Utrzymywanie równowagi między prywatnością a bezpieczeństwem

Zaproponowano zaawansowane narzędzia, które pozwolą uchwycić odpowiednią równowagę między prywatnością a bezpieczeństwem. Decydenci polityczni i służby policyjne mogą mieć swój udział w osiągnięciu tego celu.

Wygodne w obsłudze systemy monitoringu wykorzystujące zaawansowane technologie stają się coraz bardziej popularnym środkiem do zapewnienia bezpieczeństwa na wielu poziomach, ale ze względu na inwazyjny charakter budzą poważne zastrzeżenia obywateli. Finansowany ze środków UE projekt "RESPECT – Rules, expectations & security through privacy-enhanced convenient technologies" (RESPECT) zajął się analizą podejść do zapewnienia równowagi między bezpieczeństwem a prywatnością w kontekście technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Badacze zajęli się postrzeganiem takiej równowagi przez obywateli z uwzględnieniem ich poziomu świadomości i nastawienia oraz stworzeniem rozwiązań poprawiających prywatność w zidentyfikowanych obszarach problematycznych. Analizowane są kluczowe obszary badań nad technikami monitoringu: telewizja przemysłowa, ekstrakcja i kojarzenie informacji z baz danych, analiza internetowych sieci społecznościowych, identyfikacja radiowa, urządzenia umożliwiające geolokalizację i śledzenie operacji finansowych.

Aby osiągnąć wyznaczone cele, partnerzy projektu RESPECT przyglądają się skuteczności systemów monitoringu, kosztom społecznym i ekonomicznym ich wdrożenia oraz implikacjom prawnym, dążąc do zdefiniowania najlepszych praktyk w tej dziedzinie. Tworzony jest zestaw narzędzi obejmujący listę kontrolną czynników społecznych, ekonomicznych, prawnych i innych, który powinien wspomagać decydentów politycznych w zrozumieniu dostępnych rozwiązań i wybraniu najlepszego z nich. W skład zestawu narzędzi wchodzą też wytyczne dotyczące projektowania systemów oraz odpowiednie przepisy dla służb policyjnych wdrażających systemy monitoringu.

Poczyniono znaczne postępy we wszystkich badanych dziedzinach, od ekstrakcji informacji z baz danych po śledzenie operacji finansowych. Udokumentowano też przepisy prawne dotyczące monitoringu, identyfikując środki zabezpieczające, niedociągnięcia i najlepsze praktyki. Wyniki zaprezentowano podczas pierwszego warsztatu programowego projektu RESPECT, zorganizowanego w 2013 r. w Słowenii pod hasłem OPENSUR-2013 Privacy Enabled Surveillance.

Po zakończeniu prac projektu decydenci polityczni i służby policyjne będą mieć do dyspozycji dopracowane wytyczne i narzędzia, które pomogą w przywróceniu równowagi między bezpieczeństwem a prywatnością. Wartości te nie muszą się wzajemnie wykluczać, więc obywatele Europy powinni cieszyć się i jednym, i drugim.

opublikowano: 2015-02-18
Komentarze


Polityka Prywatności