Nauki społeczne (archiwalne artykuły)

Source
Naukowcy, częściowo finansowani ze środków projektu unijnego NUDGE-IT, przeprowadzili szczegółowe badania, których wyniki pokazują, że osoby otyłe potrafią zasadniczo nie brać pod uwagę pór przyszłych posiłków.
Na tle rosnących obaw o otyłość i depresję wśród Europejczyków, finansowani ze środków UE naukowcy podjęli pionierskie badania nad powiązaniem wysokiego spożycia cukru z zaburzeniami nastroju.
Funkcja usług ekosystemowych to określenie korzyści, jakie odnoszą ludzie z naturalnych ekosystemów i bioróżnorodności w celu włączenia ich wartości do procesu decyzyjnego. W tym obszarze prowadzonych jest wiele prac badawczych, ale zróżnicowanie definicji i leżących u ich podstaw założeń pragmatycznych może utrudniać efektywne badania interdyscyplinarne.
Szokujące wyniki nowych badań sugerują, że liczba plemników w nasieniu mężczyzn na Zachodzie spadła o ponad połowę w latach 1973–2011, obniżając się średnio o 1,4% rocznie. Naukowcy nadal nie mają pewności co do przyczyny tego radykalnego spadku, ale utrzymują, że ich ustalenia muszą zostać poważnie potraktowane, aby podjąć działania zmierzające do rozwiązania problemu, który może doprowadzić do poważnego kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego.
Zmiana klimatu nasila niedobory wody na całym świecie, a współzależności globalnego handlu oznaczają, że jej oddziaływanie może odbić się szerokim i dalekim echem, w tym w całej Europie – przestrzegają partnerzy finansowanego ze środków UE projektu IMPREX.
Nowo wydana książka, której autorami są koordynatorka finansowanego ze środków UE projektu TRUST oraz były prezydent Iranu, omawia różne znaczenia godności w ramach szerzej zakrojonych starań o podniesienie poprzeczki etycznej w międzynarodowych badaniach naukowych.
Najnowsze analizy archeologiczne znalezisk ochry w Etiopii stanowią kontynuację wcześniejszych prac w ramach finansowanego ze środków UE projektu, którego partnerzy odkryli, że przedstawiciele gatunku homo sapiens zaczęli używać symboli wcześniej niż dotychczas przypuszczano.
Wyniki finansowanego ze środków UE projektu ALP-AIR wskazują, że obecne szacunki zanieczyszczenia tlenkiem azotu pochodzącym z ruchu ulicznego mogą być nawet czterokrotnie zaniżone.
Nowe badania, bazujące na wynikach wcześniejszego projektu finansowanego ze środków UE, zajmują się analizą wpływu wód gruntowych w Afryce Wschodniej na przetrwanie pierwszych ludzi i wskazują, że mogły być czynnikiem pobudzającym ewolucję.
Jeżeli interesuje cię potencjalny wpływ pojazdów elektrycznych na ekologiczność gospodarki oraz interoperacyjność pomiędzy ich integracją a sieciami energetycznymi, właśnie ukazała się aktualizacja księgi, która może cię zaciekawić!
W ramach badań przeprowadzonych w Finlandii przeanalizowano wyniki testów doustnego obciążenia glukozą 1970 mężczyzn i 2544 kobiet w odniesieniu do ich historii zatrudnienia w trzech poprzedzających latach. Stwierdzono, że mężczyźni bardzo narażeni na bezrobocie są też bardziej zagrożeni stanem przedcukrzycowym oraz cukrzycą typu 2 niż mężczyźni zatrudnieni.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. To wydanie poświęcone jest temu, jak innowacyjne badania dofinansowane ze środków unijnych zapewniają innowacyjne rozwiązania wspomagające ekologiczny wzrost poprzez efektywne gospodarowanie zasobami i przesuwanie się w kierunku gospodarki o prawdziwie zamkniętym obiegu.
Jeżeli robisz co możesz, aby twoje dziecko wybierało jabłko zamiast ciasteczka, czytaj dalej. Badania finansowane ze środków UE przyczyniły się do opracowania gry komputerowej, która może pomóc dzieciom wybierać zdrowe przekąski zamiast czekolady i słodyczy.
