Kosmos

W celu umożliwienia mikrosatelitom udziału w misjach podobnych do większych statków kosmicznych badane są nieustannie nowe pomysły. Finansowani przez UE naukowcy pracowali nad eksperymentalną postacią napędu, mając na celu pokonanie ograniczeń dotyczących masy i mocy.
Zespół UE opracował dwa różne przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) na potrzeby komunikacji satelitarnej. Wysokosprawne urządzenia małej mocy wykraczają poza obecny stan wiedzy i pomagają ustanowić europejską niezależność w sektorze.
Systemy w przestrzeni kosmicznej stały się niezbędne dla usług o krytycznym znaczeniu dla gospodarki Europy, w tym bezpieczeństwa. Inicjatywa finansowana ze środków UE ułatwiła dialog między głównymi interesariuszami, obserwującymi przestrzeń kosmiczną pod kątem obiektów mogących zaszkodzić infrastrukturze na orbicie.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią podstawę europejskiej gospodarki oraz potencjalne źródło jej wzrostu. Celem unijnej inicjatywy jest wykazanie, że MŚP mogą także odgrywać ważną rolę w sektorze technologii kosmicznych.
Obserwacje dowodzą, że wszechświat przeszedł przez fazę przyspieszonej ekspansji na wczesnym etapie swojego rozwoju. Jednak do niedawna przewidywania teorii sugerowanych przez grawitację kwantową w kontekście tej epoki inflacji nie zgadzały się z pomiarami mikrofalowego promieniowania tła.
Zrozumienie fizyki ciemnej materii i energii jest jednym z głównych zadań współczesnej kosmologii. Nowe zaawansowane symulacje ewolucji wszechświata będą odgrywać ważną rolę w tych badaniach.
Gwiazdy neutronowe i czarne dziury to wyjątkowe laboratoria, umożliwiające badanie materii w najbardziej ekstremalnych warunkach. Aby lepiej zrozumieć ich właściwości, astrofizycy z UE analizowali obserwacje prowadzone na wielu długościach fal przy pomocy podstawowych teorii fizycznych, w warunkach niedających się odtworzyć w eksperymentach na Ziemi.
Układ krwionośny działa w oparciu o złożoną synergię mechanizmów kontrolnych utrzymujących ciśnienie krwi i perfuzję mózgową, jednakże ulega on zakłóceniom podczas powrotu astronautów z przestrzeni kosmicznej. Nowatorskie badania tych mechanizmów pozwolą temu zapobiegać.
Co jakiś czas olbrzymie pęcherze namagnesowanego gazu odrywają się od Słońca, co może być przyczyną burzy geomagnetycznych, gdy promieniowanie dotrze do Ziemi. Naukowcy z UE przyjrzeli się liniom pól magnetycznych w atmosferze Słońca, aby ustalić, w jaki sposób są one wyrzucane z gwiazdy.
Słońce osiągnęło szczytowy moment swojego 11-letniego cyklu aktywności, a naukowcy są gotowi na wydarzenia z tymi związane. Dzięki dokładnym badaniom naszej gwiazdy, uczeni mogą lepiej zrozumieć, a także potencjalnie przewidywać, rozbłyski słoneczne, które wyrzucają ogromne ilości niebezpiecznych energetycznych cząstek w kierunku Ziemi.
Czarne dziury, gwiazdy neutronowe i nowe klasyczne to niektóre z obiektów we wszechświecie, które emitują promieniowanie gamma, jedno z najsilniejszych rodzajów promieniowania. Naukowcy z UE odpowiedzieli na część pytań z tej dziedziny, na przykład dotyczących tego, co wytwarza tak dużą ilość energii.
Jedna z inicjatyw finansowanych przez UE połączyła europejskie instytuty badawcze, infrastruktury (teleskopy) i repozytoria danych, aby pomóc społeczności badaczy fizyki Słońca w przygotowaniu się na uruchomienie Europejskiego Teleskopu Słonecznego (EST).
Powstanie pierwszego pokolenia galaktyk oznaczało zmierzch wieków ciemnych w naszym wszechświecie oraz początek ery rejonizacji. Tajemnica nadejścia tej nowej ery została rozwikłana przez finansowanych ze środków UE naukowców, za sprawą przeprowadzenia największych w historii symulacji przemiany ośrodka międzygalaktycznego ze stanu neutralnego do zjonizowanego.
