Zwiększanie bezpieczeństwa publicznego

Coraz większa liczba zagrożeń skierowanych przeciwko Europie i jej obywatelom wymaga upowszechnienia kamer monitoringu i innych metod monitorowania. W ramach jednej z inicjatyw europejskich opracowano nowoczesne techniki automatycznego wykrywania, aby lepiej chronić ludzi oraz mienie publiczne i prywatne.

Istniejące systemy monitoringu wideo nie wykrywają wrogich lub potencjalne groźnych działań w zatłoczonych miejscach w chwilach poprzedzających incydent lub atak. Ponadto operatorzy obserwujący materiały wideo na żywo przez niezliczone godziny lub analizujący nagrania po incydentach nierzadko popełniają błędy.

Dofinansowanie UE dla projektu "Automatic detection of abnormal behaviour and threats in crowded spaces" (ADABTS) umożliwiło zaprojektowanie systemu automatycznego wykrywania stanowiącego skuteczniejszą, dokładniejszą i bardziej opłacalną alternatywę dla monitoringu ręcznego.

Prace rozpoczęto od stworzenia modeli różnego rodzaju zagrożeń i niezwykłych zachowań na lotnisku, na stadionie i w centrum miasta. Opracowano techniki wykrywania zagrożeń i oznak nietypowych zachowań na podstawie danych monitoringu audio i wideo.

Istniejące systemy monitoringu nie są w stanie odróżniać sytuacji zwyczajnych od nietypowych i potencjalnie groźnych zachowań tłumów lub pojedynczych osób, szczególnie w chwilach poprzedzających niebezpieczny lub destrukcyjny incydent.

Badacze opracowali i przetestowali mechanizmy przetwarzania obrazów i danych z czujników akustycznych oraz wnioskowania na podstawie uzyskanych wyników, które umożliwiają długotrwałe monitorowanie rozmieszczenia i zachowania osób znajdujących się w pobliżu zdarzenia dźwiękowego. Typowe zdarzenia tego rodzaju to odgłosy strzałów i rozbijanych szyb, krzyki i obraźliwe piosenki.

Czujniki, algorytmy i elementy interfejsu użytkownika współdziałają w celu usprawnienia analizy problematycznych obrazów tłumów, między innymi śledząc ruchy i wzorce przemieszczania się wielu osób oraz rozpoznając i odpowiednio kategoryzując nietypowe dźwięki. Połączenie wszystkich tych danych pozwoli automatycznie odrzucać ogromną większość rejestrowanych materiałów, a zachowywać jedynie ujęcia podejrzanych zdarzeń.

Opracowane przez projekt ADABTS metody wczesnego wykrywania i alarmowania o potencjalnych zagrożeniach wspomogą wszystkie służby bezpieczeństwa w przeciwdziałaniu przestępczości, terroryzmowi i zamieszkom. Dzięki temu Europejczycy powinni w przyszłości czuć się bezpieczniej w miejscach publicznych.

opublikowano: 2015-02-18
Komentarze


Polityka Prywatności