Nauki społeczne (archiwalne artykuły)

Source
Zespół badaczy UE wypracował nowe spojrzenie na historię i przyszłość regionów nadbrzeżnych. Badano okres od późnej epoki kamienia do wczesnej epoki brązu, opracowując przy tym narzędzia do oceny nadbrzeżnych stanowisk archeologicznych i zarządzania nimi.
Dzięki pewnej unijnej inicjatywie Europa może wkrótce stać się liderem zrównoważonego rozwoju wspomagającego globalizację.
Kraje rozwinięte wydają coraz więcej na świadczenia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Naukowcy z UE przeanalizowali różne innowacyjne polityki w zakresie ubezpieczenia społecznego i korzyści, jakie przynoszą one dobrobytowi, aby znaleźć sposób na ich udoskonalenie lub też, co byłoby jeszcze bardziej pożądane, znaleźć skuteczniejsze rozwiązania alternatywne.
Umocnienie relacji badawczych między Europą a południowo-wschodnią Azją pomoże obu tym regionom skorzystać z technologii i rozwiązań związanych ze zmianą klimatu i wydajnością zasobów.
Nowe badanie pozwoli lepiej poznać okoliczności, w jakich ludzie najczęściej dopuszczają się naruszeń zasad etycznych we współpracy z innymi.
Co skłania uczelnie wyższe do tworzenia identyfikacji wizualnej i jakie są tego skutki? Znalezienia odpowiedzi na to pytanie podjęli się uczestnicy pewnego pionierskiego badania.
W ramach jednej z inicjatyw unijnych podjęto badania pojawiania się i ewoluowania prehistorycznych technik produkcji narzędzi.
Dwa nowe narzędzia umożliwiające analizę adresów sieci Web powinny pomóc w ochronie użytkowników internetu przed atakami i oszustwami.
Naukowcy z UE badali utajone nakazy (ukryte czynniki w strukturze społecznej grup), które napędzają dynamikę mieszkaniową w miastach, przyglądając się w szczególności zachowaniom grupowym oraz indywidualnym w zakresie mieszkalnictwa. Owocem prac są informacje na temat skutków mieszkalnictwa prywatnego i spółdzielczego.
Uczestnicy interdyscyplinarnego badania poszukują innowacyjnego sposobu zrozumienia moralności w polityce.
Kompulsywność, czyli niekontrolowany, powtarzający się przymus wykonania danej czynności, to grupa zaburzeń dotykających około 10% dzieci i nastolatków. Finansowani przez UE naukowcy badali mechanizmy tych zaburzeń, aby znaleźć odpowiednie środki terapeutyczne.
Zmiany klimatu zagrażają wielu obszarom na całym świecie, w tym również dziedzictwu kulturowemu. Muzea, sztukę i zabytki, które stanowią o tożsamości Europy, należy chronić poprzez łagodzenie skutków zmieniającego się klimatu.
Jednym z obszarów tematycznych siódmego programu ramowego (7PR) jest "Nauka w społeczeństwie" (SiS), jednak szeroki zakres tego tematu w połączeniu z dużą różnorodnością zaangażowanych stron stwarza złożone wymagania względem krajowych punktów kontaktowych (KPK). Działania KPK muszą uwzględniać różnorodne polityki i dokumenty programowe dotyczące programu SiS, jego tematów i obszarów badań, jak również reguły i przepisy samego 7PR.
Dzięki dofinansowaniu UE przeprowadzono badania rzucające nowe światło na rolę mitologii klasycznej w uprzedmiotowieniu pożądania w poezji późnorenesansowej i barokowej. Prace dotyczyły przede wszystkim tekstów hiszpańskich i włoskich, ale analizowano też literaturę angielską, francuską, niemiecką i skandynawską.
Technika włączona do amerykańskich i europejskich systemów opieki zdrowotnej, medytacja mindfulness, wzmacnia koncentrację i monitorowanie metakognitywne. Finansowani przez UE badacze pracowali nad rozszyfrowaniem biorących w tym udział mechanizmów neurobiologicznych.
Ofiary odgrywają ważną rolę w innowacyjnym podejściu do walki z przestępczością, które ma na celu zwiększenie świadomości na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Badanie braku snu utraty u młodzieży pomaga poczynić wiele ważnych ustaleń na temat przyczyn i skutków zjawiska w odniesieniu do sprawności poznawczej, zachowania, regulacji i rozwoju emocjonalnego.
Naukowcy z UE rozwijają opracowaną w ramach wcześniejszego projektu pompę ciepła, która ma pomóc zmniejszyć emisje w Europie. Zespół zgromadził zalecenia, przygotował testy demonstracyjne i opracował plany marketingowe, których celem jest popularyzacja urządzenia wśród konsumentów.
Kognitywistyczne podejście do religii umożliwia analizę retoryki opartej na zjawiskach nadprzyrodzonych w celu sformułowania norm moralnych. Jest to powracający temat w dyskursie literackim, intelektualnym i politycznym.
Nieprawidłowa regulacja splicingu alternatywnego (AS) jest powiązana z ludzkimi chorobami dziedzicznymi oraz, prawdopodobnie, z rakiem. Zespół projektu UE skupiał się na wyjaśnieniu powiązania pomiędzy regulacją AS i polimerazą RNA II (Pol II).
Naukowcy zbadali problematykę złożoności dynamicznej oraz to, w jaki sposób może utrudniać podejmowanie decyzji. Z tym niezwykle rozległym zagadnieniem wiąże się niezdolność wykorzystania zdolności intuicyjnych do podejmowania decyzji w złożonych środowiskach dynamicznych.
W ramach finansowanych przez UE badań zajęto się ochroną dziedzictwa kulturowego w kontekście wdrożenia postanowień Konwencji z Faro w Kosowie. Poprzez zastosowanie opracowanej metodologii zespół projektu przeanalizował rzeczywisty stosunek miejscowej ludności do tego rodzaju konwencji oraz ich ocenę.
Naukowcy opracowali model ekonomiczny umożliwiający analizowanie skutków szarej strefy w Europie oraz jej powiązań ze wzrostem gospodarczym i polityką.
Choć blisko jedna trzecia obywateli UE wynajmuje lokal od właściciela prywatnego, dotychczas istnieje bardzo niewiele przepisów, które stanowiłyby europejską normę. W ramach jednej z inicjatyw europejskich prowadzony jest przegląd krajowych przepisów lokatorskich i ich powiązań z krajowymi rynkami mieszkaniowymi.
W przeciwieństwie do terenów otwartych, niewiele uwagi poświęcono jak dotąd na ocenę europejskich zasobów energii wiatrowej na obszarach miejskich, w typowych warunkach panujących na dachach budynków. To niezwykłe rozwiązanie o dużym potencjale komercyjnym badane jest w ramach unijnej inicjatywy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności