Obniżanie ryzyka wystąpienia katastrofy naturalnej

Częstotliwość katastrof naturalnych w Europie wzrasta. Naukowcy z UE pracują nad nowoczesnymi narzędziami do mapowania, aby lepiej przygotować się do skutków tak ekstremalnych zjawisk i móc je łagodzić.

Populacje lokalne często nie dysponują niezbędną wiedzą umożliwiającą zarządzanie ryzykiem związanym z zasiedlaniem obszarów podatnych na katastrofy. Z tego powodu osoby odpowiedzialne za zarządzanie katastrofami, zapobieganie ryzyku, obronę cywilną i planowanie przestrzenne mają znacznie utrudnione zadanie.

Ogólnym celem finansowanego przez UE projektu "Increasing resilience through Earth observation" (INCREO) było zapewnienie rozwiązań w zakresie usprawnionego zarządzania ryzykiem w obszarach zagrożonych wystąpieniem katastrof naturalnych i zmianą klimatu.

Działania skupiały się na sytuacjach wielu zagrożeń — katastrofach, które następują jednocześnie lub jedna po drugiej. Naukowcy wybrali uszkodzenie zapory, wiatr, fale i nagony sztormowe, a także powódź i obsunięcie się ziemi jako cztery przypadki testowe.

Zespół opracował rozwiązania wykorzystujące obserwacje Ziemi (EO), aby zapewnić szczegółowe informacje na temat lokalizacji i wprowadzić planowanie działań łagodzących w obszarach, w których uniknięcie katastrof naturalnych nie jest możliwe. Rozwiązania te oparto na danych uzyskanych dzięki EO w ramach europejskiego programu Copernicus i zrealizowano za pośrednictwem metod obrazowania satelitarnego i mapowania.

Zespół wykorzystał ponadto dane uzyskane na podstawie EO do określenia liczby osób przebywających w danym miejscu, w oparciu o jego wielkość. Zagęszczenie to decydujący czynnik podczas ewakuacji lokalnej ludności w czasie katastrofy.

Naukowcy uruchomili globalną mapę dostępną na stronie projektu. Wygenerowano 47 map, z których większość dotyczyła zagrożenia lub ryzyka i podatności. Mapy te obejmują informacje związane z różnymi europejskimi lokalizacjami i katastrofami.

Zagrożeń związanych z katastrofami naturalnymi nie da się całkowicie wyeliminować. Jednak zespół INCREO dąży do obniżenia tego ryzyka do dopuszczalnych poziomów poprzez mapowanie obszarów najbardziej na nie narażonych. Dzięki projektowi mieszkańcy tych obszarów i osoby zaangażowane w ich ochronę będą miały możliwość sprawniejszego łagodzenia skutków katastrof i reagowania na nie w Europie i na całym świecie.

opublikowano: 2015-02-05
Komentarze


Polityka Prywatności