Ryby posiadają fizjologiczne i behawioralne mechanizmy radzenia sobie ze stresem. Europejscy biolodzy przyjęli nowatorskie podejście zintegrowane, by zbadać, w jaki sposób trzy gatunki ryb hodowlanych reagują na różne praktyki hodowli pod względem dobrostanu i stresu.
Naukowcy z UE prowadzą próby i badania genetyczne na wielką skalę w poszukiwaniu odmian jęczmienia i pszenicy, które przynosiłyby wysokie plony, pozostając jednocześnie przyjazne dla środowiska.
Nowatorskie, energooszczędne urządzenia do wytwarzania lodu na pokładzie jednostek rybackich zapewnią świeżość ryb, jednocześnie wspomagając europejskie rybołówstwo.
Badania w skali nano interakcji między kluczowymi grzybami glebowymi i węglem stanowią kolejny krok w kierunku rolnictwa zrównoważonego.
Naukowcy rozpatrują owady jako tanie i przyjazne środowisku źródło białka do wykorzystania w żywieniu zwierząt i ludzi, będące alternatywą w stosunku do obecnie używanego białka roślinnego i rybiego.
Naukowcy opracowali przewodnik przedstawiający różne podejścia do osiągnięcia zrównoważonego rolnictwa w Europie
Jeden z unijnych projektów badawczych zajął się mikroorganizmami naturalnych gleb z górskich regionów Andów dla zwiększenia produktywności upraw ziemniaków społeczności wiejskich w Andach.
Badacze z UE opracowują narzędzia do sekwencjonowania całego genomu, które mogą zostać wykorzystane do zarządzania i ochrony różnorodności genetycznej inwentarza żywego.
Dzięki międzynarodowej współpracy poczyniono znaczące postępy w kierunku stworzenia dostępnej na rynku szczepionki przeciwko nicieniowi Haemonchus contortus, jednemu z najbardziej patogennych pasożytów przeżuwaczy. Jeśli zostanie wprowadzona do sprzedaży, będzie pierwszą szczepionką przeciwko nicieniom zarażającym inwentarz żywy i człowieka od ponad pół wieku.
Europejscy konsumenci mogą już wkrótce skorzystać ze zdrowszych, lepszych jakościowo suszonych produktów mięsnych o zmniejszonej zawartości soli dzięki innowacyjnemu procesowi solenia.
Szeroka sieć badaczy, decydentów i organizacji powiększyła się o nowych partnerów i zwiększyła wsparcie dla europejskich badań w dziedzinie zdrowia roślin.
Wyspy, z ich wyraźnie wyodrębnionymi granicami, pełnią rolę naturalnych laboratoriów umożliwiających badanie ewolucji, biogeografii i ekologii. W regionie Indo-Pacyfiku występuje największe zagęszczenie wysp i archipelagów na Ziemi, dzięki czemu są idealnym miejscem do prowadzenia badań z tych dziedzin.
Co roku gospodarstwa z branży akwakultury i rybołówstwa ponoszą znaczne straty w wyniku szkodliwych zakwitów glonów (HAB) mających toksyczny wpływ na skorupiaki i będących jedną z głównych przyczyn śmiertelności ryb.
W ostatnich latach inwazyjne gatunki roślin zwiększyły w sposób istotny swój zasięg, wywierając znaczący wpływ na nowe siedliska, działalność człowieka oraz zdrowie, a także powodując duże straty ekonomiczne w rolnictwie i leśnictwie. W ramach unijnego projektu problem gatunków inwazyjnych zostanie podjęty poprzez utworzenie międzynarodowej grupy specjalistów w dziedzinie inwazji biologicznych.
Naukowcy i sektor spożywczy nieustannie poszukują sposobów na poprawę jakości żywności. W ramach unijnego projektu badane są różne metody wytwarzania zdrowszych produktów spożywczych.
Strony zainteresowane technologią chłodzenia podjęły współpracę, aby zbadać i opracować nowe technologie na rzecz efektywniejszego wykorzystania energii i przechowywania żywności.
Obecnie ponad 80 milionów Europejczyków jest zagrożonych ubóstwem, w związku z czym ta część społeczeństwa jest bardziej narażona na choroby wynikające ze złego odżywiania. Badacze otrzymujący środki z UE pracowali nad utworzeniem innowacyjnych produktów żywnościowych, które umożliwią prawidłowe odżywianie w niskiej cenie.
Naukowcy badają możliwość wykorzystania zachowań zabawowych świń jako metody pomiaru ogólnego dobrobytu inwentarza żywego.
Każdy z nas zapewne ma swoją ulubioną zupę, której smak i zapach przywołuje wspomnienia o rodzinnym domu. Niektórych smaków nie sposób odtworzyć, ale warto sprawić, aby zupy często gościły na naszych stołach. Świetnie sprawdzą się zarówno jako pierwsze danie obiadu, jak i podwieczorek. Ponadto może je jeść każdy – i mały, i duży. Wyśmienicie smakują zwłaszcza teraz, kiedy piękna, złota jesień niesie ze sobą coraz chłodniejsze dni. Ciepła zupa nie tylko rozgrzewa, ale także dostarcza płynów i cennych składników odżywczych.
Konsorcjum badawcze przyjrzało się kilku gatunkom wodorostów, które mogłyby posłużyć za zamienniki soli w żywności przetworzonej.
Unijny projekt pomaga zwiększyć potencjał badawczy, zmodernizować infrastrukturę i poprawić ochronę praw własności intelektualnej w jednym ze wschodnioeuropejskim ośrodków doskonałości w dziedzinie akwakultury.
Innowacyjna technologia, umożliwiająca hodowcom monitorowanie stanu zdrowia i wzrostu zwierząt, może już wkrótce pomóc w zaspokojeniu rosnącego popytu na mięso wieprzowe.
Naukowcy badają szereg półnaturalnych siedlisk położonych w pobliżu ziem uprawnych, aby określić ich wkład w produktywność rolnictwa oraz ustalić, jak najskuteczniej wykorzystać ich usługi.
Uczestnicy unijnego projektu prowadzą działania potrzebne do budowy europejskiej sieci badań w dziedzinie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) z pożytkiem dla zdrowia, środowiska i społeczeństwa.
Badacze z UE opracowali zaawansowany system opakowania żywności, który zmniejsza ilość odpadków i zanieczyszczenia, a także ogranicza przyszłe koszty środowiskowe związane z materiałami opakowaniowymi.