Tajemnicza ciemna materia, której grawitacyjne „cienie” od dawna obserwujemy w kosmosie, być może składa się z neutralin, cząstek przewidywanych przez supersymetryczne teorie budowy materii. Oszacowania fizyków z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku sugerują, że dzięki nowej, właśnie oddawanej do użytku generacji detektorów, o istnieniu lub nieistnieniu neutralin będzie można ostatecznie rozstrzygnąć już w najbliższych dwóch latach.
Aby poznać początki Ziemi i życia we wszechświecie, europejscy naukowcy badali powstawanie i ewolucję planet, w tym materiału krążącego wokół gwiazd, w którym powstają planety.
Na najbliższe dziesięciolecie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaplanowała nowe misje teleskopów rentgenowskich i dalekiej podczerwieni, wyposażonych w duże zestawy detektorów o wysokiej czułości. Jeden z unijnych projektów miał na celu przyspieszenie tych prac poprzez rozwiązanie problemu ograniczonej dostępności mocy w niskich temperaturach.
Naukowcy korzystający z dofinansowania UE poczynili znaczne postępy w tworzeniu przenośnych zegarów optycznych o niestabilności częstotliwości poniżej 1x10-16 i niedokładności ułamkowej poniżej 5x10-17. Parametry ich pracy będą ulepszane i docelowo powinny o dwa rzędy wielkości przekraczać możliwości najstabilniejszych i najdokładniejszych współczesnych zegarów mikrofalowych.
Unijny projekt zaangażował instytucje europejskie i międzynarodowe, aby umożliwić astronomom prowadzenie badań na najnowocześniejszych teleskopach optycznych i podczerwonych.
Choć agencje kosmiczne planują już w nieodległej przyszłości zrealizować misję załogową na Marsa, wciąż nie usunięto jednej z najpoważniejszych barier dla załogowych badań dalekiego kosmosu, jaką stanowi narażenie załogi na promieniowanie jonizujące. Finansowany z 7PR UE projekt SR2S zajął się stworzeniem niezbędnych narzędzi ograniczających wpływ promieniowania. Partnerzy projektu planują i rozwijają osłonę magnetyczną, która pozwoli w przyszłości chronić astronautów podczas takich misji.
Jedno z pytań, na które astronomowie wciąż szukają odpowiedzi, brzmi: kiedy w historii wszechświata nastąpiły narodziny gwiazd w galaktykach. Choć pomiar tempa powstawania gwiazd (SFR) stanowi ogromne wyzwanie nawet w naszej rodzimej galaktyce, daje możliwość przetestowania hipotez dotyczących wzrostu i ewolucji galaktyk.
Statki kosmiczne przewożą na pokładzie potężne ilości oprzyrządowania, które wymaga zasilania energią elektryczną. Naukowcy pracują nad nowatorską formą energii jądrowej do konwersji ciepła w elektryczność bez udziału elementów ruchomych.
Dostarczanie światła i ciepła to nie jedyne funkcje, jakie pełni Słońce. Naukowcy znacznie dogłębniej poznali zjawisko potężnych rozbłysków promieniowania słonecznego, które oddziałują na atmosferę ziemską, na jej mieszkańców i stosowane przez nas urządzenia.
Wykorzystując ciągły strumień danych napływających z misji teleskopu Keplera prowadzonej przez NASA oraz z nowoczesnej aparatury naziemnej, finansowany ze środków UE zespół astronomów poszerza wiedzę na temat małych planet w naszej galaktyce.
W nieodległej przyszłości ludzi mogą zacząć mieszkać i pracować na Marsie lub innych niegościnnych ciałach niebieskich. Wiele środowisk na Ziemi jest równie nieprzyjaznych ja te znajdujące się na innych planetach. Zespół naukowców wspieranych ze środków UE opracowuje projekt kosmicznego domu, który pozwoli przetrwać astronautom zarówno w warunkach panujących na Ziemi, jak i pozaziemskich.
Pomimo wielu załogowych i bezzałogowych misji środowiska planet w naszym układzie słonecznym są w dużej mierze nadal niezbadane. Rozpoczynając od najbardziej dostępnej planety, Marsa, finansowani przez UE naukowcy gromadzą aktualnie wszystkie zebrane dotąd dane w celu utworzenia wysoko realistycznych obrazów powierzchniowych 3D.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności