
Bioróżnorodność światowych oceanów znacznie przewyższa tę występującą na lądzie, a mimo to zdumiewająco niewiele wiadomo o podwodnych zasobach biologicznych naszej planety. W związku z tym w finansowanych przez UE projekcie badany jest potencjał drobnoustrojów morskich w kontekście biotechnologii przemysłowej.

Naukowcy ujawniają, które kluczowe obszary wytwórstwa bioproduktów wymagają usprawnienia.

Naukowcy z Europy tworzą ramy umożliwiające przejrzyste analizowanie dowodów na skutki wpływu organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) oraz oceniają kształt i konieczność stosowania badań na zwierzętach, a także alternatywnych metod oceny ryzyka związanego z GMO.

Dzięki nowej paneuropejskiej sieci ekspertyzy i infrastruktury specjalistycznej UE zajmie pozycję światowego lidera w dziedzinie badań morskich.

Naukowcy z Grecji hodują i przetwarzają mikroalgi jako źródło nowych związków chemicznych i enzymów do produkcji kosmetyków.

Naukowcy pogłębili naszą wiedzę na temat genetyki struktury komórek roślinnych, co będzie miało przełożenie na zastosowania w biotechnologii.

Badacze korzystający z dofinansowania UE opracowali modułowy katalizator nowego typu, dzięki któremu synteza złożonych związków chemicznych (na przykład farmaceutyków) powinna stać się tańsza i szybsza.

W ramach realizowanego niedawno projektu opracowano służące do rekonstrukcji sieci biologicznych modele matematyczne, umożliwiające poznanie biologii i ewolucji komórki.