Nauki społeczne (archiwalne artykuły)

Source
Kompulsywność, czyli niekontrolowany, powtarzający się przymus wykonania danej czynności, to grupa zaburzeń dotykających około 10% dzieci i nastolatków. Finansowani przez UE naukowcy badali mechanizmy tych zaburzeń, aby znaleźć odpowiednie środki terapeutyczne.
Zmiany klimatu zagrażają wielu obszarom na całym świecie, w tym również dziedzictwu kulturowemu. Muzea, sztukę i zabytki, które stanowią o tożsamości Europy, należy chronić poprzez łagodzenie skutków zmieniającego się klimatu.
Jednym z obszarów tematycznych siódmego programu ramowego (7PR) jest "Nauka w społeczeństwie" (SiS), jednak szeroki zakres tego tematu w połączeniu z dużą różnorodnością zaangażowanych stron stwarza złożone wymagania względem krajowych punktów kontaktowych (KPK). Działania KPK muszą uwzględniać różnorodne polityki i dokumenty programowe dotyczące programu SiS, jego tematów i obszarów badań, jak również reguły i przepisy samego 7PR.
Dzięki dofinansowaniu UE przeprowadzono badania rzucające nowe światło na rolę mitologii klasycznej w uprzedmiotowieniu pożądania w poezji późnorenesansowej i barokowej. Prace dotyczyły przede wszystkim tekstów hiszpańskich i włoskich, ale analizowano też literaturę angielską, francuską, niemiecką i skandynawską.
Technika włączona do amerykańskich i europejskich systemów opieki zdrowotnej, medytacja mindfulness, wzmacnia koncentrację i monitorowanie metakognitywne. Finansowani przez UE badacze pracowali nad rozszyfrowaniem biorących w tym udział mechanizmów neurobiologicznych.
Ofiary odgrywają ważną rolę w innowacyjnym podejściu do walki z przestępczością, które ma na celu zwiększenie świadomości na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Badanie braku snu utraty u młodzieży pomaga poczynić wiele ważnych ustaleń na temat przyczyn i skutków zjawiska w odniesieniu do sprawności poznawczej, zachowania, regulacji i rozwoju emocjonalnego.
Naukowcy z UE rozwijają opracowaną w ramach wcześniejszego projektu pompę ciepła, która ma pomóc zmniejszyć emisje w Europie. Zespół zgromadził zalecenia, przygotował testy demonstracyjne i opracował plany marketingowe, których celem jest popularyzacja urządzenia wśród konsumentów.
Kognitywistyczne podejście do religii umożliwia analizę retoryki opartej na zjawiskach nadprzyrodzonych w celu sformułowania norm moralnych. Jest to powracający temat w dyskursie literackim, intelektualnym i politycznym.
Nieprawidłowa regulacja splicingu alternatywnego (AS) jest powiązana z ludzkimi chorobami dziedzicznymi oraz, prawdopodobnie, z rakiem. Zespół projektu UE skupiał się na wyjaśnieniu powiązania pomiędzy regulacją AS i polimerazą RNA II (Pol II).
Naukowcy zbadali problematykę złożoności dynamicznej oraz to, w jaki sposób może utrudniać podejmowanie decyzji. Z tym niezwykle rozległym zagadnieniem wiąże się niezdolność wykorzystania zdolności intuicyjnych do podejmowania decyzji w złożonych środowiskach dynamicznych.
W ramach finansowanych przez UE badań zajęto się ochroną dziedzictwa kulturowego w kontekście wdrożenia postanowień Konwencji z Faro w Kosowie. Poprzez zastosowanie opracowanej metodologii zespół projektu przeanalizował rzeczywisty stosunek miejscowej ludności do tego rodzaju konwencji oraz ich ocenę.
Naukowcy opracowali model ekonomiczny umożliwiający analizowanie skutków szarej strefy w Europie oraz jej powiązań ze wzrostem gospodarczym i polityką.
Choć blisko jedna trzecia obywateli UE wynajmuje lokal od właściciela prywatnego, dotychczas istnieje bardzo niewiele przepisów, które stanowiłyby europejską normę. W ramach jednej z inicjatyw europejskich prowadzony jest przegląd krajowych przepisów lokatorskich i ich powiązań z krajowymi rynkami mieszkaniowymi.
W przeciwieństwie do terenów otwartych, niewiele uwagi poświęcono jak dotąd na ocenę europejskich zasobów energii wiatrowej na obszarach miejskich, w typowych warunkach panujących na dachach budynków. To niezwykłe rozwiązanie o dużym potencjale komercyjnym badane jest w ramach unijnej inicjatywy.
Badacze zajęli się kwestią zaangażowaniem kobiet ze środowisk muzułmańskich w życie obywatelskie i polityczne Europy, rzucając wyzwanie stereotypowym poglądom o bierności. Badania empiryczne oparto na porównaniach danych z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, aby ustalić różne tryby zaangażowania i działań badanej grupy wraz z czynnikami wspomagającymi i hamującymi.
Produkcja trawy darniowej otrzymuje ważne wsparcie dzięki zaawansowanemu technologicznie systemowi sztucznej inteligencji i obrazowania satelitarnego, który umożliwia hodowcom precyzyjne zarządzanie uprawami.
Satelity do obserwacji Ziemi (EO) dostarczają ogromnych i ciągle rosnących ilości danych z teledetekcji, ale brak jest standardowych narzędzi do ekstrakcji i analizowania tych przydatnych informacji. W ramach unijnego projektu opracowano oprogramowanie open-source, aby wypełnić tę lukę.
Naukowcy z UE pracują nad technologią druku optycznego, która umożliwi wytwarzanie nanometrowych półprzewodnikowych układów scalonych.
Nowatorski system umożliwiający ruch doskonale zabezpieczonych ciężarówek po drogach europejskich będzie oznaczać bezpieczeństwo i usprawnienie handlu na całym kontynencie.
Naukowcy opracowali nowe metody obróbki powierzchni z wykorzystaniem nanocząstek, które zapobiegają tworzeniu się lodu. Prace te pozwalają lepiej zrozumieć zjawisko oblodzenia powierzchni.
Związek między narażeniem na przemoc polityczną, a rozwojem agresji wśród dzieci zyskuje coraz większe zainteresowanie. Naukowcy zbadali powiązania w kontekście konfliktu izraelsko– palestyńskiego, który trwa nieprzerwanie od ponad trzech pokoleń.
W ramach unijnego projektu wzmocniono współpracę oraz potencjał badań nad energią w czterech regionach UE: Kraju Basków, Kornwalii, północnych Węgrzech oraz Ostrobotnii. Zrównoważona energia przyniesie korzyści środowiskowe, jak i ekonomiczne tym regionom.
Internetowe sieci społecznościowe zmieniają strukturę, zasady projektowania i przeznaczenie Internetu. Mają one potencjał modyfikowania zachowań konsumenckich i wpływania na tradycyjne branże tworzenia treści, mediów i komunikacji.
Badacze zwiększają bezpieczeństwo i zdrowie żywności opracowując biologiczne metody wykrywania komórek bakteryjnych w zakażonych produktach spożywczych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności