Nauki biologiczne

Source
W ramach dofinansowanego ze środków UE projektu T-FORCES naukowcy odkryli, że bioróżnorodne lasy nie zwiększają składowania dwutlenku węgla powyżej pewnego pułapu.
W ramach wspieranego ze środków UE projektu PALEOPLANT przeprowadzono szereg analiz genetycznych nasion prehistorycznych, które zaowocowały odkryciem tysiącletniego jęczmienia na Wyspach Kanaryjskich i rzuciły nieco światła na rdzenną historię tych wysp.
Zespół australijskich naukowców opublikował nowy artykuł, w którym argumentuje, że ludzie dobierają swoich partnerów życiowych na zasadzie pewnej formy kojarzenia selektywnego, co ma wyraźny wpływ na ewolucję genomu człowieka.
Jeżeli ktoś przesadził nieco w okresie świątecznym i czuje, że jego układ pokarmowy jest przeciążony, niech pocieszy się faktem, że irlandzcy naukowcy odkryli zupełnie nowy organ trawienny, zwany krezką, otwierając w ten sposób drogę do całkiem nowego pola nauk medycznych.
Odkryty fragment szkieletu dinozaura zatopiony w bursztynie przez ponad 99 milionów lat wraz ze skamieniałymi piórami został po raz pierwszy powiązany z nieptasim dinozaurem.
Finansowany ze środków UE zespół, pracujący pod kierunkiem szkockiej uczelni, wykorzystuje wirtualne larwy koralowców do przetestowania w jakim stopniu rezerwaty morskie są w stanie przeciwstawić się zmianie klimatu.
Naukowcy z finansowanego ze środków UE projektu EVOMECH przestrzegają, że kolejne diety mogą doprowadzić do przyrostu wagi, gdyż mózg postrzega je jako krótkie głodówki i nakłania organizm do zwiększenia tkanki tłuszczowej na wypadek przyszłych niedoborów żywności.
Przyjmując podejście ilościowe do badania układu immunologicznego, finansowani ze środków UE naukowcy otworzyli drogę do gruntowniejszego poznania zachowania komórek T.
Nowe badania wspomagane z budżetu dofinansowanego ze środków UE projektu TRIFORC pokazały, że zmiana kodu genetycznego jednego aminokwasu w roślinie inicjuje proces wytwarzania nowego produktu naturalnego, który mógłby zostać wykorzystany na wiele sposobów, w tym do podnoszenia odporności.
Przychylenie się do woli młodej Brytyjki, by poddać jej ciało krioprezerwacji, aby mogła zostać przywrócona do życia w przyszłości, kiedy będzie już dostępny lek na raka stało się zarzewiem ożywionej debaty wewnątrz społeczności naukowej, jak i poza nią, zarówno nad wykonalnością mrożenia kriogenicznego, jak i kwestiami etycznymi związanymi z procedurą. Ponownie powróciło liczące sobie już całe wieki pytanie, które definiuje konflikt między współczesnymi dyscyplinami naukowymi a etyką: Nawet jeżeli moglibyśmy coś zrobić, czy powinniśmy?
Finansowani ze środków UE naukowcy odkryli, że zegar biologiczny psuje się, kiedy światło i temperatura nie są zsynchronizowane, co wpływa na poziom aktywności.
Naukowcy pracujący w USA opublikowali artykuł opisujący szczegółowo ich odkrycia, wedle których ryzyko zachorowania z powodu nowego szczepu grypy co najmniej częściowo determinuje pierwszy szczep, z jakim dana osoba miała kontakt w dzieciństwie.
Naukowcy z USA i Argentyny przestudiowali skamieniałe liście i opracowali nową teorię wyjaśniającą, dlaczego półkula południowa szybciej doszła do siebie po uderzeniu asteroidy, które 66 milionów lat temu unicestwiło dinozaury.
Niecały tydzień pozostał do dnia, w którym amerykańscy wyborcy będą wybierać między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem w najważniejszych zapewne dla tego pokolenia wyborach prezydenckich w USA. Naukowcy i psychologowie rzucają światło na podstawowe czynniki, jakie kierują indywidualnymi decyzjami, by zagłosować na danego kandydata lub partię, a nie na innego.
Nowa teoria dotycząca tego, jak mózg przyswaja matematykę na poziomie podstawowym może zmienić podejścia do identyfikowania uczniów z trudnościami w uczeniu się matematyki i do nauczania tego przedmiotu.
Nad każdym jeziorem lub sadzawką można obserwować ewolucyjny cud tych wyjątkowych owadów, które bez problemu biegają po wodzie tak, jak po stałym lądzie. W ramach unijnego projektu naukowcy z uczelni ENS de Lyon badają cechy genetyczne odpowiadające za tę zdolność.
Japońscy naukowcy jako pierwsi wyhodowali sztuczne komórki jajowe uzyskane z komórek macierzystych i wykorzystali je to stworzenia żywych myszy w procesie, który może potencjalnie pewnego dnia także zostać zastosowany w przypadku ludzi.
Badanie reakcji żywych organizmów na zmianę klimatu jest bardzo istotne w obliczu obecnie zachodzących i prawdopodobnie nieodwracalnych zjawisk. W przeciwieństwie do innych gatunków, którym naukowcy poświęcili dużo uwagi, wiedza na temat owadów jest znikoma. Zespół finansowanego ze środków UE projektu starał się wypełnić tę lukę w wiedzy poprzez badanie szczególnych cech owadów.
Wraz z nadejściem Halloween świat anglojęzyczny został opanowany przez falę „przerażających klaunów”, która najpierw zalała Stany Zjednoczone, a teraz dociera do Zjednoczonego Królestwa, Kanady i Australii. Większość z nich to przebrani żartownisie, ale cierpienie i lęk ofiar są naprawdę realne. Wskutek tego wzrosło zainteresowanie tym, jakie są naukowe i psychologiczne przyczyny wywoływania przez klauny przerażenia u tak wielu osób.
W ramach nowych badań, które uzyskały wsparcie finansowanych ze środków UE projektów STILTS i NEUROFAST, odkryto, że osoby będące nosicielami wariantów określonego genu wykazują podwyższoną preferencję dla żywności z wysoką zawartością tłuszczu i obniżoną – dla słodkiej.
W nowym artykule, naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, Zjednoczone Królestwo, i członkowie zespołu pracującego nad finansowanym ze środków UE projektem RAMP, wykazali, że memrystory mogą wspomóc opracowywanie bardziej precyzyjnych i przystępnych medycznych wyrobów neuroprotetycznych i bioelektrycznych.
Zrozumienie, w jaki sposób w naszych mózgach zachodzi "wewnętrzna ewolucja" — oraz jak pomaga nam ona przystosowywać się i uczyć skomplikowanych umiejętności, takich jak posługiwanie się językiem — może pewnego dnia doprowadzić do powstania bardziej inteligentnych robotów.
Dnia 31 sierpnia w słynnym wraku z Andikitiry odkryto ludzkie kości, dzięki czemu naukowcy mają szansę zbadać DNA ofiary katastrofy morskiej z I w. p.n.e.
Badanie współfinansowane w ramach unijnego projektu EXPEER dowodzi, że rośliny w coraz większym stopniu przystosowują się do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze, co może mieć istotne implikacje dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony przyrody.
Obecny brak skutecznej terapii przeciw pląsawicy Huntingtona (HD) pozostawia jedną na 10 000 osób z utrudniającymi życie problemami psychicznymi, ruchowymi, komunikacyjnymi i tymi związanymi z odżywianiem się. Unijne konsorcjum jest przekonane, że znalazło długo poszukiwany lek i jest coraz bliżej pierwszych badań przedklinicznych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności