu, porównując niedawno odkryte mikroglony z szeregiem innych mikroorganizmów morskich.

Naukowcy pogłębili naszą wiedzę na temat genetyki struktury komórek roślinnych, co będzie miało przełożenie na zastosowania w biotechnologii.

Przeprowadzony niedawno projekt badawczy przyczynił się do lepszego poznania przesyłania sygnałów elektrycznych w roślinach.

W układach nanooptomechanicznych światło i materia oddziałują ze sobą w fascynujący sposób. Rewolucyjne urządzenia nanoprzewodowe wykorzystujące kwantowe właściwości światła mają umożliwić ultraczułą detekcję ruchów molekularnych w żywych komórkach.

Badacze korzystający z dofinansowania UE opracowali modułowy katalizator nowego typu, dzięki któremu synteza złożonych związków chemicznych (na przykład farmaceutyków) powinna stać się tańsza i szybsza.

W ramach realizowanego niedawno projektu opracowano służące do rekonstrukcji sieci biologicznych modele matematyczne, umożliwiające poznanie biologii i ewolucji komórki.

Europejski projekt „ICT w ochronie zdrowia” ma na celu poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę wątroby poprzez opracowanie zdalnego systemu wsparcia na potrzeby monitorowania ich stanu w domu.

Większość osób dotkniętych poważnym urazem mózgu wraca do pełnego zdrowia przez wiele lat, jeśli w ogóle im się to uda. Jednak właściwe postępowanie podczas kluczowych pierwszych kilku godzin po urazie ma fundamentalne znaczenie dla dalszego leczenia. Obecnie uczestnicy unijnego projektu opracowują nowe, zaawansowane modele komputerowe, które pozwolą przewidywać skutki postępowania medycznego.