Nauki biologiczne

W ciągu ostatnich 20 lat ustalono, że tlenek azotu (NO) odgrywa u roślin rolę ważnego przekaźnika chemicznego. Poprzez połączenie metodologii biochemicznej i bioinformatycznej w ramach finansowanych ze środków UE badań zidentyfikowano tysiące potencjalnych białek docelowych oraz określonych miejsc wiązania, otwierając drogę do testów funkcjonalnych.
Naukowcy badali genetyczne podłoże sukcesu w przekazywaniu genów korzystnych dla jednej płci lecz niekorzystnych dla drugiej.
Dzięki finansowanemu przez UE projektowi badacze ewolucji mają teraz doskonalsze narzędzia do wyjaśniania złożonej historii rozwoju rodzin.
Transkrypcja to pierwszy etap przekształcania kodu DNA w rzeczywiste cząsteczki. Przyroda wyposażyła DNA w system mechanizmów kontrolnych i równoważących, zapewniający prawidłową regulację transkrypcji, a naukowcy starają się poznać jego struktury.
Naukowcy badają nowy rodzaj chromosomu, aby lepiej poznać jego wpływ na specjację i ewolucję.
Naukowcy ujawniają, które kluczowe obszary wytwórstwa bioproduktów wymagają usprawnienia.
Zespół naukowców europejskich badał rozwój neuronów i powstawanie ich wyspecjalizowanej otoczki nazywanej mieliną korzystając z danio pręgowanego jako organizmu modelowego.
Trypanosomatoza, zwana również śpiączką afrykańską, jest śmiertelną chorobą spowodowaną zarażeniem pasożytniczym świdrowcem Trypanosoma brucei. Podczas badania europejskiego starano się ustalić, jak Trypanosoma brucei unika ataku układu odpornościowego.
Zegar biologiczny reguluje 24-godzinny cykl dobowy, w którym zachodzą różne procesy biologiczne. W ramach europejskiego badania koncentrowano się na wpływie oscylacji dobowych na metabolizm.
Naukowcy badali gęsi, które tradycyjnie wyprowadzają lęgi na Arktyce, ale którym obecnie udaje się z powodzeniem rozmnażać w nowych regionach o umiarkowanym klimacie. Przedmiotem badania były fizjologiczne zmiany, których potrzebują gęsi, by radzić sobie w siedliskach arktycznych oraz tych w umiarkowanym klimacie Europy Środkowej.
Fitoplankton stanowi podstawę oceanicznej sieci żywnościowej, a sam utrzymuje się dzięki światłu słonecznemu, które wykorzystuje do fotosyntezy, oraz składnikom pokarmowym występującym w wodzie. Jednak szybki wzrost liczebności fitoplanktonu może powodować szkodliwe zakwity glonów (HAB), które uwalniają toksyny do środowiska morskiego.
W ramach przeprowadzonego niedawno projektu badano, czy inwazyjne gatunki ryb mogą wpływać na gatunki rodzime przy pomocy feromonów sygnalizujących.
W finansowanym przez UE projekcie zbadano genetykę powszechnie występującego grzyba, aby znaleźć dowody specjacji wywołanej przez zmiany środowiskowe.
Naukowcy ze Szwecji badali krzyżowanie się muchołówek, aby lepiej zrozumieć ewolucję gatunków w czasie rzeczywistym.
Kanadyjscy i europejscy naukowcy zidentyfikowali drobnoustroje, które mogą służyć do ochrony ekosystemów drzewnych i roślinnych przed chorobami i skażeniem.
Nowe badania nad korzeniami roślin i cząsteczkami sygnałowymi przybliżyły naukowców o krok do zrozumienia reakcji roślin na roślinożerność.
Nowe badanie ujawniło określone geny i białka, które pomagają drzewom chronić się przed stresem wywołanym suszą.
Naukowcy udoskonalili nową metodę służącą do szczegółowego mapowania sieci drobnoustrojów glebowych.
Nowe badanie rzuca światło na ważne zjawisko ekologiczne, jakim są interakcje żywiciel-wirus.
Powonienie to bardzo ważny zmysł, który pozwala zwierzętom wykrywać pożywienie, obecność drapieżników i partnerów seksualnych. Aby zrozumieć, jak przetwarzane są bodźce węchowe, niezbędne jest wyjaśnienie czynności neuronalnych leżących u podstaw tego procesu.
Zrozumienie mechanizmów odpowiadających za bioróżnorodność i bogactwo gatunków ma decydujące znaczenie dla ochrony roślin w obliczu zmiany klimatu. Jednak mechanizmy te pozostają jedną z największych nierozwikłanych zagadek biologii.
Naukowcy z Europy tworzą ramy umożliwiające przejrzyste analizowanie dowodów na skutki wpływu organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) oraz oceniają kształt i konieczność stosowania badań na zwierzętach, a także alternatywnych metod oceny ryzyka związanego z GMO.
Naukowcy z UE badają, w jaki sposób symbiotyczne mikroorganizmy morskie współpracują ze sobą, przekształcając azot do postaci, którą mogą przyswajać.
Dzięki nowej paneuropejskiej sieci ekspertyzy i infrastruktury specjalistycznej UE zajmie pozycję światowego lidera w dziedzinie badań morskich.
Naukowcy poszerzyli naszą wiedzę na temat częściowej migracji powszechnie występujących gatunków ryb.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności