
Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale systemy i technologie kosmiczne stanowią istotny element naszego codziennego życia. Od telekomunikacji po telewizję, od prognozowania pogody po światowe systemy finansowe: poprawne funkcjonowanie większości usług, które w nowoczesnym świecie uznajemy za oczywiste, jest uzależniona od przestrzeni kosmicznej.

Spotkanie z ET może nastąpić znacznie szybciej niż nam się wydaje. Naukowcy ujawnili, że na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, mogą występować duże zasoby wody, co oznacza, że możemy zbliżać się do odkrycia życia pozaziemskiego w naszym Układzie Słonecznym.

Ocena zdatności Marsa do zamieszkania i odnalezienie tam życia, jeżeli jakiekolwiek istniało, zależy od poznania jego środowiska. W kopalni potażu w północno-wschodniej Anglii panuje środowisko zbliżone do tego na powierzchni Marsa, dzięki czemu miejsce to może posłużyć za stanowisko testowe technologii do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie.

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie od zawsze rozpala wyobraźnię człowieka. Im więcej się dowiadujemy, tym mniej prawdopodobnym wydaje się, aby Ziemia była odosobnionym cudem zamieszkanym przez żywe organizmy wśród galaktyk pozbawionych życia planet. Wielu wybitnych naukowców jest przekonanych, że znalezienie życia we wszechświecie to jedynie kwestia czasu. Aczkolwiek mniej pewne jest, w jaki dokładnie sposób napotkamy naszych intergalaktycznych sąsiadów oraz czy będą to ledwie kilkukomórkowe czy też w pełni rozwinięte organizmy przypominające ET.

Dlaczego w kosmosie jest więcej mężczyzn niż kobiet? Odpowiedź może nie być tak prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Według wykorzystywanych przez NASA modeli fizjologicznych, próg akceptowalnego promieniowania kosmicznego w przypadku astronautek jest niższy niż u astronautów, co oznacza, że ich możliwości eksploracji kosmosu są bardziej ograniczone.