Żegnajcie worki z piaskiem

W ramach europejskiego projektu stworzono nadmuchiwaną zaporę, która powstrzyma wody powodziowe. Wyniki testów trzech prototypów z powodzeniem zademonstrowały zasadę działania automatycznego i przenośnego urządzenia do ochrony przeciwpowodziowej.

Tradycyjne metody stosowane do zatamowania wychodzących z brzegów rzek — nasypy i worki z piaskiem — wymagają ogromnych nakładów pracy. W dodatku, wraz z globalnym ociepleniem możemy spodziewać się częstszych i bardziej gwałtownych powodzi, nadwyrężających te metody do ostateczności.

Zespół finansowanego przez UE projektu zaproponował przenośną, nadmuchiwaną barierę do ochrony konkretnych wrażliwych lokalizacji przed powodzią. W skład konsorcjum projektu INFLATER, który rozpoczął się w styczniu 2014 r. i potrwa 28 miesięcy, wchodzi 9 członków. Zautomatyzowany system składa się z mechanicznych podsystemów obejmujących unoszące się na powierzchni komponenty oraz rękaw przeciwpowodziowy, a także czujnik i moduł komunikacyjny.

Grupa rozpoczęła od przeprowadzenia szczegółowych wywiadów z zainteresowanymi stronami, aby ocenić bieżące i oczekiwane czynniki ochrony przeciwpowodziowej, w tym przepisy i technologie. Uzyskane informacje pomogły w badaniu i dalszym modelowaniu przebiegu wcześniejszych powodzi.

Zespół projektu przygotował modele konstrukcyjne i dokumentację do trzech wersji prototypowych. Prototypy, z których jeden obejmował zespół czujników, wyprodukowano i poddano testom. Dostosowano standardową metodę testów laboratoryjnych, według 30-minutowego widma fal JONSWAP-a o średnim okresie 1,03 s i wysokości fal na poziomie 100 mm, a także przy prądach poniżej 1,5 m/s. Wyniki pokazały, że urządzenie automatycznie uruchamia się wraz z podnoszącym się poziomem wód powodziowych i wypuszcza powietrze wraz z ustępowaniem powodzi. System można także łatwo złożyć i przetransportować.

Testy terenowe w ramach projektu przeprowadzono w Dublinie i na Węgrzech. Powstał także przewodnik najlepszych praktyk. Ponadto grupa opracowała i przeprowadziła program szkoleniowy.

W projekcie INFLATER powstała uniwersalna, automatycznie pompująca się bariera przeciwpowodziowa, która pozwala na monitorowanie warunków powodziowych i własnego stanu, a informacje te przesyła bezprzewodowo. System ma duży potencjał na rynku międzynarodowym.

INFLATER na portalu YouTube.

opublikowano: 2015-02-23
Komentarze


Polityka Prywatności