Udoskonalanie narzędzi do zapobiegania osuwiskom

Wywołane przez człowieka czy też będące dziełem natury, osuwiska mogą mieć poważne następstwa społeczne i gospodarcze. Powodowane przez nie szkody mogą prowadzić do sytuacji kryzysowych, podczas których dochodzi do przerwania sieci transportowych, co uniemożliwia odpowiednie reagowanie.

Uczestnicy projektu "Landslide modelling and tools for vulnerability assessment preparedness and recovery management" (LAMPRE) nieustannie działają na rzecz przeciwdziałania takim sytuacjom kryzysowym, tworząc i wdrażając skuteczne techniki oceny podatności gruntów na osuwanie, ograniczając ryzyko i poprawiając gotowość służb oraz usprawniając akcje ratownicze. Do technik tych należą zdjęcia satelitarne, innowacyjne techniki przetwarzania obrazu, zaawansowane modelowanie numeryczne oraz naziemne informacje tematyczne i środowiskowe.

W pierwszym okresie realizacji projektu przeprowadzono wywiady i badania ankietowe w celu określenia rzeczywistych potrzeb użytkowników. Zaprojektowano bazy danych geologicznych dla wielu różnych stanowisk testowych, wypełniono je danymi i zastosowano ogólny format. Opracowano także i przetestowano nowe techniki do półautomatycznego mapowania osuwisk.

Dokonano walidacji map osuwisk oraz zgromadzono dane na potrzeby modelu deterministycznego umożliwiającego symulację zachowania osuwisk głębinowych. Jeśli chodzi o zapobieganie, dokonano przeglądu metod statystycznych pozwalających na określanie podatności gruntu na osuwanie, oraz opracowano odpowiednie oprogramowanie. Określono także kryteria i procedury walidacji technik LAMPRE, a niektóre z nich wykorzystano na różnych stanowiskach badawczych.

W celu rozpowszechniania informacji o aktualnych i przyszłych wynikach prac strona internetowa projektu LAMPRE jest stale aktualizowana. Zorganizowano także pierwsze warsztaty dla grupy interesariuszy, składającej się z przedstawicieli UE i innych krajów.

Produkty i usługi LAMPRE mają pokonać ograniczenia polityczne i administracyjne, tworząc metodę spójnej analizy działań zapobiegawczych i ratowniczych. W tym celu wykorzystywane są różne stanowiska badawcze, a w pracach bierze udział wiele osób. Uczestnicy projektu chętnie zapoznają się także z opiniami na temat prac.

Efektem końcowym projektu LAMPRE ma być doskonalsze i bardziej zaawansowane technologicznie podejście do przeciwdziałaniu osuwaniu się gruntów. Powinno ono umożliwić służbom ochrony cywilnej, organizacjom transportowym oraz agencjom rolnym i leśnym lepiej reagować na zagrożenia i potencjalne sytuacje kryzysowe.

opublikowano: 2015-02-10
Komentarze


Polityka Prywatności