Według danych szacunkowych jedna trzecia produktów spożywczych na świecie nie jest konsumowana. Inicjatywa UE ma na celu ograniczenie odpadów spożywczych o połowę do roku 2020.
Suszenie żywności wrażliwej na temperaturę w sposób zapewniający wysoką jakość produktów jest zadaniem trudnym. W ramach jednej z inicjatyw UE opracowano nowatorską metodę suszenia żywności, która pozwala skrócić czas suszenia i zmniejszyć pobór energii.
Choroby zwierzęce mogą powodować poważne szkody społeczne, gospodarcze i środowiskowe, a w przypadku chorób odzwierzęcych, zagrażać zdrowiu ludzkiemu. Środki unijne pomogły stworzeniu globalnego strategicznego sojuszu na rzecz poprawy koordynacji badań nad tymi chorobami.
Konserwacja żywności może powodować obniżenie jej jakości i wartości odżywczej. W ramach unijnego projektu opracowano nowe techniki konserwacji, które wydłużają okres przydatności do spożycia bez pogarszania jakości i świeżości różnych produktów spożywczych.
Uczestnicy międzynarodowego projektu badawczego gromadzą dane dotyczące stresu środowiskowego u roślin uprawnych, aby pomóc hodowcom w tworzeniu lepszych kultywarów.
Biolodzy z UE badali wpływ składników warzywnych w regulacji spożycia pokarmu przez ryby hodowlane
Szesnastu partnerów z europejskich i południowoamerykańskich instytutów badawczych i przedsiębiorstw bada przyjazne dla środowiska sposoby na stworzenie nowych bioproduktów z produktów ubocznych przetwórstwa owoców i warzyw.
Grzyby pasożytnicze, które niszczą rośliny spożywcze, takie jak pszenica, mają poważny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Patolodzy roślin zbadali interakcje między patogennym grzybem a jego pszenicznym żywicielem, aby usprawnić reakcję obronną żywiciela.
Skuteczne innowacje technologiczne uzyskane dzięki współpracy z branżą rybołówstwa pomogą chronić ekosystemy bentosowe i umocnią europejską gospodarkę w tym sektorze.
W finansowanym przez UE projekcie zbadano, w jaki sposób cechy roślin i gleby mogą wpływać na produktywność mieszanych zbiorowisk roślin strączkowych i niestrączkowych.
Uczestnicy projektu RESFOOD szukają sposobów na uczynienie produkcji, mycia i przetwórstwa żywności bardziej efektywnym w zakresie zużycia wody, energii i zasobów.
Zdrowa żywność o dowiedzionych właściwościach pozwalających ograniczyć masę ciała i występowanie otyłości ma wysoką wartość rynkową. Podczas europejskiego badania tworzone są takie suplementy diety ze składnikami z ziarna łubinu wąskolistnego (Lupinus angustifolius).
Naukowcy znaleźli sposoby promocji takiego wykorzystania użytków zielonych w gospodarstwach rolnych UE, które zapewniają poprawę wydajności systemów produkcji przeżuwaczy i lepsze usługi ekosystemowe.
W miarę zwiększania się liczby ludności na świecie, produkowanie zdrowej żywności staje się coraz trudniejsze. W ramach projektu finansowanego ze środków UE opracowano nową geografię zrównoważonej produkcji żywności.
Badanie krótko- i długoterminowych skutków spożywania produktów o niskiej zawartości tłuszczu dała zaskakujące wyniki.
Dwa zaproszenia do realizacji badań zaowocowały realizacją 14 projektów na temat promowania rynków żywności ekologicznej i systemów rolnych, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Rocznie przemysł przetwórstwa owoców i zbóż w Europie i Indiach generuje miliony ton produktów ubocznych, które są głównie utylizowane jako odpady. Przekształcanie takich produktów ubocznych w składniki produktów spożywczych i nowe produkty może pomóc w zwiększeniu zysków i zrównoważonego rozwoju.
Naukowcy badają niespotykane zachowanie reprodukcyjne amazońskiego ptaka z rodziny bławatnikowatych Lipaugus vociferans jako fundament badań w dziedzinie ochrony środowiska.
W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy CORALFISH opracowywano narzędzia i metody umożliwiające stosowanie opartego na ekosystemie zarządzania zasobami na głębokich morzach. W tym celu przeprowadzono szczegółowe badanie interakcji między koralowcami zimnowodnymi (delikatnym ekosystemem morskim), głębokomorskimi rybami oraz rybołówstwem na morzach europejskich.
Słodkie sorgo posiada wiele zalet, których brakuje innym roślinom uprawnym w kontekście produkcji cukru na biopaliwa. Duże międzynarodowe konsorcjum opracowało nowe hybrydy, modele upraw i analizy zrównoważenia w celu wsparcia eksploatacji upraw w rozlicznych środowiskach.
Drugą transzę finansowania UE przyznano, aby skonsolidować postępy, jakie osiągnięto w ramach inicjatywy poświęconej badaniom na rzecz rozwoju w dziedzinie rolnictwa.
Gatunki inwazyjne stanowią poważne zagrożenia dla ochrony bioróżnorodności i funkcji ekosystemów. Dlatego też zrozumienie ich roli oraz czynników abiotycznych mogących wpływać na ich rozprzestrzenianie się jest niezwykle ważne.
Naukowcy podjęli się udoskonalenia składu pokarmu dla ryb oraz metody karmienia, by zwiększyć opłacalność europejskiej produkcji labraksa. Prace obejmowały zrozumienie potrzeb ryby tego gatunku, zgodnie z etapami życia i warunkami środowiskowymi i fizjologicznymi.
Konopie siewne, tradycyjnie hodowane ze względu na włókna, nasiona i związki psychoaktywne, cieszą się ponownie rosnącym zainteresowaniem w kontekście produkcji innowacyjnych biomateriałów.
W oceanach znajduje się ogromna liczba różnych organizmów, stanowiących potencjalny surowiec dla nowych pożytecznych produktów. Często nie są one jednak wykorzystywane na masową skalę, ponieważ nie można ich pozyskiwać z natury w odpowiednich ilościach.