Zapory na europejskich rzekach mogą ułatwiać wędkarstwo, być źródłem energii oraz ograniczać przepływ inwazyjnych gatunków, ale mogą także stwarzać zagrożenie powodziowe, zakłócać wzorce migracji oraz doprowadzać do fragmentacji siedlisk. Jakie zatem podejście do ponownego połączenia naszych rzek byłoby najlepsze? Finansowany ze środków UE projekt udziela w tej kwestii pewnych odpowiedzi.
Wyobraź sobie film online, którego treść zmienia się w zależności od płci widza, jego wieku i wyrazu twarzy. Taki przełom staje się możliwy dzięki włoskiemu MŚP, Cynny, oraz wsparciu w ramach projektu MORPHCAST.
Jeżeli lubisz aplikacje związane z filmami i serialami, to istnieje szansa, że już wiesz o nowej aplikacji o nazwie Dive (ang. „zanurz się” w swoje filmy i seriale) z topowymi funkcjami. Aplikacja – coś pośredniego między Wikipedią, Shazam i Zalando – wykorzystuje mikrofon twojego urządzenia mobilnego do dostarczania informacji w czasie rzeczywistym na temat oglądanej sceny albo umożliwia zakup odlotowych butów, które nosi twój ulubiony aktor.
Czy będziemy mieć wystarczająco żyznej gleby, aby uprawiać żywność, której potrzebuje nasza rosnąca populacja? Czy możliwe jest dostosowanie produkcji żywności do zmiany klimatu? Jak definiować odpowiedzialne badania naukowe i innowacje w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego? W ramach finansowanego ze środków UE projektu, który ma zachęcić obywateli do udziału w debacie i wyrażania swoich poglądów, udostępniono właśnie zestaw narzędzi nakreślający etapy maksymalizowania oddolnego zaangażowania.
Skrócenie czasu podróży lotniczej o 60 minut to atrakcyjna propozycja, nad którą prowadzone są wytężone prace w ramach finansowanego ze środków UE projektu. Partnerzy projektu PASSME stwierdzili, że najbardziej spowalniającym czynnikiem jest stres, więc pracują teraz nad rozwiązaniami, dzięki którym porty lotnicze mają stać się bardziej przyjazne dla pasażerów, m.in. poprzez nowe podejście do obsługi bagażu.
Finansowany ze środków UE projekt NOPOOR włącza się w walkę z ubóstwem na świecie, zapewniając bardziej dogłębne i empiryczne zrozumienie jego pierwotnych przyczyn oraz możliwych rozwiązań tego problemu.
Jedna z toczących się obecnie dyskusji informatycznych dotyczy względnych zalet ochrony danych osobowych w kontekście konieczności śledzenia kryminalnej aktywności online przez organy ścigania. Partnerzy jednego z finansowanych ze środków UE projektów postanowili znaleźć płaszczyznę porozumienia, wyposażając obywateli i przedstawicieli organów ścigania w niezbędne narzędzia.
Naukowcy pracujący nad finansowanym ze środków UE projektem RATE przeanalizowali ponad tysiąc przypadków zabójstw dziennikarzy z lat 2002–2013. Wyniki wyraźnie ostrzegają, że śmierć dziennikarza jest sygnałem niebezpiecznego odejścia od zasady przestrzegania praw człowieka i ważną oznaką narastającej represji politycznej.
Prace prowadzone w ramach wielu finansowanych ze środków UE projektów skupiają się na rozwijaniu robotyki w kierunku wspomagania ludzi w pokonywaniu wyzwań społecznych, takich jak zapewnianie opieki osobom starszym lub niesienie pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych. Nauczyciel akademicki pracujący nad jednym z takich projektów argumentuje, że prawa robotów wg Isaaca Asimova nie są wytycznymi moralnymi, na jakie wyglądają, i wymagają aktualizacji.
Badacze i naukowcy nakreślili wyraźny obraz prawdziwych zagrożeń, jakie stwarzają postępujące choroby mózgu będące następstwem powtarzających się urazów głowy w sporcie, którym trzeba teraz śmiało stawić czoła.
Naukowcy i psychologowie opublikowali raport z nowych badań, w którym opisują zabójcze ruchy, dzięki którym kobieta staje się lepszą tancerką.
Naukowcy, których prace są częściowo wspierane przez finansowany ze środków UE projekt SOMA, opracowali wszechstronne chwytaki robotyczne, potrafiące chwytać tysiące produktów dostępnych w supermarketach.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności