W irlandzkich szkołach średnich zainstalowane zostaną teleskopy radiowe umożliwiające uczniom i nauczycielom obserwację biegunów Jowisza.
Nowe badania ujawniają, że na Plutonie znajdują się wydmy lodowe, co sugeruje, że planeta ma cechy upodabniające ją do Ziemi.
Stephen Hawking na krótko przed śmiercią zostawił nam swój testament – ostatni artykuł poświęcony teorii opracowanej we współpracy z fizykiem Thomasem Hertogiem, a dotyczącej problemu istnienia wielu nieskończonych wszechświatów.
Autorzy pewnego artykułu naukowego twierdzą, że owe cudownie inteligentne zwierzęta morskie to kosmici sprowadzani na Ziemię przez meteory.
NASA ogłasza plany wysłania helikoptera na Czerwoną Planetę podczas kolejnej misji łazika.
Sonda kosmiczna dostarcza fascynujących informacji o wnętrzu największej planety naszego układu słonecznego.
Drukowanie 3D może bardzo pomóc w eksploracji Księżyca. Ponieważ ciężar to jedno z największych ograniczeń w podróżach kosmicznych, możliwość wznoszenia konstrukcji na miejscu z wykorzystaniem materiału księżycowego oraz energii słonecznej może przybliżyć o krok kolonizację Księżyca.
Badania wsparte z budżetu projektu DELICAT wykazały, jak można znacznie szybciej i skuteczniej wykrywać turbulencje za pomocą danych, które już są rutynowo przesyłane przez samoloty komercyjne.

W gęstym strumieniu nieposiadających masy neutrin emitowanym z implozyjnych supernowych cząstki te wzajemnie zaburzają swój ruch, w wyniku czego powstają zbiorcze efekty oscylacyjne. Dopiero niedawno dostrzeżono znaczenie tych nieliniowych zjawisk i zaczęto je badać.

W czasach cięć budżetowych satelity ważące zaledwie kilka kilogramów mogłyby stać się cennym narzędziem do eksploracji kosmosu. Aby przybliżyć opinii publicznej nanosatelity do badań przestrzeni kosmicznej, w ramach finansowanego przez UE projektu starano się ustanowić pewną bazę technologii, infrastruktury i zasobów ludzkich.

Nowo narodzone gwiazdy otaczają dyski protoplanetarne, wirujące plazmy, które mogą stanowić jądro powstającego układu słonecznego. Naukowcy finansowani ze środków UE zbadali nieuporządkowany ruch gazów składowych, aby zrozumieć, w jaki sposób dokonują tej transformacji.

Choć nocne niebo wydaje nam się nieruchome, wszechświat obserwowany w wysokich energiach aż kipi od aktywności. Badacze z UE opracowali narzędzia do analizy intrygującego zachowania wielu źródeł promieniowania gamma.

Dane geoprzestrzenne gromadzone są przy pomocy boi umieszczonych w oceanach, a także lądowych stacji środowiskowych i satelitów znajdujących się na orbicie ziemskiej. Naukowcy starali się wspólnym wysiłkiem ułatwić korzystanie z ogromnych ilości tych danych.

Unijne konsorcjum zaproponowało innowacyjne ramy na rzecz zrównoważonego otwartego dostępu do danych in situ, których będą potrzebowały usługi Copernicus w przyszłej fazie operacyjnej.

Naukowcy finansowani ze środków UE zestawili wyniki zaawansowanych symulacji liczbowych z danymi obserwacyjnymi w ramach prób zwiększenia ich zdolności do wykrywania fal grawitacyjnych emitowanych przez łączące się podwójne czarne dziury.

Fizykom z UE udało się uzyskać wgląd we wnętrze gwiazd neutronowych poprzez połączenie obserwacji z obliczeniami teoretycznymi. Próbowali w ten sposób określić naturę materii w tych ultragęstych gwiezdnych zwłokach.

Gromady galaktyk są prawdopodobnie największymi obiektami ograniczonymi grawitacyjnie we wszechświecie. Astrofizycy wspierani ze środków UE zajęli się badaniem dostępnych danych obserwacyjnych, aby potwierdzić teorie ich ewolucji w kosmicznym czasie.

W całym Układzie Słonecznym odkrywamy lód — od Merkurego, planety leżącej najbliżej Słońca, aż po najbardziej oddalone skorupy komet w obłoku Oorta. Finansowani ze środków UE naukowcy zbadali niektóre z miejsc występowania lodu, aby określić sposób formowania się systemów planetarnych.

Duża asteroida może uderzyć w dowolnym miejscu na Ziemi, toteż prace nad zapobieganiem takim uderzeniom powinny angażować jak najwięcej państw. Jeden z projektów finansowanych przez UE stanowił ważny krok w tym kierunku.

Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczął współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w zakresie pomiarów zanieczyszczeń satelitów. Realizacja projektu rozpocznie się w grudniu 2015 r. i potrwa 6 miesięcy.

Masywne gwiazdy odgrywają kluczową rolę w ewolucji obłoków molekularnych i galaktyk oraz reakcjach chemicznych w ich obrębie. Naukowcy z UE uzyskali pełen obraz powstawania masywnych gwiazd, od początkowej fazy spoczynkowej.

Badacze otrzymujący dofinansowanie ze środków UE opracowali nowoczesną technologię, dzięki której Europa stanie się niezależna od amerykańskich przyrządów do pracy w regionie submilimetrowym widma elektromagnetycznego.

Wokół Ziemi orbitują tysiące niewielkich odpadów kosmicznych stanowiących zagrożenie dla satelitów. W ramach finansowanego ze środków UE projektu podjęto się usunięcia odpadów przy pomocy laserów znajdujących się na Ziemi.

W celu umożliwienia mikrosatelitom udziału w misjach podobnych do większych statków kosmicznych badane są nieustannie nowe pomysły. Finansowani przez UE naukowcy pracowali nad eksperymentalną postacią napędu, mając na celu pokonanie ograniczeń dotyczących masy i mocy.

Zespół UE opracował dwa różne przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) na potrzeby komunikacji satelitarnej. Wysokosprawne urządzenia małej mocy wykraczają poza obecny stan wiedzy i pomagają ustanowić europejską niezależność w sektorze.